Masaż serca wykonywano jednocześnie na kilkunastu fantomach, w rytm specjalnie skomponowanej na tę okazję piosenki przez Akademię Muzyczną we Wrocławiu. Wydarzenie odbyło się z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, tradycyjnie obchodzonego 16 października.
W ramach obchodów logo kampanii UMW będzie wieczorem wyświetlane na stadionie Tarczyński Arena.
Nauka pierwszej pomocy od najmłodszych lat
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca ma na celu podnoszenie świadomości na temat wagi resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) oraz pierwszej pomocy w przypadku zatrzymania akcji serca.
W pokazie inaugurującym kolejną odsłonę akcji „Porusz serce” wzięło udział ponad 30 szkół i przedszkoli. Młodzi wrocławianie uczyli się przywracać krążenie, korzystając z fantomów - łącząc się online ze szpitalem przy ul. Borowskiej.
– Wierzymy też, że zdobytą wiedzę uczniowie przekażą dalej swoim rodzicom i przyjaciołom, co z pewnością przyniesie korzyść nam wszystkim – dodaje.
W trakcie pokazu (w holu USK przy ul. Borowskiej) resuscytację prowadzili jednocześnie na kilku stanowiskach: lekarze, studenci, przedstawiciele wrocławskich uczelni, Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Wojewódzkiej Policji, Straży Miejskiej i Pogotowia Ratunkowego. Po raz pierwszy w pokazie RKO wzięli także udział pacjenci szpitala.
Podczas wydarzenia uczestnicy mogli skorzystać też z instrukcji, jak prawidłowo korzystać z defibrylatora AED.
Twoja pomoc może uratować komuś życie
Każdego roku w całej Europie dochodzi do około 350 tysięcy przypadków nagłego zatrzymania krążenia. Jeśli defibrylacja zostanie wykonana w ciągu 3-5 minut od momentu zatrzymania krążenia, szanse na przeżycie poszkodowanego wynoszą aż 70 procent. Każda minuta opóźnienia w wykonaniu pierwszej defibrylacji zmniejsza prawdopodobieństwo przeżycia o około 10 procent.
W ramach ubiegłorocznej edycji „Porusz serce” 19 defibrylatorów trafiło do 15 wrocławskich szkół.