wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Krzycka/Letnia: miasto mówi stop deweloperowi. Odrzucono wniosek o warunki zabudowy
Kliknij, aby powiększyć
Teren przy skrzyżowaniu ulic Krzyckiej i Letniej naprzeciwko kościoła na Krzykach Google Maps
Teren przy skrzyżowaniu ulic Krzyckiej i Letniej naprzeciwko kościoła na Krzykach

Niezabudowany teren u zbiegu ulic Krzyckiej i Letniej od lat jest przedmiotem zainteresowania zarówno mieszkańców, jak i potencjalnych inwestorów. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zablokował jednak ostatnio inwestycję deweloperską, której nie chcą mieszkańcy Krzyków. Przeczytajcie o tej sprawie i dowiedzcie się, co i ewentualnie kiedy mogłoby powstać na opisywanym terenie.

Reklama

O tym, jakie funkcje i jak wyglądać mogłaby zabudowa działki decydują (co do zasady) miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. W tamtym miejscu nie ma takiego planu.

Jesteśmy w procesie ich przygotowania. Dzięki nim każdy mieszkaniec, każda zainteresowana osoba będzie mogła sprawdzić, jaka dopuszczana będzie tam zabudowa, jaki będzie jej charakter czy funkcja. Po wakacjach będziemy mogli już pokazać wstępne założenia tych planów. W proces ich przyjmowania wpisane jest publiczne ich wyłożenie. Wówczas wszyscy zainteresowani będą mogli składać swoje uwagi do proponowanych zapisów. Finalnie taki dokument przyjmują radni miejscy na sesji.
Przemysław Matyja, dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu

W sytuacji, w której nie ma planów, zgodnie z prawem, osoba zainteresowana (niekoniecznie właściciel - tak stanowi prawo) może wystąpić do urzędu o warunki zabudowy dla wybranej działki. – W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że wydając warunki zabudowy uwzględnia się tzw. zasadę dobrego sąsiedztwa – wyjaśnia Przemysław Matyja.

Krzycka/Letnia: warunki zabudowy z 2014 roku

Dla opisywanego terenu w 2014 roku wydane zostały warunki zabudowy. Wyznaczono maksymalną szerokość elewacji na 15 m (od strony Letniej) oraz 23 m (od Krzyckiej) oraz maksymalną wysokość budynków do 10,5 m (do gzymsu) i dach płaski.

Decyzję o wydaniu, prawie 10 lat temu, takich warunków zabudowy utrzymało w mocy Samorządowe Kolegium Odwoławcze. W decyzji SKO czytamy: Materiał dowodowy wskazuje na kontynuację funkcji w obszarze sąsiednim oraz spełnia wszystkie wymagania przepisów prawa (…). Inwestycja stanowi kontynuację funkcji, cech oraz wskaźników zabudowy sąsiedniej (…), uzbrojenie terenu jest wystarczające dla realizacji inwestycji i nie sprzeciwia się jej żaden przepis odrębny (…)”

Decyzja odmowna Urzędu Miejskiego Wrocławia z 2023 roku

Niezależnie od wydanych warunków zabudowy, inny zainteresowany podmiot wystąpił w marcu 2021 roku o wydanie kolejnych warunków zabudowy dla tego terenu. Urząd Miejski (21 lipca br.) odmówił jednak ich wydania.

– Po wnikliwej analizie uważamy, że istnieje niebezpieczeństwo, że zaproponowana koncepcja może stanowić naruszenia przepisów odrębnych. Inwestor przedstawił bowiem swoje zamierzenie w ten sposób, że - o ile zabudowa od ulicy miałaby mieć funkcję mieszkalno-usługową - to budynki wyłącznie usługowe miałyby stanowić dopiero drugą linię zabudowy. Ponadto, według nowej koncepcji budynek mieszkalno – usługowy miałby częściowo wchodzić już w strefę 50 m od granicy działki, na której znajduje się cmentarz. Dlatego udzieliliśmy odpowiedzi odmownej na wydanie takich warunków zabudowy – tłumaczy dyr. Matyja.

Krzycka/Letnia: co dalej?

Podmiot ubiegający się o nowe warunki zabudowy ma prawną możliwość odwoływania się od decyzji urzędników do Samorządowego Kolegium Odwoławczego działającego przy wojewodzie dolnośląskim. Obowiązujące są natomiast warunki zabudowy wydane w 2014 roku.

W czerwcu tego roku inwestor zainteresowany zabudową tego terenu wystąpił o ich przeniesienie na własna spółkę. To dopuszczona prawem możliwość. Jest to czynność  wymagająca jedynie oświadczenia woli obu stron, a urzędnicy nie mogą nie wydać takiego dokumentu – analogicznie jak do wydawania dowodu osobistego osobie dorosłej, która poprawnie złożyła wniosek o jego wydanie.

Kiedy zatem i czy w ogóle na wskazanej nieruchomości pojawi się zabudowa? Na dziś nie ma takiej daty. Wydane są warunki zabudowy z 2014 roku, ale nie jest to jednoznaczne z wydaniem pozwolenia na budowę. Do tego spełnić należy szereg kolejnych warunków.

Jednocześnie okoliczni mieszkańcy wraz z inwestorem wzięli udział w mediacjach poświęconych przyszłości krzyckiej działki. Spotkanie prowadziła wyspecjalizowana do tego Fundacja Dom Pokoju. Na zaproszenie fundacji wziął w nim udział, w roli obserwatora, Krzysztof Ziental z Wydziału Partycypacji Społecznej UM Wrocławia: – Dzięki uprzejmości fundacji i na jej zaproszenie mogłem wsłuchiwać się w argumenty jednej i drugiej strony. Temperatura spotkania była wysoka, dlatego tym lepiej, że mediacje pomiędzy stronami  prowadzi uznana i bezstronna w tym temacie fundacja – mówi Krzysztof Ziental.

Jesteśmy w procesie tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. To długi proces, jednak uchwalenie planów, po wcześniejszym opiniowaniu ich przez mieszkańców, zamyka w przyszłości drogę do realizacji jakichkolwiek inwestycji na podstawie warunków zabudowy.
Przemysław Matyja, dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu

– Zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Dojście do porozumienia w zakresie rozwoju lokalnego to kluczowa sprawa w tego typu procesach. Dlatego urzędnicy zalecali mediacje w tej sprawie i nadal, pomimo sporu, zachęcają strony do uzgodnienia satysfakcjonującego rozwiązania – dodaje Ziental.

Źródło: materiały Wydziału Komunikacji Społecznej UMW

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl