wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 21:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Hotel Grand: zakończył się najtrudniejszy etap rewitalizacji
Hotel Grand: zakończył się najtrudniejszy etap rewitalizacji

Rewitalizacja Hotelu Grand, fot. Rafin

Rewitalizacja Hotelu Grand dotarła do kluczowego momentu. Niebawem rozpocznie się budowa żelbetowych konstrukcji ścian. Zakończenie budowy przewidywane jest na przełomie 2021/2022.

Reklama

- To nasz największy projekt, który stanie się prawdziwą, przepiękną wizytówką miasta, codziennie witającą turystów oraz wrocławian – zapowiada Paweł Rojek, prezes spółki Rafin.

Za rewitalizacja Hotelu Grand odpowiada firma Keller, która wcześniej podobny zakres prac wykonała podczas renowacji Dworca Głównego PKP. Jej powierzono zabudowę plombową parkingu podziemnego i zabezpieczenie zabytkowej tkanki oryginalnego budynku.

Podczas trwających dwa lata prac wykorzystano m. in. metodę jet-groutingu, (koszt ponad trzy mln zł) i przy ciśnieniu 500 atmosfer wstrzyknięto tony zaczynu cementowego, tworząc kolumny gruntowo-cementowe, zapewniające stabilne podłoże o zwiększonej nośności pod przyszłą konstrukcję. W efekcie powstała żelbetowa kondygnację garażu podziemnego oraz strop. Ukończono prace poprzedzające odwzorowanie zabytkowych ścian i elewacji budynku.

- Prace nad Hotelem Grand realizowane są w trudnych warunkach – mówi Karol Pochybełko, prezes Zarządu Silkbau, generalnego wykonawcy Hotelu Grand. - Ogranicza nas nie tylko wewnętrzna powierzchnia placu i zabudowa plombowa, ale przede wszystkim ruch komunikacyjny na skrzyżowaniach ulic Piłsudskiego, Kołłątaja oraz Gwarnej.

Podczas robót prowadzony był stały monitoring geodezyjny przemieszczeń pionowych i poziomych fasad z wykorzystaniem brytyjskiego systemu Getec. Wszystko wykonywane jest zgodnie z harmonogramem budowlanym. Prace budowlane przy Hotelu Grand mają się zakończyć pod koniec 2021 roku.

- Większość prowadzonych do tej pory prac była niewidoczna z zewnątrz, gdyż realizowano je tylko i wyłącznie wewnątrz obiektu – podkreśla architekt Grzegorz Górka. - Ich wykonanie było konieczne, po to aby teraz potwierdzić, że Hotel Grand będzie piął się w górę.

Inwestor projektu, spółka Rafin, zadbała o to, aby prace nad zabytkowym hotelem Grand w żaden sposób nie ograniczały i nie wpływały na ograniczenie komunikacji samochodowej i autobusowej w tej części miasta. Od momentu rozpoczęcia projektu ruch na skrzyżowaniu ulic wokół Granda odbywa się w sposób płynny i nie jest w żaden sposób zakłócany przez realizację budowy.

r/w

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl