Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
O tym, jakie funkcje i jak wyglądać mogłaby zabudowa działki decydują (co do zasady) miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. W tamtym miejscu nie ma takiego planu.
Jesteśmy w procesie ich przygotowania. Dzięki nim każdy mieszkaniec, każda zainteresowana osoba będzie mogła sprawdzić, jaka dopuszczana będzie tam zabudowa, jaki będzie jej charakter czy funkcja. Po wakacjach będziemy mogli już pokazać wstępne założenia tych planów. W proces ich przyjmowania wpisane jest publiczne ich wyłożenie. Wówczas wszyscy zainteresowani będą mogli składać swoje uwagi do proponowanych zapisów. Finalnie taki dokument przyjmują radni miejscy na sesji.Przemysław Matyja, dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu
W sytuacji, w której nie ma planów, zgodnie z prawem, osoba zainteresowana (niekoniecznie właściciel - tak stanowi prawo) może wystąpić do urzędu o warunki zabudowy dla wybranej działki. – W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że wydając warunki zabudowy uwzględnia się tzw. zasadę dobrego sąsiedztwa – wyjaśnia Przemysław Matyja.
Krzycka/Letnia: warunki zabudowy z 2014 roku
Dla opisywanego terenu w 2014 roku wydane zostały warunki zabudowy. Wyznaczono maksymalną szerokość elewacji na 15 m (od strony Letniej) oraz 23 m (od Krzyckiej) oraz maksymalną wysokość budynków do 10,5 m (do gzymsu) i dach płaski.
Decyzję o wydaniu, prawie 10 lat temu, takich warunków zabudowy utrzymało w mocy Samorządowe Kolegium Odwoławcze. W decyzji SKO czytamy: Materiał dowodowy wskazuje na kontynuację funkcji w obszarze sąsiednim oraz spełnia wszystkie wymagania przepisów prawa (…). Inwestycja stanowi kontynuację funkcji, cech oraz wskaźników zabudowy sąsiedniej (…), uzbrojenie terenu jest wystarczające dla realizacji inwestycji i nie sprzeciwia się jej żaden przepis odrębny (…)”
Decyzja odmowna Urzędu Miejskiego Wrocławia z 2023 roku
Niezależnie od wydanych warunków zabudowy, inny zainteresowany podmiot wystąpił w marcu 2021 roku o wydanie kolejnych warunków zabudowy dla tego terenu. Urząd Miejski (21 lipca br.) odmówił jednak ich wydania.
– Po wnikliwej analizie uważamy, że istnieje niebezpieczeństwo, że zaproponowana koncepcja może stanowić naruszenia przepisów odrębnych. Inwestor przedstawił bowiem swoje zamierzenie w ten sposób, że - o ile zabudowa od ulicy miałaby mieć funkcję mieszkalno-usługową - to budynki wyłącznie usługowe miałyby stanowić dopiero drugą linię zabudowy. Ponadto, według nowej koncepcji budynek mieszkalno – usługowy miałby częściowo wchodzić już w strefę 50 m od granicy działki, na której znajduje się cmentarz. Dlatego udzieliliśmy odpowiedzi odmownej na wydanie takich warunków zabudowy – tłumaczy dyr. Matyja.