Jakość wody w najpopularniejszych kąpieliskach w trakcie sezonu badana jest kilkukrotnie.
Próbki wody z kąpieliska Glinianki były badane tuż przed rozpoczęciem sezonu. Bez takiego badania, nie dostanie się zgody na udostępnienie kąpieliska. W trakcie sezonu woda jest sprawdzana jeszcze kilkukrotnie. Na Gliniankach nie mieliśmy nigdy problemu z jakością wody - to naturalny, samooczyszczający się zbiornik.Maciej Moczko, Wrocławskie Centrum Treningowe Spartan, zarządca kąpieliska Glinianki
Pewnie dlatego Glinianki – oraz Morskie Oko i Błękitna Laguna w Siechnicach, również naturalne, strzeżone kąpieliska na mapie Generalnego Inspektoratu Sanitarnego opisane są jako miejsca, gdzie woda jest doskonała. To najwyższa ocena w klasyfikacji jakości wody. Pozostałe to: dobra (jeśli bakterie obecne w wodzie nie przekraczają norm zagrażających zdrowiu i życiu), dostateczna i niedostateczna.
Badania sanepidu. Co sprawdzają w laboratoriach sanepidu?
Woda w kąpieliskach badana jest przede wszystkim pod względem bakteriologicznym. Oceniane jest stężenie obecności groźnych bakterii, głównie:
- Escherichia coli (pałeczki okrężnicy), która może być przyczyną m.in. zatrucia pokarmowego;
- Eneterokoków (paciorkowca kałowego) – mogą wywoływać np. zapalenie pęcherza moczowego oraz zapalenie dróg rodnych.
Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawdza także obecność w wodzie:
- sinic,
- fitoplanktonu morskiego,
- materiałów smolistych i innych tworzyw.
Jakość wody na najpopularniejszych wrocławskich kąpieliskach można sprawdzić w serwisie Głównego Inspektora Sanitarnego, w którym są wyniki z blisko siedmiuset naturalnych kąpielisk w całej Polsce.