wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Druga rocznica pełnoskalowej napaści Rosji na Ukrainę
Kliknij, aby powiększyć
Dziewczynka w różowej czapce i wianuszku z niebieskich i żółtych kwiatów. Uroczystości związane z drugą rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie (24 lutego 2024) Tomasz Hołod
Dziewczynka w różowej czapce i wianuszku z niebieskich i żółtych kwiatów. Uroczystości związane z drugą rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie (24 lutego 2024)

Wojna trwa już 730 dni. Dwa lata temu, 24 lutego 2022 roku o godzinie 4.00 czasu polskiego, Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron - od północy, wschodu i południa. Dziś (24 lutego) konsulat honorowy Ukrainy zorganizował Wiec Narodowy, podczas którego Ukraińcy i Polacy, duchowni i przedstawiciele lokalnych władz oddali cześć poległym, rannym i zmuszonym do emigracji.

Reklama

Ukraińcy z niebiesko-żółtymi flagami i transparentami zgromadzili się w sobotę na placu Gołębim już przed godziną 17.00. Przybyli – głównie kobiety, młodzież i dzieci – stali w ciszy wokół orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Transparenty, które trzymali, wyrażały jednak wszystkie ich postulaty: „Stop war”, „Free Azov”, „Stay with Ukraine”, „Stop Russia” i wiele innych.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Uroczystości związane z drugą rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie (24 lutego 2024)</p> Tomasz Hołod
Uroczystości związane z drugą rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie (24 lutego 2024)

Chwila ciszy dla poległych na wojnie w Ukrainie

– Dwa lata temu Rosja rozpoczęła przeciwko nam wojnę na pełną skalę – powiedział Jurij Tokar, konsul generalny Ukrainy we Wrocławiu zaraz po wspólnym odśpiewaniu hymnów Polski i Ukrainy. Po tych słowach poprosił zgromadzonych o chwilę ciszy w hołdzie poległym.

Konsul w przemówieniu wymienił najpoważniejsze straty i najważniejsze sukcesy walczących Ukraińców od początku trwania wojny:

– Ukraina robi wszystko, co możliwe i niemożliwe, aby pokonać rosyjskiej zło i ochronić jak najwięcej obywateli – powiedział do zgromadzonych konsul. – Ukraina walczy już 730 dni i niestety płaci za to olbrzymią cenę – dodał.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Uroczystości związane z drugą rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie (24 lutego 2024)</p> Magdalena Pasiewicz
Uroczystości związane z drugą rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie (24 lutego 2024)

Słowa solidarności

Na wiecu obecni byli również reprezentanci polskich lokalnych władz: wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń, dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą Urzędu Marszałkowskiego Krzysztof Hodun oraz wiceprezydent Wrocławia Sebastian Lorenc.

– To smutna rocznica – zaczął swoją przemowę wiceprezydent Wrocławia Sebastian Lorenc. – Pamiętam, jak przeglądaliśmy treści w internecie i sprawdzaliśmy, co dzieje się na Ukrainie, co stanie się z tym państwem, czy armia ukraińska utrzyma swoje pozycje, czy zdoła poradzić sobie z drugą armią świata. Po dwóch latach okazało się, że druga armia świata rzeczywiście stała się drugą armią świata, tyle że na Ukrainie.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Uroczystości związane z drugą rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie (24 lutego 2024)</p> Magdalena Pasiewicz
Uroczystości związane z drugą rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie (24 lutego 2024)

– Ukraina przez te dwa lata wbrew pesymistycznym prognozom broni się i płaci za to ogromną cenę. My, Polacy, jesteśmy wam za to bardzo wdzięczni – dodał wiceprezydent.

Głos zabrał też Igor Salomon, przewodniczący wrocławskiego koła Związku Ukraińców w Polsce.

Trzy panachidy, bo nie tylko armatami wygrywa się wojnę

Ważnym punktem na wiecu była modlitwa za cały naród ukraiński, za tych, którzy zginęli i za tych, którzy ponieśli straty. Kolejno odmówili je:

  • ksiądz biskup greckokatolicki Włodzimierz Juszczak, ordynariusz Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej,
  • ksiądz biskup Maciej Małyga, biskup pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej,
  • ksiądz biskup Waldemar Pytel, zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego,
  • ksiądz Arseniy Rewtow, duszpasterz służby kapelańskiej ds. uchodźców Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego we Wrocławiu.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Uroczystości związane z drugą rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie (24 lutego 2024)</p> Magdalena Pasiewicz
Uroczystości związane z drugą rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie (24 lutego 2024)

Marsz Jedności i Solidarności z narodem ukraińskim 

Po przemówieniach obecni na Wiecu Narodowym obejrzeli występy dzieci ze szkoły ukraińskiej KidsSmile oraz członków KapustaBand.

Chwilę po godzinie 17.00 zgromadzeni rozłożyli kilkunastometrową flagę Ukrainy, zapalili świece i pomaszerowali na plac Nankiera 7, pod konsulat generalny Ukrainy.

Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy ponownie odmówiono ogólną panachidę.

Wojna trwa. Ukraińcy nieprzerwanie potrzebują pomocy

Fundacja Ukraina w komunikacie dotyczącym obchodów podkreśla ogromną potrzebę pomocy i wsparcia dla Ukrainy oraz jej obywateli.

W ramach działań Fundacja oferuje wiele możliwości wsparcia, w tym konsultacje, szkolenia oraz warsztaty, które pomagają w integracji i budowaniu lepszego życia dla uchodźców i migrantów.

  • Bezpłatny Punkt informacyjny – Instytut Praw Migrantów, gdzie uzyskać można darmowe wsparcie w zakresie legalizacji pobytu i pracy w Polsce, wsparcie prawne oraz informacyjne dla migrantów, uchodźców oraz społeczeństwa przyjmującego. W tym szkolenia, kursy, konsultacje indywidualne, które udzielane są zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie.

Instytut Praw Migrantów, ul. Ruska 46A/202 (3 na domofonie), telefony: 510 011 846; 571 330 203, e-mail: zapisy[et]instytutpm.eu.

  • Centrum Wsparcia Uchodźców – bezpłatny punkt pomocy dla uchodźców na terenie Dworca Głównego we Wrocławiu, udzielający wsparcia informacyjnego, zawodowego oraz tymczasowego  zakwaterowania na terenie Dolnego Śląska.

Centrum Wsparcia Uchodźców: ul. Piłsudskiego 105, Dworzec Główny PKP Wrocław, telefony: 793 330 240; 536 450 180

  • Centrum Ukraińskie Kultury i Rozwoju (CUKR) – wielokulturowa przestrzeń do  integracji, edukacji oraz rozwoju migrantów i społeczeństwa przyjmującego w samym centrum Wrocławia! W ofercie CUKR-u znajdziecie warsztaty artystyczne, koncerty i standupy, darmowe kluby językowe, pokazy filmowe, prezentacje książek oraz wielu innych wydarzeń kulturowych od wyboru do koloru. Warsztaty są prowadzone głównie w języku polskim i są dostępne dla wszystkich.

CUKR, ul. Ruska 46A/202 (4 na domofonie)

[articleGallery ids= names= type=standard-slider crop=wh]

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl