Założenie konta trwa niecałe 2 minuty. Niezbędny jest dokument potwierdzający tożsamość, czyli dowód osobisty lub paszport.
- Spisujemy dane, drukujemy wniosek, na którym należy się podpisać i drukujemy kopertę z utajnionym loginem i hasłem do konta w ZIP – wyjaśnia Mateusz Śnieżek, pracownik Oddziału NFZ we Wrocławiu.
W środę, 27 listopada, do godziny 18.00, konto w ZIP można założyć na pl. Solnym 14 (na parterze, wejście od podwórka). Pracownicy NFZ dyżurowali w redakcji portalu www.wroclaw.pl. Chętnych nie brakowało. Wiele osób skorzystało z tego, że można to było zrobić w samym centrum miasta.
- Żona przeczytała w Internecie, że będzie możliwość założenia Konta w ZIP na placu Solnym. Przekonała mnie, że wart to zrobić, tym bardziej, że pracuje niedaleko na ulicy Psie Budy. Robię to, bo chcę mieć informacje o swoim leczeniu – mówi Andrzej Wysocki z Wrocławia
- Przechodziłem i zobaczyłem, że jest taka możliwość. Kiedyś czytałem o możliwościach jakie daje konto w ZIP. Interesuje mnie ile kosztuje moje leczenie – Paweł Hoffmann z Wrocławia.
Co daje konto w ZIP
Czy jesteśmy ubezpieczeni, ile kosztowało nasze leczenie, gdzie są najkrótsze kolejki do lekarzy specjalistów, jak dojechać do przychodni lub szpitala, czy placówka ma parking i gdzie mnożna złożyć wniosek na wózek ortopedyczny czy pieluchomajtki – to wszystko można sprawdzić w ramach Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP).
ZIP to działający od lipca system informatyczny Narodowego Funduszu Zdrowia. Aby zalogować się do systemu należy wejść na stronę internetową https://zip.nfz.gov.pl. .
Niezbędne do osobistego konta w ZIP są login i hasło, które otrzymamy w oddziałach NFZ – we Wrocławiu, w Centrum Obsługi Ubezpieczonych, przy ul. Dawida 2. Co ważne, by dostać login i hasło należy zgłosić się osobiście i mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Dostęp do systemu jest bezpłatny.
- Zainteresowanie Zintegrowanym Informatorem Pacjenta jest bardzo duże - mówi Joanna Mierzwińska, rzecznik oddziału NFZ we Wrocławiu. – Dlatego w różnych instytucjach i urzędach na terenie miasta uruchamiamy dyżury, podczas których nasi pracownicy pomogą w założeniu konta w ZIP.
Dotychczas na Dolnym Śląsku w ramach ZIP zarejestrowało się blisko 30 tys. osób.
Przypomnijmy – każdy kto chce założyć konto w ZIP musi mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Login i hasło do konta wydawane są indywidualnie, nie można więc otrzymać ich dla członków rodziny czy znajomych.
jarek ratajczak