wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 06:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Mała Jasna Góra we Wrocławiu

Przypadająca dzisiaj (25. marca) uroczystość Zwiastowania Pańskiego, to także dzień ogłoszenia wrocławskiego kościoła pw. św. Antoniego z Padwy Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła. Odpowiedni dekret abp. Józefa Kupnego zostanie odczytany podczas wieczornej mszy św.

– W naszym kościele Najświętsza Maryja Panna od dawna odbierała i odbiera szczególną cześć i nabożeństwo – mówi o. Mariusz Tabulski – proboszcz parafii. – Kult maryjny rozkwitł tuż po wojnie a od roku 1998, wraz z przybyciem nas – paulinów, Maryja czczona jest w Jasnogórskiej Ikonie – dodaje kustosz sanktuarium.

Pierwszym pomysłodawcą powstania sanktuarium w tym miejscu był kardynał Henryk Gulbinowicz. – Ustawiając paulinów duszpasterzami tej parafii, ksiądz kardynał wyznaczył niejako misję i kierunek duchowy temu miejscu jako „wrocławskiej, małej Jasnej Górze” – wyjaśnia o. Tabulski. – Poproszeni zostaliśmy, aby nie kombinować, ale robić to co robimy od 700 lat, pamiętajmy również, że niedaleko jest Oława i było niebezpieczeństwo niewłaściwego kultu Matki Bożej – podkreśla. 11 listopada 1998 r. ówczesny metropolita wrocławski dokonał intronizacji kopii ikony jasnogórskiej w świątyni.

Jak podkreśla przeor wrocławskich paulinów, duszpasterstwo w centrum miasta jak i przyszła praca w sanktuarium jest trudna i wymagająca, ale jednocześnie bardzo mobilizujaca. – Świątynia jest nieco ukryta wśród kamienic, jedna osoba opowiadała mi, że kościół dopiero wtedy gdy idąc chodnikiem uderzyła głową w krzyż – wspomina kustosz. – Jesteśmy w pobliżu Pasażu Niepolda, gdzie w weekend przewija się w ciągu weekendu nawet pięć tysięcy młodych ludzi, ale z drugiej strony jesteśmy także w Dzielnicy Czterech Świątyń i warto wspomnieć, że na dzisiejszej uroczystości będziemy gościć wszystkich przedstawicieli wyznań i religii z tej części miasta – podkreśla o. Mariusz Tabulski.

Duchowe przygotowanie do ogłoszenia kościoła sanktuarium trwa już od wielu tygodniu. Przygotowania trwają także w sferze materialnej. Wykonano remont elewacji budynku jak również prace wewnątrz świątyni. Do ostatnich dni, trwały prace przy ołtarzu maryjnym. – Naszemu sanktuarium zostanie ofiarowany pektorał bł. Jana Pawła II oraz różaniec z Jasnej Góry jak znak łączności oraz złota róża – dodaje ojciec przeor. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewni Kapela Jasnogórska po dyr. Marka Piątka. Po Mszy św. kapela wystąpi z koncertem. Natomiast przed Eucharystią (o 17.20) odśpiewany będzie „Akatyst ku czci Matki Bożej” – hymn liturgiczny pochodzący z V/VI wieku.

Zgodnie z dekretem abp. Józefa Kupnego, nawiedzając świątynię i modląc się w niej w wyznaczone dni, wierni mogą uzyskać odpust zupełny. Ponadto odpust zupełny mogą uzyskać osoby pielgrzymujące do sanktuarium w pielgrzymce grupowej oraz raz w roku wszyscy wierni nawiedzający kościół w dowolnie wybranym przez siebie dniu.

arc

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama