Już w najbliższy weekend będzie można z tych zapachów czerpać dosłownie garściami, ponieważ zbliża się kolejna, trzecia edycja Sauna Festival – imprezy organizowanej przez Saunarium we wrocławskim Aquaparku.
III Sauna Festival
Eventy / Tylko dla dorosłych Aquapark Wrocław
Krótka wycieczka po Saunarium
Saunarium w Aquaparku Wrocław należy do największych w Polsce – z pięcioma saunami suchymi, fińskimi (najmniejsza, dla pań, na 20 osób, największa – na osób 80), dwoma saunami parowymi (o wilgotności 40 proc. i temp. 55 st. C), strefami wypoczynku, restauracją i ogrodem saunowym.
Korsu – sauna ziemna (zewnętrzna)
Znajduje się w ogrodzie, panuje w niej temp. 85-95 °C, a wilgotność to 10-20%. Jej innowacyjność polega na nietypowej konstrukcji – sauna została bowiem zbudowana poniżej poziomu ziemi. W środku sześciokątnego pomieszczenia, wzniesionego z drewna kelo (najlepsze do tego typu obiektów) znajduje się opalany drewnem kominek. Po skorzystaniu z tej sauny można natychmiast schłodzić się prysznicem, a zaraz potem w basenie zewnętrznym.
Kelo – sauna zewnętrzna
Sauna fińska o temp. około 95 ˚C, zbudowana również z drewna kelo, które zapewnia pełną izolację termiczną. Pomieszczenie ma rustykalny wystrój i bardzo często odbywają się w nim ceremonie zapachowe. Po skorzystaniu z tej sauny można również skorzystać z naturalnego schłodzenia się w ogrodzie zimowym.
Biosauna
Panuje w niej temperatura ok. 55 ˚C oraz podwyższona wilgotność. Jest więc idealna dla tych, którzy nie tolerują wysokiej temperatury, panującej w saunie fińskiej. Polecana zwłaszcza osobom starszym, mającym problemy z nadciśnieniem lub upośledzeniem krążenia.
Korkea – sauna fińska
Jest największa we wrocławskim Saunarium, panuje w niej temp. około 90 ˚C, i wyposażona w urządzenia do koloroterapii, dzięki której odbywające się w niej rytuały saunowe są naprawdę unikalne. W dni powszednie, do godziny 14.00 temperatura sauny obniżona jest do 50 ˚C, na potrzeby użytkowników programu AQUASENIOR.
Bali – sauna fińska zewnętrzna
Zbudowana z aromatycznego drewna, pochodzącego z tatrzańskich sosen. Panuje w niej temperatura 80-100°C oraz minimalna wilgotność ok. 5-15%. Jest zlokalizowana w ogrodzie, dlatego zaraz po kąpieli saunowej można odpocząć na świeżym powietrzu, a zimą skorzystać z naturalnego schłodzenia ciała.
Łaźnia parowa aromatyczna
Z temperaturą 40-45 ˚C, o pięknym wnętrzu w stylu orientalnym. Para wodna, wypełniająca tę łaźnię, przesycona jest przyjemnym aromatem i doskonale wpływa na stan skóry. To także świetna metoda na udrożnienie dróg oddechowych, poprawę kondycji układu krążenia i rozluźnienie mięśni. Polecana szczególnie osobom cierpiącym z powodu stresu.
Łaźnia kamienna
Delikatna łaźnia parowa o temperaturze około 55 ˚C i zmiennej wilgotności powietrza. Ma surowy, minimalistyczny wystrój. Ciekawostką jest zaś widowiskowy mechanizm polewania rozgrzanych kamieni zimną wodą. Jest idealna dla osób nietolerujących dużej wilgotności powietrza i zbyt wysokiej temperatury. Pobyt w niej dobrze wpływa na stan dróg oddechowych, skóry i mięśni, a także na rozluźnienie psychiczne i fizyczne.
Kuuma – sauna fińska
To najgorętsza sauna w kompleksie – temp. około 100 ˚C, podzielona na piętra (można regulować intensywność kąpieli), w której codziennie odbywają się ceremonie zapachowe. Sprzyjają temu właśnie wysoka temperatura i niewielka kubatura pomieszczenia.
Łaźnia parowa rzymska
Panuje w niej temp. około 40 ˚C, a ze względu na niewielkie rozmiary polecana jest osobom ceniącym intymność. Podgrzewane, wilgotne powietrze wysycone jest przyjemnym aromatem i świetnie wpływa na stan skóry, zwłaszcza gdy pobyt w tej łaźni połączony zostanie z aplikacją peelingu solnego. Polecana na udrożnienie dróg oddechowych, poprawę kondycji układu krążenia i rozluźnienie mięśni oraz na pozbycie się stresu.
Atrium i pokój relaksu
Przestrzenie przygotowane po to, by służyć jako miejsce relaksu i wyciszenia po saunowaniu. Są tam wygodne huśtawki i leżaki, a także m.in. tryskająca lodem fontanna czy stanowiska z dostępem do wody pitnej. Całości dopełniają staranny wystrój wnętrza, harmonijna zieleń oraz cisza i spokój.
Sauna fińska solna (dla pań)
Kameralna sauna fińska dedykowana wyłącznie paniom, które krępuje saunowanie w obecności przedstawicieli płci przeciwnej. Temperatura w tym pomieszczeniu to ok. 90 ˚C, a są w nim panele solne (uwolnione w procesie podgrzewania powietrza jony soli korzystnie wpływają na układ hormonalny i drogi oddechowe), strefa schładzania i przebieralnia.
Strefy schładzania
Sale zimnej wody – obok basenu Thalasso i sauny fińskiej Kumma (wiadro do płukania ciała, natryski z zimną wodą oraz basen zanurzeniowy) oraz obok sauny fińskiej Korkea i łaźni parowej aromatycznej (wiadro do płukania ciała oraz natryski z zimną wodą). Chłodny prysznic spłukuje toksyny, które wydostały się wraz z potem, i chłodzi organizm rozgrzany po saunowaniu.
Jacuzzi pod gwiazdami
Ciepła kąpiel połączona z masażem wodnym w wyjątkowym wnętrzu, utrzymanym w stylu marokańskim – rozluźnia i relaksuje.
Basen Kneippa
Płytki basen wypełniony zimną wodą, który służy do chłodzenia stóp i brodzenia po zakończonej kąpieli saunowej – to świetna gimnastyka dla naczyń krwionośnych i profilaktyka przeciwżylakowa.
Basen Thalasso
Wypełnia go (na głębokości 50-90 cm) woda o temp. 30-33 oC, o składzie chemicznym, odwzorowującym wodę z Morza Martwego. Dodatkową przyjemnością w tym basenie jest masaż wodny, poprawiający samopoczucie, a nadto kondycję skóry i stan dróg oddechowych.
Ogród saunowy
Oaza spokoju i intymności w centrum miasta, w której znajdują się dwie sauny fińskie zewnętrzne (Bali i Kelo) i basen służący chłodzeniu ciała. Pełnię wypoczynku zapełnia harmonijnie zaaranżowana roślinność. Regenerować się w ogrodze, po kąpieli saunowej, można niezależnie od pory roku (latem – zażywać również kąpieli słonecznych na leżakach, zimą – chłodzić rozgrzane saunowaniem ciało na śniegu).
Rytuały uwodzące zapachem
Ceremonie zapachowe to szczególny „smaczek” saunowania. Rozgrzane kamienie, polewane są wodą z olejkiem zapachowym, a mistrz ceremonii rozprowadza ciepłe powietrze po saunie, używając do tego np. ręcznika, wachlarza czy flagi. Saunamistrz tak operuje wymienionymi przyrządami, aby zapachy i ciepło i trafiały wprost do każdego saunowicza. Prowadzenie ceremonii zapachowej to w zasadzie minispektakl, łączący muzykę i choreografię, a saunamistrzowie, którzy najlepiej posiedli takie umiejętności mają nawet swoje mistrzostwa świata. Podczas II Sauna Festival, który odbył się w Saunarium wrocławskiego Aquaparku w kwietniu br., gościem specjalnym wydarzenia był Fabian van Dijk (Holandia) – wicemistrz świata w wykonywaniu ceremonii zapachowych w kategorii indywidualnej.
Na trzecią edycję festiwalu zaś zostało zaproszonych wielu polskich saunamistrzów – kobiet z mężczyzn – którzy zaprezentują swoje umiejętności uczestnikom ceremonii i już teraz zapowiadamy, że będą to czasami zaskakujące „przedstawienia”. Wśród mistrzów zapachowych rytuałów pojawi się na pewno wrocławski reprezentant – Krzysztof Chruściński, uczestnik III Międzynarodowych Mistrzostw Polski Saunamistrzów, które odbyły się w czerwcu br. w Czeladzi.
Trzeba też dodać, że szefową Saunarium & Wellnes we wrocławskim Aquaparku jest wicemistrzyni świata w prowadzeniu ceremonii zapachowych w kategorii grupowej z 2013 r. Joanna Feifer.
Jeżeli chętni na aromatyczne doznania w saunie nie znajdą czasu, żeby pojawić się na listopadowej edycji festiwalu, mogą w ceremoniach zapachowych uczestniczyć codziennie w Aquaparku co godzina, a popołudniami także co kwadrans. Natomiast wieczorny rytuał o godz. 20.15 bywa nawet połączony z zabiegami pielęgnacyjnymi i lekkim poczęstunkiem – za niewielką dodatkową opłatą.
Tutaj sprawdzisz, jakie ceremonie specjalne odbędą się w Saunarium jeszcze w listopadzie.
Pamiętajmy, że seans aromaterapeutyczny w saunie korzystnie wpływa na organizm oraz samopoczucie, podnosząc wydolność i odporność organizmu.
Debiut w saunie
W strefie saun, zresztą jak na terenie całego Aquaparku, obowiązują pewne zasady, o których na pewno poinformuje personel obiektu, jednak nie zawadzi samodzielne przygotowanie się do saunowania, zwłaszcza gdy jest to ten pierwszy raz.
Godzina pobytu w saunie kosztuje 25 zł. Cała oferta i cennik (również dla posiadaczu karnetów i kart Benefit Systems dostępne są tutaj. Z dobrodziejstw saunowania można korzystać od 9.00 do 23.00, mając ukończone 18 lat. We wtorki spotykają się w Saunarium tylko panie, a organizatorzy starają się te przeznaczone dla kobiet seanse szczególnie urozmaicać. Czasami będą to porady eksperta od zdrowia i urody, innym razem np. hot joga.
Kiedy jest w saunie najtłoczniej? Ano właśnie teraz – czyli od października do marca, gdy jest wielu chętnych na przyjemne rozgrzanie się i zahartowanie organizmu przed zimową niepogodą. Wiele osób korzysta również z ofert specjalnych Saunarium – autorskich ceremonii zapachowych, czyli z takich wydarzeń, jak Piwna Noc Saunowa czy, zbliżająca się, Andrzejkowa Noc Saunowa. Takie imprezy zaczynają się zazwyczaj o godz. 22.00.
mat. zdjęciowe – źródło: Aquapark Wrocław