4. Ile waży strój łowicki i dlaczego tak dużo? Wyjątkowa wystawa w Muzeum Teatru
Otwarcie wystawy "Historia szyta na ludowo" we wrocławskim Muzeum Teatru fot. Beata Turska
Otwarcie wystawy "Historia szyta na ludowo" we wrocławskim Muzeum Teatru

– Strój łowicki ze zgrzebnej wełny ważył 16 kilogramów, a ja niecałe 50. Gdy przy obrotach w oberku zmieniałam kierunek, spódnica ciągnęła mnie w inną stronę – śmieje się Elżbieta Kublik, która tańczyła kiedyś w Reprezentacyjnym Dolnośląskim Zespole Pieśni i Tańca „Wrocław”. Wraz z kilkoma pokoleniami byłych i obecnych członków zespołu przyszła na otwarcie wystawy „Historia szyta na ludowo”, prezentującej stroje, w których występowali artyści.

Wystawa „Historia szyta na ludowo” została zorganizowana z okazji 70. rocznicy Reprezentacyjnego Dolnośląskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wrocław” (RDZPiT) i od piątku można ją oglądać w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego (pl. Wolności 7a). Będzie trwać do 28 maja. Dzień wcześniej – 27 maja – odbędzie się w Hali Stulecia wielki jubileuszowy koncert z trzytysięczną widownią.

Powiększ obraz: Zespół na scenie prezentuje się zjawiskowo Archiwum RDZPiT
Zespół na scenie prezentuje się zjawiskowo

Jedna wielka rodzina

Na otwarciu wystawy spotkało się kilka pokoleń obecnych i byłych członków RDZPiT: ci, którzy występowali w nim już w latach sześćdziesiątych i kolejnych, i ci, którzy robią to dzisiaj.

– Trafiłam do zespołu w 1962 roku jako czternastolatka i tańczyłam w nim 35 lat – mówi cytowana już Elżbieta Kublik. – Byliśmy jak wielka rodzina. Poznało się tu ze trzydzieści małżeństw, a na ślub w kościele lub urzędzie stawiali się inni członkowie zespołu w ludowych strojach. Potem przyprowadzaliśmy na próby nasze dzieci. Czasem i one zarażały się naszą pasją. Moja starsza córka tańczyła krótko, bo pochłonęły ją nauki ścisłe, ale młodsza jest teraz bardzo znaną tancerką i prowadzi w Warszawie szkołę tańca.

„Było pięknie!”

– To zespół amatorski, więc każdy z nas miał jeszcze szkołę albo pracę, ale przychodziliśmy na próby, bo to dawało nam radość.  No i jeszcze wyjazdy. To były czasy, gdy niełatwo było wyjechać z Polski, więc występy za granicą były dla nas wielką atrakcją. Zjeździliśmy całą Europę, byliśmy w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Australii. Było pięknie – mówi Leszek Dzikielewski, inżynier elektronik, który śpiewał w zespole od lat 70. do roku 2006.

Otwarcie wystawy "Historia szyta na ludowo"

Na występach w Australii był m.in. Maciej Tuz, który jest w zespole do dziś. Najpierw tańczył, teraz zajmuje się wypożyczaniem strojów. Oczywiście nadal z miłości do folkloru, bo to hobby, a nie praca.

– Polecieliśmy do Australii zimą, a więc wtedy, gdy tam jest pełnia lata – wspomina. – Na kolacji wigilijnej gościli nas Polscy emigranci. Za oknem czterdzieści stopni, a my śpiewaliśmy polskie kolędy i jedliśmy pierogi!

Otwarcie wystawy "Historia szyta na ludowo"

Podczas otwarcia można było także obejrzeć kroniki zespołu, a swoje umiejętności zaprezentowali młodzi artyści z programem „Metelica”.

Stroje z różnych regionów

W Muzeum Teatru można obejrzeć stroje, w których artyści z zespołu występowali w Polsce i poza nią.

Otwarcie wystawy "Historia szyta na ludowo"

Część z nich można…  przymierzać.

70 lat i na tym nie koniec

Reprezentacyjny Dolnośląski Zespół Pieśni i Tańca Wrocław powstał w 1952 roku. Na jego repertuar zespołu składają się tańce, pieśni i przyśpiewki z kilku regionów Polski (m.in. lubelskie, rzeszowskie, krakowskie i wielkopolskie). Funkcjonujący jako stowarzyszenie zespół prowadzi także warsztaty i inne wydarzenia w ramach projektów finansowanych ze środków Gminy Wrocław.

W jego siedzibie przy ul. Kościuszki 35E we Wrocławiu odbywają się bezpłatne zajęcia wokalne i taneczne dla dorosłych i dzieci w różnym wieku. Może się na nie zapisać każdy chętny.