wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Biblioteka jest kobietą! Trzecia edycja festiwalu Feminatywa od 5 do 11 listopada [PROGRAM]
Kliknij, aby powiększyć
Ubiegłoroczna edycja festiwalu Feminatywa Marta Sobala
Ubiegłoroczna edycja festiwalu Feminatywa

Feminatywa to festiwal, podczas którego kobiety poruszają ważne współczesne tematy. Jego organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna im. T. Różewicza. W pięciu filiach MBP dziewczyny spotkają się już po raz trzeci, by porozmawiać o emigracji i wojnie, twórczości Marii Konopnickiej, transpłciowości czy sytuacji robotnic w dawnej Polsce. Wszystkie panelowe dyskusje będą dostępne też w formie podcastów.

Reklama

Organizatorzy festiwalu podkreślają, że Feminatywa to bezpieczna przestrzeń dialogu kobiet. Tu nikt nikogo nie ocenia, rozmówcy szanują się nawzajem, a emocje są tylko pozytywne. Co w tegorocznym programie? Swoją kontynuację będzie miał temat ukraiński w rozmowach o emigracji i wojnie. Sporo uwagi otrzyma też Maria Konopnicka, w końcu właśnie ma swój rok! A nie każdy wie, że w jej twórczości odnajdziemy także wątki feministyczne. Wśród tematów aktualnych pojawi się transpłciowość, a historycznych – sytuacja robotnic w dawnej Polsce.

Feminatywa to wyjątkowy wrocławski festiwal feministyczny. W tym roku zapraszamy na trzecią edycję. Wciągu 8 dni odbędzie się 6 paneli dyskusyjnych, 9 wydarzeń towarzyszących, opublikowanych zostanie 10 podcastów, a publiczność zaprosimy do 5 wybranych fili Miejskiej Biblioteki Publicznej im. T. Różewicza we Wrocławiu. Odbędą się dyskusje z wybitnymi pisarkami, artystkami i aktywistkami. Poruszymy ważne i aktualne tematy społeczno-kulturalne. Tegoroczną nowością będzie m.in Feministyczny Maraton Filmowy oraz spektakl cyrkowo-teatralny. Naszym celem jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni dialogu dla kobiet.
Katarzyna Matz z Centrum Biblioteczno-Kulturalnego Fama

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Plakat z datą 5-11 listopada i zapowiedzią wydarzenia Festiwal Feminatywa
Plakat z datą 5-11 listopada i zapowiedzią wydarzenia

Były filmy na YouTube, jest i podcast

Poprzednie edycje festiwalu można zaleźć na kanale youtube CBK FAMY. Teraz organizatorki poszły o krok dalej o zaczęły tworzyć podcast na platformie Spotify (Festiwal Feninatywa). Pierwsza rozmowa już jest. Jej bohaterkami są... bibliotekarki, które nie tylko wypożyczają książki, ale też aktywizują mieszkańców, organizują wydarzenia kulturalne i akcje społeczne w swoich dzielnicach, a nieraz są powierniczkami dla swoich czytelników.

Pierwszy odcinek zatytułowany jest Biblioteka jest kobietą, ponieważ ogromna większość osób, które w niej pracują to właśnie kobiety. Dowiemy się z niego, kim są, jak zaczęła się ich przygoda z książkami i jak wygląda praca bibliotekarki od zaplecza. Rozmówczynie to: Alicja Leskiewicz (filia 54, ul. Jesienna 22), Renata Cierniak (filia 7, ul. Suwalska 11), Joanna Łajdanowicz (filia 22, ul. Chociebuska 8-10), Inez Jasińska (Mediateka, pl. Teatralny 5), Olga Śliwińska (filia 54, ul. Jesienna 22) i Sabina Sokół (filia 11, CBK FAMA, ul. B. Krzywoustego 286). Rozmowę prowadzi Magdalena Piekarska.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Pierwsze spotkanie zapowiadające festiwal odbyło się 20.10 - Aleksandra Kluczyk i Julia Tramp opowiadały jak tworzyć podcast Materiały organizatora
Pierwsze spotkanie zapowiadające festiwal odbyło się 20.10 - Aleksandra Kluczyk i Julia Tramp opowiadały jak tworzyć podcast

Spotkania, wystawa, a potem zabawa

Femintywa to nie tylko spotkania i rozmowy o wojnie, ciele, przodkiniach, działaczkach, ale także wystawy, seanse filmowe i spektakl, a potem zabawa w klubie festiwalowym. W wybranych filiach odbędą się dyskusje z pisarkami, artystkami i aktywistkami, wśród zaproszonych gościń znajdą się: Tamara Duda, Marta Dzido, Ewa Wanat, Oksana Czerkaszyna, Joanna Kuciel-Frydryszak i Zenobia Żaczek. Wśród wydarzeń towarzyszących znajdziemy m.in. wystawę prac artystki Katarzyny Bialik pt. Czułe jest ciało, Feministyczny Maraton Filmowy i warsztaty jogi. Jest też propozycja dla grup szkolnych – to spotkanie podejmujące np. temat użycia feminatywów w codziennej komunikacji.

Cały program dostępny jest w wydarzeniu poniżej.

Klub festiwalowy będzie mieścił się w pubie Czuła jest noc. W dniu otwarcia, 5 listopada, do tańca przy femisetach zaproszą DJ-ki pincoya i KALYMA.

Biblioteki dołączają do akcji i szykują skrzyneczki

Według UNICEF i WHO brak dostępu do podstawowych menstruacyjnych artykułów higienicznych dotyka około 500 mln kobiet na świecie. W Polsce 500 tysięcy kobiet ma problem z dostępem do takich środków. Problem dotyka głównie osób w szkołach. Z zajęć wychodzi 21 proc. uczennic, bo nie ma podpaski, a 10 proc. z tego powodu w ogóle nie wychodzi z domu. To realny problem.

Partnerami festiwalu są w tym roku dwie organizacje walczące z tym problemem: Różowa Skrzyneczka i Akcja Menstruacja. Obie te inicjatywy polegają na zaopatrywaniu specjalnie wyznaczonych punktów w środki higieny osobistej dla kobiet. Teraz w ramach współpracy takie punkty mają powstać w 10 wrocławskich bibliotekach. Nowe punkty dołączą do dwóch pionierskich filii - CBK Fama na Psim Polu oraz Filii nr 7 na Maślicach, w których od dłuższego czasu działają już takie punkty. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl