wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:51

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wiadomości z regionu
  4. Dolnośląski konserwator zabytków przejął w styczniu dużą część zadań miejskiego konserwatora zabytków. Co to oznacza? [PRZECZYTAJ]

Dolnośląski konserwator zabytków przejął w styczniu dużą część zadań miejskiego konserwatora zabytków. Co to oznacza? [PRZECZYTAJ]

Błażej Organisty,

Kliknij, aby powiększyć
Na pierwszym planie zdjęcia: Daniel Gibski, wojewódzki konserwator zabytków na Dolnym Śląsku, przed mikrofonami w urzędzie wojewódzkim DUW
Na pierwszym planie zdjęcia: Daniel Gibski, wojewódzki konserwator zabytków na Dolnym Śląsku, przed mikrofonami w urzędzie wojewódzkim

Sprawami zabytków we Wrocławiu i reszcie Dolnego Śląska zajmuje się obecnie Daniel Gibski z zespołem. To w jego biurze załatwia się pozwolenie na remont, zgodę na budowę, mural w zabytkowym miejscu lub ogródek restauracyjny w Rynku. Wcześniej tymi sprawami zajmował się miejski konserwator zabytków, który mimo ich oddania, zostaje na stanowisku. Czym będzie się zajmował? Przeczytajcie!

Reklama

Zgodnie z planem i ustaleniami – 6 stycznia 2023 roku wszystkie kompetencje wynikające z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad nimi na terenie Dolnego Śląska wraz z Wrocławiem przejął konserwator wojewódzki. Akta spraw niezakończonych otrzymał od miejskiego konserwatora zabytków 13 stycznia.

Co to oznacza w praktyce? Najprościej mówiąc to, że teraz prawie wszystkie sprawy związane z zabytkami wrocławskimi trzeba załatwiać w kancelarii konserwatora wojewódzkiego – osobiście, pocztą lub elektronicznie:

  • pod adresem ul. Łokietka 11,
  • na platformie e-PUAP (z podpisem cyfrowym).

Jakie sprawy przejął konserwator wojewódzki? Na przykład pozwolenia na remont zabytku, zmianę jego funkcji, renowację dekoracji, malowanie murali na obszarach zabytkowych lub na zabytkowych ścianach, zgodę na ogródek w Rynku lub na budowę na terenie wpisanym do rejestru zabytków.

Dzieli i rządzi Daniel Gibski z zespołem

Konserwatorem na Dolnym Śląsku jest, od połowy 2021 roku, Daniel Gibski. Jego zastępcą Katarzyna Dziura. Daniel Gibski zapowiada sprawne załatwianie spraw, ale uprzedza, że na początku może być różnie. Doradza pisanie mailem:

– Nie przewidujemy opóźnień, jednak kwestie organizacyjne, rozpoznanie i uporządkowane przejętej dokumentacji obejmującej Wrocław, logistyka związana z formowaniem wrocławskiego oddziału z jego siedzibą, kadrą i sprzętem, w tej nagłej sytuacji z pewnością zajmą trochę czasu. Prosimy o wyrozumiałość. Zwiększona liczba spraw może oznaczać przejściowe utrudnienia w kontakcie z kancelarią lub pracownikami urzędu. W tym okresie zachęcamy do kontaktu mailowego.

Konserwator zaprosił w poście na FB do współpracy „z wiarą w dobre współdziałanie z włodarzami miasta, jego mieszkańcami, inwestorami i projektantami oraz gronem wszystkich podmiotów zaangażowanych w ochronę dziedzictwa kulturowego Wrocławia i Dolnego Śląska".

A co zrobi konserwator wrocławski?

Co z konserwatorem miejskim, skoro oddał najważniejsze zadania? Zostaje na stanowisku.

– Będzie miał co robić. Na przykład przygotuje wstępne wytyczne. Będą one wydane przez specjalistów, którzy znają się na materii, a to powinno powodować, że dokumentacja, która trafi od nas do konserwatora dolnośląskiego, nie powinna mu sprawiać żadnych kłopotów. Będzie miał profesjonalnie przygotowany zestaw dokumentów – przybliża Jacek Barski, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

O przekazaniu zadań i o konserwatorze miejskim (dyrektorem biura wrocławskiego jest Magdalena Wankowska) z Jackiem Barskim rozmawiał w listopadzie 2022 r. Robert Migdał.

Biuro konserwatora miejskiego wciąż będzie prowadzić programy z dofinansowaniami. 

Przykładowe dotacje udzielone w 2022 roku i latach ubiegłych można przejrzeć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl