wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Ile zapłacimy za prąd od stycznia 2023 roku? Prezes URE zatwierdził nowe taryfy
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu słup energetyczny - ile zapłacimy za prąd w 2023 r. Shutterstock
Na zdjęciu słup energetyczny - ile zapłacimy za prąd w 2023 r.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii pięciu tzw. sprzedawcom z urzędu oraz pięciu największym spółkom dystrybucyjnym. Nowe taryfy na prąd zaczną obowiązywać od stycznia 2023 r. Nie powinny one jednak mieć wpływu na wysokość rachunków większości gospodarstw domowych. Sprawdźcie, dlaczego i ile zapłacimy za prąd od stycznia 2023 r.

Reklama

Prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców w gospodarstwach domowych czterem tzw. sprzedawcom z urzędu (PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót). Zatwierdzone przez Prezesa URE taryfy, o ile nie będą obowiązywały bezpośrednio odbiorców w gospodarstwach domowych, wskażą koszty, jakie ponoszą przedsiębiorstwa energetyczne.

Dlaczego nowe taryfy nie powinny wpłynąć na wysokość rachunków za prąd w gospodarstwach domowych?

Nowe taryfy energii elektrycznej na 2023 rok nie powinny mieć wpływu na wysokość rachunków większości gospodarstw domowych. Wszystko dzięki zamrożeniu cen prądu w ramach limitów zużycia dla odbiorców indywidualnych (2 tys. kWh - dla większości gospodarstw domowych / 2,6 tys. kWh - dla gospodarstw zamieszkiwanych przez osobę z niepełnosprawnością / 3 tys. kWh - dla gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny i rolników). Zapewnić ma ono utrzymanie cen energii elektrycznej na poziomie z 2022 roku.

Co więcej, za zużycie energii ponad te wielkości, sprzedawca energii nie będzie mógł pobrać ceny wyższej niż 693 zł za 1000 kWh (0,693 zł/kWh). „Stawki opłat dystrybucyjnych dla odbiorców w gospodarstwach domowych również zostały zamrożone do ww. limitów zużycia” - napisano w komunikacie URE.

Jeżeli natomiast odbiorca w gospodarstwie domowym zużyje w ciągu roku więcej energii niż wskazane limity zużycia – za każdą kilowatogodzinę (kWh) dostarczoną ponad limit będą obowiązywały stawki opłat dystrybucyjnych zgodne z zatwierdzonymi przez Prezesa URE taryfami operatorów na 2023 rok.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Schemat rozliczeń za prąd w gospodarstwie domowym w 2023 r. ure.gov.pl
Schemat rozliczeń za prąd w gospodarstwie domowym w 2023 r.

Nowe taryfy za prąd 2023. Ile zapłacimy?

URE pokazał tabelę, w której zaprezentowano „procentowe i nominalne zmiany rachunku za energię elektryczną w skali jednego miesiąca dla odbiorców w grupach taryfowych G11 przy rocznym zużyciu na poziomie 2,5 tys. kWh, po przekroczeniu maksymalnego zużycia określonego w ustawie”.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Zmiany rachunku za prąd w 2023 r. ure.gov.pl
Zmiany rachunku za prąd w 2023 r.

Podwyżki - w zależności od operatora - wahają się między 83 a 91 zł miesięcznie!

„Rozwiązania osłonowe wprowadzone przez ustawodawcę - zarówno te dotyczące zamrożenia cen sprzedaży, jak i stawek dystrybucji - dotyczą określonych poziomów rocznego zużycia energii elektrycznej. Wśród odbiorców indywidualnych najliczniejszą, bo blisko 87 proc. (ok 13,5 mln), stanowi Grupa G11 (czyli ze stałą ceną energii w cyklu dobowym)” - podkreślono w komunikacie URE.

na podstawie komunikaty URE (ure.gov.pl)

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl