Przypadająca dzisiaj (25. marca) uroczystość Zwiastowania Pańskiego, to także dzień ogłoszenia wrocławskiego kościoła pw. św. Antoniego z Padwy Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła. Odpowiedni dekret abp. Józefa Kupnego zostanie odczytany podczas wieczornej mszy św.
– W naszym kościele Najświętsza Maryja Panna od dawna odbierała i odbiera szczególną cześć i nabożeństwo – mówi o. Mariusz Tabulski – proboszcz parafii. – Kult maryjny rozkwitł tuż po wojnie a od roku 1998, wraz z przybyciem nas – paulinów, Maryja czczona jest w Jasnogórskiej Ikonie – dodaje kustosz sanktuarium.
Pierwszym pomysłodawcą powstania sanktuarium w tym miejscu był kardynał Henryk Gulbinowicz. – Ustawiając paulinów duszpasterzami tej parafii, ksiądz kardynał wyznaczył niejako misję i kierunek duchowy temu miejscu jako „wrocławskiej, małej Jasnej Górze” – wyjaśnia o. Tabulski. – Poproszeni zostaliśmy, aby nie kombinować, ale robić to co robimy od 700 lat, pamiętajmy również, że niedaleko jest Oława i było niebezpieczeństwo niewłaściwego kultu Matki Bożej – podkreśla. 11 listopada 1998 r. ówczesny metropolita wrocławski dokonał intronizacji kopii ikony jasnogórskiej w świątyni.
Jak podkreśla przeor wrocławskich paulinów, duszpasterstwo w centrum miasta jak i przyszła praca w sanktuarium jest trudna i wymagająca, ale jednocześnie bardzo mobilizujaca. – Świątynia jest nieco ukryta wśród kamienic, jedna osoba opowiadała mi, że kościół dopiero wtedy gdy idąc chodnikiem uderzyła głową w krzyż – wspomina kustosz. – Jesteśmy w pobliżu Pasażu Niepolda, gdzie w weekend przewija się w ciągu weekendu nawet pięć tysięcy młodych ludzi, ale z drugiej strony jesteśmy także w Dzielnicy Czterech Świątyń i warto wspomnieć, że na dzisiejszej uroczystości będziemy gościć wszystkich przedstawicieli wyznań i religii z tej części miasta – podkreśla o. Mariusz Tabulski.
Duchowe przygotowanie do ogłoszenia kościoła sanktuarium trwa już od wielu tygodniu. Przygotowania trwają także w sferze materialnej. Wykonano remont elewacji budynku jak również prace wewnątrz świątyni. Do ostatnich dni, trwały prace przy ołtarzu maryjnym. – Naszemu sanktuarium zostanie ofiarowany pektorał bł. Jana Pawła II oraz różaniec z Jasnej Góry jak znak łączności oraz złota róża – dodaje ojciec przeor. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewni Kapela Jasnogórska po dyr. Marka Piątka. Po Mszy św. kapela wystąpi z koncertem. Natomiast przed Eucharystią (o 17.20) odśpiewany będzie „Akatyst ku czci Matki Bożej” – hymn liturgiczny pochodzący z V/VI wieku.
Zgodnie z dekretem abp. Józefa Kupnego, nawiedzając świątynię i modląc się w niej w wyznaczone dni, wierni mogą uzyskać odpust zupełny. Ponadto odpust zupełny mogą uzyskać osoby pielgrzymujące do sanktuarium w pielgrzymce grupowej oraz raz w roku wszyscy wierni nawiedzający kościół w dowolnie wybranym przez siebie dniu.
arc