Premiera filmu odbyła się 12 grudnia, podczas Dni Otwartych Strategii Dialogu Międzykulturowego.
Kocham Wrocław
Niektórzy mieszkają tu od kilkudziesięciu lat, inni niedawno przyjechali. Przyjechali z Indii, Meksyku, Ukrainy czy Białorusi. Są lekarzami, lektorami, studentami, zajmują się zawodowo kulturą czy sportem, mają własne firmy. Mają pasje, marzenia i są przede wszystkim mieszkańcami Wrocławia, bo nasze miasto wybrali na swój dom.
To właśnie o nich jest ten film.
– Jest to film edukacyjny, narzędzie dla wszystkich zainteresowanych dialogiem międzykulturowym – mówiła podczas premiery Manuela Pliżga-Jonarska, koordynatorka ds. dialogu międzykulturowego we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego.
Bohaterowie filmu podczas premiery
Strategia Dialogu Międzykulturowego
Strategia to 60-o stronicowy dokument wypracowany przez różne środowiska (NGO, uczelnie, instytucje, naukowcy, urzędnicy) mieszkające we Wrocławiu. – Integracja, edukacja, bezpieczeństwo oraz współpraca i komunikacja – cele główne strategii zostały wypracowane w ramach tych czterech obszarów – mówi Anna Szarycz, członek Rady Społecznej przy Prezydencie Wrocławia ds. dialogu międzykulturowego.
Dokument rysuje wizję wspólnoty, w której mieszkańcy żyją we wzajemnym szacunku, bez względu na swoje pochodzenie, odrębność kulturową, język czy wyznanie religijne.
Pokazuje konkretne przykłady projektów i działania już realizowane od dawna, ale też zaplanowane na najbliższych pięć lat.
Czytaj też: Strategia Dialogu Międzykulturowego tylko we Wrocławiu
Co 8 mieszkaniec obcokrajowcem
Według prezentowanych na spotkaniu materiałów we Wrocławiu mieszka od 80 do 100 tys. obcokrajowców ze 120 krajów. 53% z nich pochodzi z Ukrainy, po 5% z Rosji i Białorusi, po 3% z Niemiec oraz Indii.
W ubiegłym roku wydano prawie 27 tys. wniosków o pobyt, w większości dla mężczyzn, z czego 60% jest w wieku 20-39 lat, a 23% w wieku 40-59 lat.
Wydano również prawie 72 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi.
- Co 8 mieszkaniec Wrocławia to obcokrajowiec – podsumowuje socjolog, prof. Stanisław Kłopot z Uniwersytetu Wrocławskiego, który zajmował się badaniami ankietowymi oraz danymi urzędowymi na potrzeby strategii.
Poznaj strategię
Do 20 grudnia trwają Dni Otwarte Strategii 20 grudnia. Informacje i pytania można kierować za pośrednictwem maila na adres [email protected]