Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Berliner Weihnachtszeit to jarmark bożonarodzeniowy w Belinie, który odwiedziliśmy 25 listopada. Jest rozstawiony na Alexanderplatz, tuż przy stacji metra i iglicy. Byliśmy przy okazji, z ciekawości, ale miłośnikom takich miejsc śmiało można polecić celową wycieczkę. Bardziej kameralny niż wrocławski, przytulniejszy, bardziej zwarty i łagodniej udekorowany.
W drewnianych domkach jest grzane wino i poncz, są niemieckie przysmaki, potrawy z grilla, słodycze, ozdoby świąteczne, rękodzieło, pamiątki. Świąteczny szwarc, mydło i powidło – zgodnie z jarmarcznym zwyczajem. Widzieliśmy dzieci zajadające się bananami w czekoladzie i pieczonymi jabłkami na patyku.
Najtańsze grzane wino kosztuje tam 5 euro (plus 3 euro, gdyby ktoś chciał zabrać kubek na pamiątkę), tradycyjna kiełbasa w bułce – 4 euro.
Jarmark na Alexanderplatz jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 do 22.00 i w weekendy od 11.00 do 22.00. Stoi do 30 grudnia.
Berlin – europejska stolica jarmarków?
Berliner Weihnachtszeit nie jest jednym w tym mieście. O Berlinie mówi się, że jest europejską stolicą jarmarków bożonarodzeniowych. Jest w czym wybierać (wejście na niektóre jest płatne):
- Breitscheidplatz,
- Spandau,
- Gendarmenmarkt,
- Lucia w Kulturbrauerei,
- w pałacu Charlottenburg,
- w ratuszu,
- w składnicy RAW – średniowieczny,
- Potsdamer Platz,
- Frankfurter Allee.
Dojazd z Wrocławia do Berlina zajmuje kilka godzin:
- około 4,5 godziny samochodem przez A4,
- do 5 godzin autobusem Flixbus odjeżdżającym z dworca autobusowego,
- 4,5 godziny pociągiem Kolei Dolnośląskich zwanym „pociągiem do kultury", który kursuje w weekendy.
Striezelmarkt – jarmark struclowy w Deźnie
Bliżej jest do Drezna na Striezelmarkt – bodaj najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w Niemczech. Nasza tajna informatorka donosi, że jest super. Duży i podzielony na kilka części. Najfajniejsza jest historyczna. Wstęp 5 euro.
Drezdeński Striezelmarkt to najstarszy i jeden z największych w Niemczech jarmarków bożonarodzeniowych, którego nazwa pochodzi od Strietzel, czyli słynnej oryginalnej, drezdeńskiej strucli bożonarodzeniowej. Na terenie jarmarku nasi turyści będą mogli obejrzeć z bliska licząca 14 metrów wysokości, bożonarodzeniowa piramidę, a także wziąć udział w niepowtarzalnym Święcie Strucli, podczas którego od Zwinger do Striezelmarkt odbywa się pochód z olbrzymią struclą, która zostaje rozdawana zgromadzonym. W namiotach na ternie parku odbywają się pokazy teatralne o tematyce świątecznej i koncerty.funclub.pl
Striezelmarkt, czyli w tłumaczeniu: jarmark struclowy, rozstawiony jest na Altmarkt. Otwarty codziennie w godzinach od 10.00 do 21.00 do 23 grudnia. W wigilię Bożego Narodzenia od 10.00 do 14.00.
Dojazd z Wrocławia do Drezna:
- samochodem jedzie się około 3,5 godziny (268 km),
- autobusem Flixbus od 3,5 do 5 godzin z odjazdem z dworca lub Norwida,
- około 3,5 godziny pociągiem KD z przesiadką w Zgorzelcu.
Bożonarodzeniowe jarmarki praskie
Teraz zaglądamy do czeskiej Pragi, gdzie podobnie jak w Berlinie jarmarków jest kilka.
Największy i najbardziej popularny odbywa się na Rynku Staromiejskim, co czyni to miejsce centrum przedświątecznej rozrywki. Co roku na rynku stawia się wielką choinkę przywiezioną z jednego z zakątków Republiki Czeskiej i zawsze podziwiają ją tysiące odwiedzających. Miejscowi i turyści spacerują z grzanym winem w ręce pomiędzy dziesiątkami straganów z tradycyjnymi czeskimi produktami, ręcznie wykonanymi ozdobami czy smakołykami wszelkiego rodzaju - od prażonych orzechów w cukrze po wyśmienite wędliny. Podziwiać tu można pokazy tradycyjnego rzemiosła, na przykład kucie mieczy, lub przy dźwięku kolęd brać udział w różnorodnych imprezach towarzyszących.portal visitczechrepublic
Ten jarmark stoi do 6 stycznia 2023 roku. Pozostałe w Pradze:
- plac Wacława,
- plac Republiki,
- plac Tyla,
- plac Pokoju,
- zamek Praski,
- Smíchov.
Dojazd z Wrocławia do Pragi:
- 4 godziny i kilkanaście minut samochodem przez DK5 i D11 (285 km),
- od 4,5 do 5,5 godziny autobusem Flixbus z dworca autobusowego.
Główny Rynek Świąteczny w Bratysławie
Ostatni przystanek u sąsiada to Bratysława na Słowacji, gdzie do 22 grudnia trwa Główny Rynek Świąteczny.
Szeroki wybór świątecznych specjałów kuchni słowackiej i międzynarodowej, duży wybór prezentów bożonarodzeniowych oraz stoiska organizacji non-profit. Bogaty program kulturalny od czwartku do niedzielivianocnabratislava.sk
Główny Rynek Świąteczny w sercu Bratysławy jest otwarty codziennie od godziny 10.00 do 22.00. Obok jest świąteczny las z choinką przystrojoną ręcznie wykonanymi ozdobami przez dzieci z bratysławskich szkół – zgodnie z tradycją.
Dojazd z Wrocławia do Bratysławy:
- samochodem około 5,5, godziny (525 km),
- 6 godzin i 47 minut nocnym pociągiem Metropol PKP Intercity,
- najszybszym flixbusem 10 godzin i 15 minut.
Berlin, Drezno, Bratysława, czy nasz dobry Wrocław?