Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Uczeń Karol – świeżo upieczony mistrz gier logicznych i matematycznych ze Szwajcarii
Dziesięcioletni Karol Kulczycki chodzi do Niepublicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek im. Jana Pawła II przy placu Franciszkańskim. W pierwszej klasie trafił pod opiekę Marzeny Twardowskiej, która dostrzegła w nim talent matematyczny. — Zaszczepiła w nim pasję do matematyki i bardzo go wspierała. Wysyłała na różne konkursy, dzięki czemu Karol rozwijał się w kierunku matematyki — wspomina mama Monika.
Talent szlifował na zajęciach Małego Pitagorasa (międzyszkolne kółko matematyczne), w domu rozwiązywał łamigłówki. Szybko polubił te zajęcia. Mama mówi, że od początku wykazywał smykałkę do zadań logicznych i liczbowych. Trening zaczął przekładać się na wyniki. — Karol świetnie sobie radził na Kangurze i Alfiku Matematycznym. Na konkursie łamigłówek zajął drugie miejsce w województwie. To było duże osiągnięcie, zwłaszcza, że był jednym z najmłodszych — wspomina Monika Kulczycka.
Największy sukces Karol Kulczycki odniósł w miniony weekend w szwajcarskiej Lozannie, gdzie był najlepszy (spośród uczniów klas trzecich) na Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Logicznych i Matematycznych. Syn jest bardzo szczęśliwi, a rodzice, oczywiście, pękają z dumy: — Ogromnie się cieszymy i jesteśmy bardzo dumni. To wielki sukces, do którego przyczyniła się pani Twardowska. Myślę, że Karol pójdzie za ciosem.
Moc (matematyczna) jest silna w rodzinie Kulczyckich
Dwie siostry Karola w poprzedniej edycji tego samego konkursu, organizowanej przed pandemią w Paryżu, zajęły trzecie miejsce – każda w swojej kategorii wiekowej. Karol ma jeszcze trzecią siostrę. Wszyscy mieszkają z mamą Moniką i tatą Tadeuszem na Sępolnie.
Karol, gdy już rozwiąże wszystkie łamigłówki, biegnie na boisko. Mówi, że lubi grać w piłkę nożną. Trenuje w szkółce FC Wrocław Academy. Oprócz matematyki jego ulubionym przedmiotem jest wuef. A ponadto jest ministrantem w parafii Świętej Rodziny na Sępolnie.
Polacy rozbili szwajcarski bank
Z Lozanny ze złotym medalem do Polski wrócił nie tylko dziesięcioletni wrocławianin. Nasi matematycy rozbili szwajcarski bank, zdobywając w sumie cztery najcenniejsze krążki. Oprócz Karola:
- Miłosz Płatek z Krakowa – w kategorii uczniów klas ósmych i pierwszej klasy szkół średnich;
- Maciej Ignaciuk z Warszawy – w kategorii wyższych klas szkół średnich;
- Gabriel Listowski z Zabrza – kategoria dorośli, w tym uczniowie szkół pomaturalnych i studenci pozostałych kierunków studiów.
Mało tego, reprezentanci Polski zdobyli również medale srebrne i brązowe:
- Maria Janyska ze Zgierza – srebrny w kategorii uczniowie klas szóstych i siódmych;
- Robert Soboński z Warszawy – srebrny w kategorii uczniowie wyższych klas szkół średnich;
- Jan Fronczyk – brązowy w kategorii uczniowie klas trzecich szkół podstawowych;
- Jakub Chyży – brązowy w kategorii uczniowie klas ósmych i pierwszej klasy szkół średnich.
W Lozannie w ośmiu kategoriach rywalizowało ponad 280 zawodników i zawodniczek z 13 krajów świata. Co tu dużo pisać, najlepsi byli Polacy.
Zdobyliśmy najwięcej medali ze wszystkich startujących ekip, żadna inna reprezentacja nie wywalczyła czterech pierwszych miejsc, pokonaliśmy też gospodarzy, czyli Szwajcarów, w klasyfikacji generalnej o jeden krążek - wylicza. Jesteśmy bardzo dumni z tych wyników i tego jak się zaprezentowali wszyscy nasi zawodnicy.dr Anna Krystek z komitetu organizacyjnego mistrzostw Polski
Blisko podium była studentka Politechniki Wrocławskiej, ale ostatecznie Natalia Klepacka zajęła czwarte miejsce w kategorii studentów studiów pierwszego stopnia kierunków ścisłych i technicznych. Kolejna siódemka Polaków wywalczyła miejsca w czołowych dziesiątkach.
Brawo, Karol! Brawo, Natalia! Gratulujemy pozostałym!
Mistrzostwa we Wrocławiu
To nie koniec dobrych wiadomości ze Szwajcarii. W Lozannie ogłoszono, że kolejna, 37. edycja Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Logicznych i Matematycznych po raz pierwszy w historii odbędzie się w Polsce. Gospodarzem nieoficjalnych mistrzostw świata w 2023 roku będzie Politechnika Wrocławska.
To wielkie wyróżnienie dla politechniki i uhonorowanie naszych świetnych wyników w mistrzostwach świata. Cieszymy się ogromnie, że będziemy gościć najlepszych matematyków w naszym kampusie.Monika Kaczmarz z Wydziału Matematyki PWr
Wydział Matematyki PWr organizuje Mistrzostwa Polski w Grach Matematycznych i Logicznych oraz powołuje i następnie opiekuje się reprezentacją naszego kraju na światowych finałach zawodów. Reprezentacja Polski uczestniczy w nich sukcesami od 30 lat.