Dwa tygodnie temu na emeryturę przeszła Wiesława Gdeczyk, która pracowała we wrocławskim Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, i to właśnie ona wpadła na pomysł, by odczarować stereotyp rodziny wielodzietnej, kojarzonej z biedą i trudnymi warunkami.
Pozytywny wizerunek
– W 2005 r. dzięki jej zaangażowaniu powstał we Wrocławiu Program Pomocy dla Rodzin Wielodzietnych Dwa plus trzy i jeszcze więcej. Wprowadzono wtedy określenie Rodzina Plus, by wielodzietność kojarzyła się pozytywnie – podkreśla Anna Powietrzyńska z MOPS-u.
Powstała też Karta Rodzina Plus, a co ciekawe, rysunek widniejący na niej zaprojektowały dzieci, które wzięły udział w konkursie.
Do programu mogą dołączyć rodzice mający na utrzymaniu trójkę bądź więcej dzieci do 18 lat lub 25 lat (uczące się). Zasada jest taka, że rodziny mają mieszkać wspólnie we Wrocławiu lub rozliczać podatek od osób fizycznych w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania na terenie Wrocławia (z wyłączeniem I Urzędu Skarbowego przy ul. Klimasa 4). Program adresowany jest też do samotnych rodziców/opiekunów prawnych, rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. A także obywateli Ukrainy. Aktualnie uczestniczy w nim blisko 9 tys. rodzin, czyli prawie 54 tys. osób.
Jakie korzyści?
Karta Rodzina Plus dla beneficjentów Programu Pomocy dla Rodzin Wielodzietnych Dwa plus trzy i jeszcze więcej upoważnia do korzystania z ulg i zniżek przygotowanych przez rozmaite instytucje i prywatne firmy. Jedną z przygotowanych ofert są bezpłatne przejazdy pojazdami wrocławskiej komunikacji miejskiej. Rodzice i opiekunowie mogą podróżować za darmo w weekendy i święta, a dzieci i młodzież (w tym studenci) we wszystkie dni tygodnia. Zniżki oferują także muzea, teatry, galerie, baseny, zoo, centra medyczne i wiele innych.
Obecnie zapisane rodziny mogą skorzystać z około 120 różnych ulg i ułatwień na terenie Wrocławia. Rodziny wielodzietne, które uczestniczą w programie mogą skorzystać z bezpłatnego poradnictwa psychologicznego, pedagogicznego, prawnego, socjalnego, a dzieci także ze wsparcia w nauce i realizacji zainteresowań.
Na spektakle w ulgowej cenie zapraszają duże rodziny największe wrocławskie teatry, a także Opera i Narodowe Forum Muzyki. Bezpłatne warsztaty lub wstęp oferują także muzea, w tym Muzeum Miejskie i Muzeum Iluzji, centra kulturalne, galerie sztuki oraz Hydropolis, ogród botaniczny i ogród zoologiczny. Duże rodziny mogą korzystać także bezpłatnie z wybranych przyszkolnych basenów, a ze zniżką kupić bilet wstępu na wrocławskie kąpieliska i do aquaparku.
Zniżkę dla studentów oferuje także Uniwersytet Dolnośląski DSW i instytucje, które prowadzą warsztaty i zajęcia dla dzieci i młodzieży.
Ponadto rodziny mogą skorzystać na dogodnych warunkach z zajęć karate, taekwon-do, parków rozrywki i trampolin, treningów rugby, wyjazdów wakacyjnych, rejsów po Odrze, zajęciach plastycznych, zajęć z chustonoszenia, badań wzroku, bezpłatnego strzyżenia, usług psychologicznych, prawnych i ubezpieczeniowych.
MOPS do programu zaprasza również lokalnych przedsiębiorców i firmy, które chciałyby wesprzeć rodziny wielodzietne. Aby zostać partnerem, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, następnie na jego podstawie przygotowane zostaje porozumienie. Dlaczego warto zostać partnerem? Dla zwiększenia szans rozwojowych i życiowych dzieci z rodzin wielodzietnych i budowania pozytywnej marki swojej firmy.
Gdzie zapisy?
Jeśli chcesz zostać uczestnikiem programu, przyjdź do Biura Obsługi Klienta (parter), ul. Namysłowska 8 (Centrum Biznesu GRAFIT): od poniedziałku do środy i w piątek w godz. 8-15, a w czwartek w godz. 8-16.30. Kontakt tel.: 71 78 23 595 lub 71 78 23 594, e-mail: dzsw(at)mops.wroclaw.pl.
Uwaga! Wrocławska Karta Rodzina Plus to inny program niż Karta Dużej Rodziny (ta druga jest ogólnopolska, działa od 2014 r.). Można korzystać z obu, bo mają różne oferty.
Pełna oferta zniżek na WKRplus: KLIKNIJ TUTAJ