4. Jarmarki bożonarodzeniowe w Berlinie, Dreźnie, Pradze i Bratysławie. Są kilka godzin jazdy od Wrocławia
Na zdjęciu: wieczór na jarmarku bożonarodzeniowym z rozświetloną choinką w Pradze FB Trhy Praha Prague Markets

Swoje chwalimy, cudzego nie znamy? Jarmark Bożonarodzeniowy to dla wielu wrocławian pozycja obowiązkowa, przynajmniej raz w roku. Niektórzy pewnie znają go na pamięć, zatem może warto wybrać się na inny? My ostatnio byliśmy w Berlinie, gdzie uraczyliśmy się glühweinem i wurstem w bułce. Sprawdzamy także inne miasta u naszych najbliższych zagranicznych sąsiadów: u Niemców, Czechów i Słowaków. W Dreźnie zamiast choinki postawili ponoć piramidę.

Berliner Weihnachtszeit to jarmark bożonarodzeniowy w Belinie, który odwiedziliśmy 25 listopada. Jest rozstawiony na Alexanderplatz, tuż przy stacji metra i iglicy. Byliśmy przy okazji, z ciekawości, ale miłośnikom takich miejsc śmiało można polecić celową wycieczkę. Bardziej kameralny niż wrocławski, przytulniejszy, bardziej zwarty i łagodniej udekorowany.

W drewnianych domkach jest grzane wino i poncz, są niemieckie przysmaki, potrawy z grilla, słodycze, ozdoby świąteczne, rękodzieło, pamiątki. Świąteczny szwarc, mydło i powidło – zgodnie z jarmarcznym zwyczajem. Widzieliśmy dzieci zajadające się bananami w czekoladzie i pieczonymi jabłkami na patyku.

Najtańsze grzane wino kosztuje tam 5 euro (plus 3 euro, gdyby ktoś chciał zabrać kubek na pamiątkę), tradycyjna kiełbasa w bułce – 4 euro.

Jarmark na  Alexanderplatz jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 do 22.00 i w weekendy od 11.00 do 22.00. Stoi do 30 grudnia.

Berlin – europejska stolica jarmarków?

Berliner Weihnachtszeit nie jest jednym w tym mieście. O Berlinie mówi się, że jest europejską stolicą jarmarków bożonarodzeniowych. Jest w czym wybierać (wejście na niektóre jest płatne):

• Breitscheidplatz,
  • Spandau,
  • Gendarmenmarkt,
  • Lucia w Kulturbrauerei,
  • w pałacu Charlottenburg,
  • w ratuszu,
  • w składnicy RAW – średniowieczny,
  • Potsdamer Platz,
  • Frankfurter Allee.

Dojazd z Wrocławia do Berlina zajmuje kilka godzin:

• około 4,5 godziny samochodem przez A4,
  • do 5 godzin autobusem Flixbus odjeżdżającym z dworca autobusowego,
  • 4,5 godziny pociągiem Kolei Dolnośląskich zwanym „pociągiem do kultury", który kursuje w weekendy.

Striezelmarkt – jarmark struclowy w Deźnie

Bliżej jest do Drezna na Striezelmarkt – bodaj najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w Niemczech. Nasza tajna informatorka donosi, że jest super. Duży i podzielony na kilka części. Najfajniejsza jest historyczna. Wstęp 5 euro.

Drezdeński Striezelmarkt to najstarszy i jeden z największych w Niemczech jarmarków bożonarodzeniowych, którego nazwa pochodzi od Strietzel, czyli słynnej oryginalnej, drezdeńskiej strucli bożonarodzeniowej. Na terenie jarmarku nasi turyści będą mogli obejrzeć z bliska licząca 14 metrów wysokości, bożonarodzeniowa piramidę, a także wziąć udział w niepowtarzalnym Święcie Strucli, podczas którego od Zwinger do Striezelmarkt odbywa się pochód z olbrzymią struclą, która zostaje rozdawana zgromadzonym. W namiotach na ternie parku odbywają się pokazy teatralne o tematyce świątecznej i koncerty.
funclub.pl

Striezelmarkt, czyli w tłumaczeniu: jarmark struclowy, rozstawiony jest na Altmarkt. Otwarty codziennie w godzinach od 10.00 do 21.00 do 23 grudnia. W wigilię Bożego Narodzenia od 10.00 do 14.00.

Dojazd z Wrocławia do Drezna:

• samochodem jedzie się około 3,5 godziny (268 km),
  • autobusem Flixbus od 3,5 do 5 godzin z odjazdem z dworca lub Norwida,
  • około 3,5 godziny pociągiem KD z przesiadką w Zgorzelcu.

Bożonarodzeniowe jarmarki praskie

Teraz zaglądamy do czeskiej Pragi, gdzie podobnie jak w Berlinie jarmarków jest kilka.

Największy i najbardziej popularny odbywa się na Rynku Staromiejskim, co czyni to miejsce centrum przedświątecznej rozrywki. Co roku na rynku stawia się wielką choinkę przywiezioną z jednego z zakątków Republiki Czeskiej i zawsze podziwiają ją tysiące odwiedzających. Miejscowi i turyści spacerują z grzanym winem w ręce pomiędzy dziesiątkami straganów z tradycyjnymi czeskimi produktami, ręcznie wykonanymi ozdobami czy smakołykami wszelkiego rodzaju - od prażonych orzechów w cukrze po wyśmienite wędliny. Podziwiać tu można pokazy tradycyjnego rzemiosła, na przykład kucie mieczy, lub przy dźwięku kolęd brać udział w różnorodnych imprezach towarzyszących.
portal visitczechrepublic

Ten jarmark stoi do 6 stycznia 2023 roku. Pozostałe w Pradze:

• plac Wacława,
  • plac Republiki,
  • plac Tyla,
  • plac Pokoju,
  • zamek Praski,
  • Smíchov.

Dojazd z Wrocławia do Pragi:

• 4 godziny i kilkanaście minut samochodem przez DK5 i D11 (285 km),
  • od 4,5 do 5,5 godziny autobusem Flixbus z dworca autobusowego.

Główny Rynek Świąteczny w Bratysławie

Ostatni przystanek u sąsiada to Bratysława na Słowacji, gdzie do 22 grudnia trwa Główny Rynek Świąteczny.

Szeroki wybór świątecznych specjałów kuchni słowackiej i międzynarodowej, duży wybór prezentów bożonarodzeniowych oraz stoiska organizacji non-profit. Bogaty program kulturalny od czwartku do niedzieli
vianocnabratislava.sk

Główny Rynek Świąteczny w sercu Bratysławy jest otwarty codziennie od godziny 10.00 do 22.00. Obok jest świąteczny las z choinką przystrojoną ręcznie wykonanymi ozdobami przez dzieci z bratysławskich szkół – zgodnie z tradycją.

Dojazd z Wrocławia do Bratysławy:

• samochodem około 5,5, godziny (525 km),
  • 6 godzin i 47 minut nocnym pociągiem Metropol PKP Intercity,
  • najszybszym flixbusem 10 godzin i 15 minut.

Berlin, Drezno, Bratysława, czy nasz dobry Wrocław?