wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Laboratorium kryminalistyki - jedno z najważniejszych miejsc pracy policji [WIDEO, ZDJĘCIA]
Kliknij, aby powiększyć
Laboratorium kryminalistyki Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu KWP
Laboratorium kryminalistyki Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu

Zagadki kryminalne mają coraz mniej tajemnic. Najtrudniejsze i najbardziej skomplikowane sprawy prowadzone przez policję są rozwiązywane często w dwóch miejscach. W laboratorium biologicznym i chemicznym. Dostęp do niego mają nieliczni. Zobaczcie jak wygląda.

Reklama

Badanie DNA z miejsc przestępstw 

Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu posiada dwie bardzo ciekawe, jak to nazywają - pracownie. Ale to, co w nich robią kojarzy się bardziej z zaawansowaną technologią, do której potrzebny jest ogrom wiedzy i doświadczenia. Mowa o laboratorium kryminalistycznym: biologicznym i chemicznym. Ślady pochodzące z przestępstw trafiają do próbek i maszyn właśnie takich pracowni.

Policjanci sami przyznają, że praca tam jest niezwykle wymagająca. W ten sposób pracować mogą policjanci z odpowiednim wykształceniem oraz zainteresowaniem badaniami z dziedziny kryminalistyki, chemii, czy biologii molekularnej.

To praca niezwykle ciekawa, ale też absorbującą, wymagająca skupienia i dokładności oraz pasji do tego co się robi. Obie pracownie są najczęściej wykorzystywane przy rozwiązywaniu najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych spraw prowadzonych przez jednostki Policji.
Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu.

Pracownia biologiczna i chemiczna wykryją bardzo maleńkie ślady

W tej pierwszej wykonywane są badania przede wszystkim śladów biologicznych takich jak:

  • krew,
  • ślina,
  • nasienie,
  • włosy.

Nawet niewielka ilość materiału biologicznego wystarczy do oznaczenia DNA. Laboratorium biologiczne zajmuje się badaniem śladów oraz identyfikacją osób i zwłok ludzkich właśnie z wykorzystaniem takiej analizy DNA. Trafiają tam nie tylko ślady zebrane na miejscu przestępstwa, ale również przedmioty, z których zabezpiecza się możliwie jak najwięcej materiału do analizy.

- To pracownia, która jest niezastąpiona w najcięższych sprawach dotyczących na przykład zabójstw, gwałtów, uprowadzeń czy pobić - opowiadają policjanci.

Badania biologiczne prowadzone są zgodnie z procedurą badawczą HQ-PB/6-IVB „Kryminalistyczne badania DNA w mulipleksowych systemach STR”.

- W pracowni chemicznej naszego laboratorium wykonuje się z kolei badania pozwalające na identyfikację substancji zabezpieczonych na miejscach przestępstw. Badane są tu środki odurzające, substancje psychotropowe, substancje mogące stanowić środki zastępcze, prekursory, a także prowadzone są tu badania mikrośladów, powłok malarskich, alkoholi czy substancji łatwopalnych, a także śladów popożarowych - wyjaśniają policjanci. 

Wyjaśniają również, że badania substancji psychoaktywnych prowadzone są zgodnie z procedurami badawczymi HQ-PB/3-VC „Analiza ilościowa siarczanu amfetaminy metodą chromatografii gazowej” wydanie 5 z dnia 10.06.2021 r. HQ-PB/13-VC „Badania materiału roślinnego pochodzącego z konopi” wydanie 2 z dnia 10.06.2021 r. To pokazuje, że metody badań są na bieżąco weryfikowane i ulepszane.

W pracowni chemicznej wykonuje się również badania krwi i innych płynów ustrojowych człowieka na zawartość alkoholu. Ważne jest to zwłaszcza dla ,,niedzielnych'' kierowców i osób lubiących zapalić marihuanę. 

Szeroki zakres możliwości wykonania badań sprawia, że przestępcy łatwo nie mają, ale też zwykli, nieuważni kierowcy czy amatorzy środków odurzających. Teraz już niemal każda aktywność pozostawia ślady, które można zidentyfikować i połączyć z konkretną osobą, albo wskazać trop skąd pochodzi.

 

 

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl