wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. Nauka pierwszej pomocy z udziałem wrocławskich szkół i przedszkoli

Ponad 30 wrocławskich szkół i przedszkoli, a także uczelnie wyższe wzięły udział w dzisiejszym (16 października) wspólnym pokazie pierwszej pomocy, zorganizowanym przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny w ramach kampanii „Porusz Serce”.

Reklama

Masaż serca wykonywano jednocześnie na kilkunastu fantomach, w rytm specjalnie skomponowanej na tę okazję piosenki przez Akademię Muzyczną we Wrocławiu. Wydarzenie odbyło się z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, tradycyjnie obchodzonego 16 października.

W ramach obchodów logo kampanii UMW będzie wieczorem wyświetlane na stadionie Tarczyński Arena.

Nauka pierwszej pomocy od najmłodszych lat

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca ma na celu podnoszenie świadomości na temat wagi resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) oraz pierwszej pomocy w przypadku zatrzymania akcji serca.

W sytuacji nagłego zatrzymania krążenia, w tzw. łańcuchu przeżycia szalenie ważne jest pierwsze ogniwo. Może się nim stać każdy. Cieszy nas ogromny odzew, z jakim spotkała się kampania "Porusz serce" we Wrocławiu, a zwłaszcza fakt, że tak licznie włączyły się w nią placówki edukacyjne. W Polsce tylko w 50 proc. przypadków nagłego zatrzymania krążenia świadkowie podejmują resuscytację na miejscu zdarzenia. Wspólnie chcemy to zmienić i pokazać, że uratowanie komuś życia jest prostsze, niż myślimy.
dr hab. Robert Zymliński, kardiolog, dziekan Wydziału Lekarskiego UMW, prof. UMW

W pokazie inaugurującym kolejną odsłonę akcji „Porusz serce” wzięło udział ponad 30 szkół i przedszkoli. Młodzi wrocławianie uczyli się przywracać krążenie, korzystając z fantomów - łącząc się online ze szpitalem przy ul. Borowskiej.

Bezpieczeństwo to jeden z priorytetów wrocławskiej edukacji na ten rok. To ważne, by od najmłodszych lat dzieci wiedziały, jak pomóc drugiej osobie, a przede wszystkim nie bały się udzielić takiej pomocy. Tematy związane z pierwszą pomocą poruszane są podczas wybranych lekcji i zajęć. Jednak tę wiedzę warto poszerzać i powtarzać, dlatego z chęcią kontynuujemy współpracę z Uniwersytetem Medycznym w ramach akcji „Porusz serce”.
Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UMW

– Wierzymy też, że zdobytą wiedzę uczniowie przekażą dalej swoim rodzicom i przyjaciołom, co z pewnością przyniesie korzyść nam wszystkim – dodaje.

Pokaz udzielania pierwszej pomocy w USK we Wrocławiu - 16 października 2024 fot. USK
Pokaz udzielania pierwszej pomocy w USK we Wrocławiu - 16 października 2024

W trakcie pokazu (w holu USK przy ul. Borowskiej) resuscytację prowadzili jednocześnie na kilku stanowiskach: lekarze, studenci, przedstawiciele wrocławskich uczelni, Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Wojewódzkiej Policji, Straży Miejskiej i Pogotowia Ratunkowego. Po raz pierwszy w pokazie RKO wzięli także udział pacjenci szpitala.

Nie będąc lekarzem, sama przekonałam się, że nauka resuscytacji nie jest trudna i każdy może się jej nauczyć. Nagłe zatrzymanie krążenia może zdarzyć się wszędzie - w domu, w pracy, na ulicy - dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej osób wiedziało, jak reagować. Prawo chroni osoby udzielające pierwszej pomocy, więc nie obawiajmy się działać, bo bez naszej pomocy taka osoba może umrzeć.
Dominika Szachniewicz, współorganizatorka kampanii, dyrektor Generalna Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Podczas wydarzenia uczestnicy mogli skorzystać też z instrukcji, jak prawidłowo korzystać z defibrylatora AED.

Twoja pomoc może uratować komuś życie

Każdego roku w całej Europie dochodzi do około 350 tysięcy przypadków nagłego zatrzymania krążenia. Jeśli defibrylacja zostanie wykonana w ciągu 3-5 minut od momentu zatrzymania krążenia, szanse na przeżycie poszkodowanego wynoszą aż 70 procent. Każda minuta opóźnienia w wykonaniu pierwszej defibrylacji zmniejsza prawdopodobieństwo przeżycia o około 10 procent.

W ramach ubiegłorocznej edycji „Porusz serce” 19 defibrylatorów trafiło do 15 wrocławskich szkół.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama