W minioną niedzielę, w kościele dominikańskim pw. św. Wojciecha po raz pierwszy zaprezentowano publicznie komiks, który opowiada o życiu bł. Czesława. Jego autorem jest Juliusz Woźny, rysownik, pracownik Ośrodka Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu. Na początku stycznia komiks będzie można kupić.
Podczas prezentacji niektórzy mieli jednak wątpliwości, czy o historii można opowiadać w formie komiksu.
– To taka sama forma sztuki, jak każda inna – wyjaśnia Juliusz Woźny. – Mamy komiksy w jaskiniach prehistorycznych, w pałacach asyryjskich czy na ścianach chrześcijańskich kościołów. Nawet Droga Krzyżowa to swojego rodzaju komiks.
Na 30 stronach i 120 rysunkach autor pokazał najciekawsze wydarzenia z życia XIII-wiecznego zakonnika, który na początku XIII wieku założył wrocławski klasztor dominikanów. To on miał uratować miasto przed nawałą mongolską w 1241 r. Legenda głosi, że mieszkańcy opuścili miasto i spalili je. W grodzie została tylko załoga. Gdy Mongołowie zaatakowali, bł. Czesław wyszedł na mury z procesją i wydarzył się cud. Pojawiły się ogniste kule. Tak przeraziło to Mongołów, że uciekli.
– Wtedy 20 tysięcy wojsk mongolskich w Europie to było coś tak strasznego, jak dla nas wybuch bomby atomowej – porównuje Juliusz Woźny. – Ludzie myśleli, że to koniec chrześcijaństwa i świata. Strach był ogromny. Najeźdźcy palili miasta, wsie, a nawet świątynie z ludźmi szukającymi w nich schronienia.
Komiks, który zatytułowano „1241”, będzie przypominał starodawny rękopis. Wyda go Ośrodek Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu. Publikację przygotowano na obchody 300. rocznicy wyniesienia Czesława na ołtarze. Uroczystości odbędą się 18 i 19 października w dominikańskim kościele Świętego Wojciecha we Wrocławiu.
Komiks będzie można kupić od początku stycznia w księgarni przy kościele dominikańskim i w Ośrodku Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu. Więcej o historii powstania komiksu czytaj TUTAJ.
jr