wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocławski MOPS ma swoją maskotkę – poznajcie psa Mopsika i jego twórców [ZDJĘCIA]
Kliknij, aby powiększyć
Podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu szyją Mopsika fot. Oleksandr Poliakovsky
Podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu szyją Mopsika

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu ma swoją maskotkę – pieska Mopsika, który przynosi radość, szczęście i nadzieję. „Chcielibyśmy trochę przełamać nasz wizerunek. Chcielibyśmy, by ktoś pomyślał ciepło o ośmiuset osobach, które codziennie starają się pomagać innym, ale też chcą im dać trochę uśmiechu” – mówi Andrzej Mańkowski, pomysłodawca i dyrektor MOPS.

Reklama

Mopsik – symbol radości, szczęścia i nadziei

Pomysł stworzenia maskotki narodził się w jednym ze starszych projektów prowadzonych wspólnie przez MOPS i organizacje pozarządowe, które polegały m.in. na przygotowywaniu filmików.

– Tam, w czołówce nawiązującej do jednej ze słynnych wytwórni główną rolę zamiast oryginalnego lwa grał wzięty ze schroniska piesek z niepełnosprawnością rasy mops – tłumaczy dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Andrzej Mańkowski.

Naszym podstawowym zajęciem jest praca z ludźmi, zwykle ludźmi ciężko doświadczonymi najróżniejszymi życiowymi problemami. Nasi klienci to nawet kilkadziesiąt tysięcy osób dotkniętych przemocą domową, niepełnosprawnością, przewlekłymi chorobami, przemocą domową, biedą, problemami wychowawczymi i rodzinnymi. Rozmawiamy z nimi o tych problemach i udzielamy pomocy, a przy pomocy MOPSika chcieliśmy również wprowadzić trochę pogody do naszego ośrodka. Spotykamy się z trudnymi sytuacjami, ale staramy się je rozwiązywać, dawać nadzieję i kierować w dobrą stronę.
Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

– Chcemy, by mopsik wzbogacił trochę nasz wizerunek, by MOPS nie był kojarzony tylko ze smutnymi tematami i tragediami życiowymi, ale by również przypominał, że lwia część naszej pracy to wspaniałe, pogodne i ambitne projekty społeczne, dzięki którym osoby wykluczone wracają do społeczeństwa, osoby w kryzysie bezdomności mogą zyskać schronienie, a osoby z niepełnosprawnościami mają wsparcie w dążeniu do samodzielności. Że prowadzimy warsztaty, zajęcia, łączymy i wspieramy ludzi, pokazujemy im, jak korzystać z technologii, szukać pracy, korzystać ze wsparcia różnych organizacji i instytucji – dodaje dyrektor.

Jak powstaje maskotka Mopsika i do kogo trafia?

Mopsa szyją podopieczni, osoby w trudnej sytuacji życiowej, którzy uczestniczą w warsztatach krawieckich należących do Klubu Integracji Społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Zajęcia prowadzi Ewelina Wardak, która zaprojektowała postać Mopsika.

Piesek od początku do końca szyty jest ręcznie, dlatego każda sztuka jest jedyna i niepowtarzalna, nie ma identycznej – to czyni ją wyjątkową. Sam proces tworzenia przytulanki jest terapeutyczny i rozwijający, pozwala na budowanie więzi i umiejętności. Uszycie jednej zajmuje ok. 5 godzin, a praca podzielona jest na etapy:

  • obrysowanie szablonów,
  • wycinanie komponentów maskotki,
  • zszywanie gotowych elementów,
  • wypełnianie kulkami silikonowymi,
  • przygotowanie obróżek, drukowanie loga: MOPS i KIS,
  • ręczne doszywanie i doklejanie na gorąco detali (oczka, nosek, język, obróżka, pyszczek, uszy),
  • ostateczne poprawki.

W miesiącu powstają 4 maskotki.

Może się wydawać, że to mało, ale to tylko jedna z wielu rzeczy, które robimy podczas warsztatów krawieckich, mających na celu doskonalenie umiejętności szycia zarówno techniką ręczną jak i maszynową. Uczestnicy KIS, pod okiem prowadzącej zajęcia, uczą się szeregu czynności, od podstawowych (począwszy od przyszywania guzików, naprawy odzieży, zszywania dziur, cerowania) do bardziej skomplikowanych takich jak: wykonywanie na potrzeby swoje, naszej placówki i innych grup społecznych odzieży, obrusów, fartuszków, serwetek, toreb, kosmetyczek.
Wioletta Bodnar, kierowniczka KIS w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej

Uczestnicy warsztatów uszyli już m.in. woreczki sensoryczne dla pacjentów Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży oraz jednego z wrocławskich szpitali, a także pościel dedykowaną podopiecznym Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.

Mopsik pojawi się w sobotę na pikniku z okazji Dnia Psa

MOPS-iki towarzyszą pracownikom podczas różnych eventów, festynów czy wydarzeń okolicznościowych. Obdarowują nimi m.in. przedstawicieli instytucji i organizacji pozarządowych, z którymi współpracują. Podczas spotkań wręcza je osobiście dyrektor MOPS, pan Andrzej Mańkowski. Jedną z pierwszych osób, która otrzymała Mopsika jest prezydent Wrocławia – Jacek Sutryk.

W sobotę (26 sierpnia) z okazji Nadodrzańskiego Dnia Psa, w Parku Staszica, maskotka będzie jedną z atrakcji wydarzenia i jednocześnie nagrodą w konkursie. Wręczony gadżet ma przynieść radość i szczęście. 

Więcej informacji o sobotnim wydarzeniu przeczytacie w naszym poprzednim artykule. Tam również znajduje się cały program atrakcji.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl