21. Jazztopad Festival
Narodowe Forum Muzyki zaprasza na 21. edycję Jazztopad Festival, podczas której będziemy mogli po raz kolejny celebrować koncerty mistrzów jazzu i muzyki improwizowanej oraz wspólnie odkrywać nowych, jeszcze mało znanych w Polsce artystów. Koncerty potrwają od 15 do 24 listopada. Do Wrocławia przyjedzie wielki pianista o południowoafrykańskich korzeniach. Wystąpi solo na estradzie sali głównej, wieńcząc tegoroczną odsłonę festiwalu. Koncert Abdullaha Ibrahima w NFM odbędzie się zaledwie kilka tygodni po 90. urodzinach artysty. Na pytanie zadane podczas jednej z audycji radiowych: „Jak Pan to robi?”, odpowiedział żartobliwie: „Nie mam nic innego do roboty!”.
Jak zapowiada dyrektor artystyczny Jazztopad Festival Piotr Turkiewicz, Festiwal otworzy koncert w gwiazdorskiej obsadzie z udziałem, m.in. Denarda Colemana – jego syna, a także Ambrose’a Akinmusira, Isaiaha Colliera i Jakoba Bro. Po raz pierwszy będziemy gościć takich wybitnych muzyków, jak: Samora Pinderhughes, Linda Fredriksson, aja monet, Sarah Murcia czy Sun-Mi Hong. Nie zabraknie wielkich powrotów – zaproszenie ponownie przyjęli: The Necks, Saagara z Wacławem Zimplem i Giridharem Udupą czy Kris Davis. Ta ostatnia pojawi się z Lutosławski Quartet w premierowym projekcie, a także w duecie z legendą australijskiego jazzu – Paulem Grabowskym.
Rammstein Symfonicznie
„To, co wydarzy się na tym epickim koncercie, będzie tematem Twoich opowieści jeszcze długo po koncercie, ponieważ tego wieczoru wszystko jest dozwolone: muzyka Rammstein i szaleństwo, które rozegra się na scenie, tylko zachęca do krzyku, śpiewu, tańca i naprawdę otwiera energię, która przeniknie całą salę koncertową” – zapowiadają organizatorzy.
Koncert rozpocznie się 5.11 o godz. 19.30 w A2 Centrum Koncertowe przy ul. Góralskiej 5 we Wrocławiu. Ceny biletów – od 139 do 169 zł. Kupisz je na stronie wro.news/rammstein-symfonicznie.
Muzyczne zaduszki
Wrocławianie będą mogli też wziąć udział w wyjątkowych koncertach w ciekawych miejscach. Na początku listopada w kaplicach cmentarnych na Osobowicach, Grabiszynie i Psim Polu odbędą się Wrocławskie Zaduszki Muzyczne. „Pragniemy wprowadzić wrocławian w refleksyjną atmosferę, która przyniesie duchowe ukojenie” – informuje Zarząd Cmentarzy Komunalnych. Wstęp wolny.
Kto wystąpi?
Zespół wokalny „Lumen de Lumine” pod dyrekcją Łukasza Czartowskiego. Zespół powstał w 2019 r. Od początku swojego istnienia skupia się na wykonawstwie chorału gregoriańskiego i muzyki wielogłosowej od renesansu do XXI w. W skład zespołu wchodzą muzycy, dla których sacrum et decorum (łac. świętość i piękno) tworzą fascynującą jedność. Koncerty zaplanowano na:
- 1.11 (piątek), godz. 18, kaplica – cmentarz Osobowice
- 3.11 (niedziela), godz. 18, kaplica – cmentarz Grabiszyn.
Usłyszymy także chór „Oktoich” z wrocławskiej cerkwi Świętych Cyryla i Metodego, pod dyrekcją ks. Mitrata Grzegorza Cebulskiego. Chór został założony w 1991 roku. Pierwotnie jako zespół męski, od 2009 koncertuje także z udziałem głosów żeńskich. Od 1999 roku reprezentuje Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego przy Garnizonie we Wrocławiu. Repertuar chóru stanowią hymny, teksty liturgiczne i ich muzyka w tradycji słowiańskiej, a także bizantyjskiej w języku greckim oraz muzyka Cerkwi Gruzińskiej.
- Występ odbędzie się 2.11 (sobota), godz. 19, kaplica – cmentarz Grabiszyn.
Chór im. św. Jadwigi z sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy szczyci się bogatą historią, pisaną od 1945 r. Zespół poświęca się głównie muzyce liturgicznej, służąc swoim talentem podczas uroczystości w bazylice św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, a także w innych kościołach. Wykonawcy pod dyrekcją organisty bazyliki św. Jadwigi Śląskiej – Piotra Lacha, któremu będzie towarzyszył Jakub Zawadzki – organista kościoła pw. Świętej Rodziny we Wrocławiu, absolwenta Akademii Muzycznej we Wrocławiu, zaprezentują podczas koncertu muzykę organową i chóralną, poświęconą tematyce zaduszkowej w duchu ekumenicznym.
- Wystąpią 3.11 (niedziela), godz. 15, kaplica – cmentarz Psie Pole.
Koncerty w Hali Stulecia
Organizatorzy One Love Wrocław Music Festival ponownie zapraszają na halowy festiwal muzyczny, który w nowej formule łączy koncerty najpopularniejszych polskich artystów z selekcją muzyki elektronicznej z naciskiem na drum’n’bass. Wydarzenie zaplanowano na 23.11 w Hali Stulecia.
Znamy już wszystkich artystów, którzy wystąpią podczas festiwalu. Fanów polskich brzmień na pewno ucieszy występ Darii Zawiałow, która w tym roku odwołała swój koncert na 3-Majówce, więc z pełnowymiarowym koncertem wraca do Wrocławia po dłuższej przerwie. Na głównej scenie zobaczymy również Igo, polskiego wokalistę o wyjątkowej barwie głosu. Artysta w sierpniu – po dwóch latach od swojego debiutanckiego albumu – wydał nowy singiel „12 zmysłów” zapowiadający kolejny krążek.
Swój powrót do Hali Stulecia zapowiedział Grubson, który w tym roku świętuje 20 lat na scenie. Po raz pierwszy na festiwalu zagra Katarzyna Nosowska – publiczność może spodziewać się przekroju utworów z jej solowej działalności, w tym kompozycji z ostatniej płyty „Degrengolada”. Lordofon zaserwuje popowe melodie z domieszką indie rocka, punku i rapu.
Nie zabraknie też jednego z nowszych duetów na polskiej scenie muzycznej – Matylda/Łukasiewicz, czyli Matylda Damięcka (wokal) i Radek Łukasiewicz (produkcja). Za bujające rytmy R&B odpowiadać będzie Rosalie, a za elektronikę duet We Draw A, który w 2023 roku, po kilkuletniej przerwie, powrócił do wydawania muzyki i występów na żywo. Festiwal nadal rozwija także scenę skupioną na muzyce drum and bass. W tym roku na alternative stage we Wrocławskim Centrum Kongresowym zagrają: A.M.C. feat Phantom, Mefjus i 1991.