wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. 40 lat Solidarności
  4. Kalendarium strajku

Dolny Śląsk był pierwszym regionem w kraju, który poparł w geście solidarności robotników strajkujących na wybrzeżu. Wrocławskie wydarzenia sierpnia 80 trwały niecały tydzień, ale zasadniczo zmieniło oblicze Wrocławia, a w szerszej perspektywie również całej Polski.

Reklama

Strajk rozpoczął się zajezdni autobusowej nr VII, a jego uczestnicy solidaryzowali się z robotnikami ze Stoczni Gdańskiej i przyjęli 21 wysuniętych tam postulatów jako swoje własne. W krótkim czasie do inicjatywy pracowników Zajezdni nr VII przyłączyła się nie tylko reszta miasta, ale praktycznie cały region – ówczesne województwa wrocławskie, legnickie, wałbrzyskie i jeleniogórskie.

17 sierpnia

Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Gdańsku formułuje listę 21 postulatów, którą otwiera żądanie utworzenia wolnych związków zawodowych.

18 sierpnia

Kierownictwo MKS decyduje o podaniu treści postulatów do publicznej wiadomości. Tablice z 21 postulatami umieszczone zostają na budynku portierni przy Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej im. Lenina.

19 sierpnia

Treść 21 postulatów przywozi do Wrocławia Zenon Pałka. We Wrocławiu pojawia się pierwsza ulotka stworzona i rozprowadzona była przez redakcję „Biuletynu Dolnośląskiego” szerzej informująca o strajku w Gdańsku.

20 sierpnia

Prawdopodobnie tego dnia Jerzy Janiszewski projektuje logo Solidarności. Po zaakceptowaniu projektu sto pierwszych plakatów rozklejono na terenie Stoczni Gdańskiej.

26 sierpnia

W Zajezdni nr VII przy ulicy Grabiszyńskiej, wśród pracowników schodzących z nocnej i zbierających się na dzienną zmianę, Tomasz Surowiec odczytuje listę 21 postulatów. Zapada decyzja o strajku. Paraliż komunikacji miejskiej powoduje, że informacja o strajku błyskawicznie dociera do wrocławian.

26 sierpnia

Około 6 rano pracownicy Zajezdni blokują autobusami wjazd do Zajezdni nr VII. Przewodniczącym komitetu strajkowego zostaje Jerzy Piórkowski. We Wrocławiu rozpoczyna się strajk, a do pozostałych zajezdni wysyłani są delegaci strajkujących. Do południa we Wrocławiu stanęły autobusy i tramwaje..

26 sierpnia

W Zajezdni powołany zostaje Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. W chwili powstawania – oprócz MPK – było w nim reprezentowanych kilka zakładów pracy. Liczba zakładów rośnie z każdym dniem.

27 sierpnia

Pierwszy komunikat MKS informuje o poszerzeniu komitetu do 24 zakładów pracy. Mimo zapewnień władz, że ma Wybrzeżu podpisano porozumienia, na Grabiszyńskiej nie podjęto decyzji o zakończeniu strajku.

27 sierpnia

Otuchy strajkującym dodaje Roman Kołakowski, który daje w Zajezdni koncert poezji Miłosza.

28 sierpnia

Wrocławskiemu MKS udało się nawiązać połącznie telefoniczne z Gdańskiem. Odbyto rozmowę z Lechem Wałęsą informując o wydarzeniach we Wrocławiu i wyrażając solidarność. Pod koniec dnia MKS w Zajezdni liczył już 51 zakładów pracy.

29 sierpnia

Mszę święta dla strajkujących w zajezdni i gromadzących się pod bramą wrocławian odprawia ksiądz Stanisław Orzechowski, duszpasterz akademicki z kościoła św. Wawrzyńca. MKS zrzesza już 97 zakładów.

30 sierpnia

Trwają rozmowy strajkujących z komisją rządową. Do Gdańska wyrusza delegacja wrocławskiego MKS w celu przywiezienia dokumentu potwierdzającego ewentualne podpisanie porozumień. Strajk obejmuje kolejne miasto – Wałbrzych – w MKS zrzeszone są już 133 zakłady pracy.

31 sierpnia

Ks. Stanisław Orzechowski odprawia przed Zajezdnią mszę świętą. Po mszy dla strajkujących  koncert dają soliści i orkiestra Opery Wrocławskiej pod dyrygenturą Roberta Satanowskiego. W sali BHP stoczni zostało podpisane porozumienie pomiędzy MKS oraz delegacją rządową. Strajk  w Gdańsku dobiegł końca. Wieczorem Zajezdnię wizytuje wojewoda Janusz Owczarek, który próbuje nakłonić strajkujących do zakończenia strajku. Efektem rozmów jest podpisanie deklaracji wojewody, że strajkujący i ich rodziny nie będą represjonowane po strajku.

1 września

Z Gdańska do Wrocławia powraca delegacja MKS z tekstem Porozumień Gdańskich. We Wrocławiu gwarancje bezpieczeństwa dla strajkujących podpisuje wojewoda Janusz Owczarek. Jerzy Piórkowski ogłasza koniec strajku. Autobusy wyjeżdżają w miasto. Finalnie, we wrocławskim MKS było 176 zakładów pracy.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl