wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 10-letni Karol i spółka wygrali w Szwajcarii Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Logicznych i Matematycznych!
Kliknij, aby powiększyć
Karol Kulczycki, uczeń trzeciej klasy Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek im. Jana Pawła II Archiwum prywatne
Karol Kulczycki, uczeń trzeciej klasy Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek im. Jana Pawła II

Na Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Logicznych i Matematycznych w Lozannie rywalizowało 280 zawodników i zawodniczek z 13 krajów świata. Co tu dużo pisać, najlepsi byli Polacy. Zdobyli najwięcej medali, w tym cztery złote. Jeden z nich przywiózł Karol Kulczycki – uczeń, piłkarz i ministrant z Sępolna. Świeżo upieczony mistrz!

Reklama

Uczeń Karol – świeżo upieczony mistrz gier logicznych i matematycznych ze Szwajcarii

Dziesięcioletni Karol Kulczycki chodzi do Niepublicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek im. Jana Pawła II przy placu Franciszkańskim. W pierwszej klasie trafił pod opiekę Marzeny Twardowskiej, która dostrzegła w nim talent matematyczny. — Zaszczepiła w nim pasję do matematyki i bardzo go wspierała. Wysyłała na różne konkursy, dzięki czemu Karol rozwijał się w kierunku matematyki — wspomina mama Monika.

Talent szlifował na zajęciach Małego Pitagorasa (międzyszkolne kółko matematyczne), w domu rozwiązywał łamigłówki. Szybko polubił te zajęcia. Mama mówi, że od początku wykazywał smykałkę do zadań logicznych i liczbowych. Trening zaczął przekładać się na wyniki. — Karol świetnie sobie radził na Kangurze i Alfiku Matematycznym. Na konkursie łamigłówek zajął drugie miejsce w województwie. To było duże osiągnięcie, zwłaszcza, że był jednym z najmłodszych — wspomina Monika Kulczycka.

Największy sukces Karol Kulczycki odniósł w miniony weekend w szwajcarskiej Lozannie, gdzie był najlepszy (spośród uczniów klas trzecich) na Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Logicznych i Matematycznych. Syn jest bardzo szczęśliwi, a rodzice, oczywiście, pękają z dumy: — Ogromnie się cieszymy i jesteśmy bardzo dumni. To wielki sukces, do którego przyczyniła się pani Twardowska. Myślę, że Karol pójdzie za ciosem.

Moc (matematyczna) jest silna w rodzinie Kulczyckich

Dwie siostry Karola w poprzedniej edycji tego samego konkursu, organizowanej przed pandemią w Paryżu, zajęły trzecie miejsce – każda w swojej kategorii wiekowej. Karol ma jeszcze trzecią siostrę. Wszyscy mieszkają z mamą Moniką i tatą Tadeuszem na Sępolnie.

Karol, gdy już rozwiąże wszystkie łamigłówki, biegnie na boisko. Mówi, że lubi grać w piłkę nożną. Trenuje w szkółce FC Wrocław Academy. Oprócz matematyki jego ulubionym przedmiotem jest wuef. A ponadto jest ministrantem w parafii Świętej Rodziny na Sępolnie.

Polacy rozbili szwajcarski bank

Z Lozanny ze złotym medalem do Polski wrócił nie tylko dziesięcioletni wrocławianin. Nasi matematycy rozbili szwajcarski bank, zdobywając w sumie cztery najcenniejsze krążki. Oprócz Karola:

  • Miłosz Płatek z Krakowa – w kategorii uczniów klas ósmych i pierwszej klasy szkół średnich;
  • Maciej Ignaciuk z Warszawy – w kategorii wyższych klas szkół średnich;
  • Gabriel Listowski z Zabrza – kategoria dorośli, w tym uczniowie szkół pomaturalnych i studenci pozostałych kierunków studiów.

Mało tego, reprezentanci Polski zdobyli również medale srebrne i brązowe:

  • Maria Janyska ze Zgierza – srebrny w kategorii uczniowie klas szóstych i siódmych;
  • Robert Soboński z Warszawy – srebrny w kategorii uczniowie wyższych klas szkół średnich;
  • Jan Fronczyk – brązowy w kategorii uczniowie klas trzecich szkół podstawowych;
  • Jakub Chyży – brązowy w kategorii uczniowie klas ósmych i pierwszej klasy szkół średnich.

W Lozannie w ośmiu kategoriach rywalizowało ponad 280 zawodników i zawodniczek z 13 krajów świata. Co tu dużo pisać, najlepsi byli Polacy.

Zdobyliśmy najwięcej medali ze wszystkich startujących ekip, żadna inna reprezentacja nie wywalczyła czterech pierwszych miejsc, pokonaliśmy też gospodarzy, czyli Szwajcarów, w klasyfikacji generalnej o jeden krążek - wylicza. Jesteśmy bardzo dumni z tych wyników i tego jak się zaprezentowali wszyscy nasi zawodnicy.
dr Anna Krystek z komitetu organizacyjnego mistrzostw Polski

Blisko podium była studentka Politechniki Wrocławskiej, ale ostatecznie Natalia Klepacka zajęła czwarte miejsce w kategorii studentów studiów pierwszego stopnia kierunków ścisłych i technicznych. Kolejna siódemka Polaków wywalczyła miejsca w czołowych dziesiątkach.

Brawo, Karol! Brawo, Natalia! Gratulujemy pozostałym!  

Mistrzostwa we Wrocławiu 

To nie koniec dobrych wiadomości ze Szwajcarii. W Lozannie ogłoszono, że kolejna, 37. edycja Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Logicznych i Matematycznych po raz pierwszy w historii odbędzie się w Polsce. Gospodarzem nieoficjalnych mistrzostw świata w 2023 roku będzie Politechnika Wrocławska.

To wielkie wyróżnienie dla politechniki i uhonorowanie naszych świetnych wyników w mistrzostwach świata. Cieszymy się ogromnie, że będziemy gościć najlepszych matematyków w naszym kampusie.
Monika Kaczmarz z Wydziału Matematyki PWr

Wydział Matematyki PWr organizuje Mistrzostwa Polski w Grach Matematycznych i Logicznych oraz powołuje i następnie opiekuje się reprezentacją naszego kraju na światowych finałach zawodów. Reprezentacja Polski uczestniczy w nich sukcesami od 30 lat.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl