wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Hotel Grand: zakończył się najtrudniejszy etap rewitalizacji

Rewitalizacja Hotelu Grand dotarła do kluczowego momentu. Niebawem rozpocznie się budowa żelbetowych konstrukcji ścian. Zakończenie budowy przewidywane jest na przełomie 2021/2022.

Reklama

- To nasz największy projekt, który stanie się prawdziwą, przepiękną wizytówką miasta, codziennie witającą turystów oraz wrocławian – zapowiada Paweł Rojek, prezes spółki Rafin.

Za rewitalizacja Hotelu Grand odpowiada firma Keller, która wcześniej podobny zakres prac wykonała podczas renowacji Dworca Głównego PKP. Jej powierzono zabudowę plombową parkingu podziemnego i zabezpieczenie zabytkowej tkanki oryginalnego budynku.

Podczas trwających dwa lata prac wykorzystano m. in. metodę jet-groutingu, (koszt ponad trzy mln zł) i przy ciśnieniu 500 atmosfer wstrzyknięto tony zaczynu cementowego, tworząc kolumny gruntowo-cementowe, zapewniające stabilne podłoże o zwiększonej nośności pod przyszłą konstrukcję. W efekcie powstała żelbetowa kondygnację garażu podziemnego oraz strop. Ukończono prace poprzedzające odwzorowanie zabytkowych ścian i elewacji budynku.

- Prace nad Hotelem Grand realizowane są w trudnych warunkach – mówi Karol Pochybełko, prezes Zarządu Silkbau, generalnego wykonawcy Hotelu Grand. - Ogranicza nas nie tylko wewnętrzna powierzchnia placu i zabudowa plombowa, ale przede wszystkim ruch komunikacyjny na skrzyżowaniach ulic Piłsudskiego, Kołłątaja oraz Gwarnej.

Podczas robót prowadzony był stały monitoring geodezyjny przemieszczeń pionowych i poziomych fasad z wykorzystaniem brytyjskiego systemu Getec. Wszystko wykonywane jest zgodnie z harmonogramem budowlanym. Prace budowlane przy Hotelu Grand mają się zakończyć pod koniec 2021 roku.

- Większość prowadzonych do tej pory prac była niewidoczna z zewnątrz, gdyż realizowano je tylko i wyłącznie wewnątrz obiektu – podkreśla architekt Grzegorz Górka. - Ich wykonanie było konieczne, po to aby teraz potwierdzić, że Hotel Grand będzie piął się w górę.

Inwestor projektu, spółka Rafin, zadbała o to, aby prace nad zabytkowym hotelem Grand w żaden sposób nie ograniczały i nie wpływały na ograniczenie komunikacji samochodowej i autobusowej w tej części miasta. Od momentu rozpoczęcia projektu ruch na skrzyżowaniu ulic wokół Granda odbywa się w sposób płynny i nie jest w żaden sposób zakłócany przez realizację budowy.

r/w

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl