Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

4. Horrendalne ceny prądu

339 mln złotych – o tyle więcej Wrocław miałby zapłacić w przyszłym roku za energię elektryczną na oświetlenie miasta, zasilanie tramwajów oraz szkół, przedszkoli czy instytucji kultury. Zaproponowana oferta wyższa jest o ponad 500 procent w stosunku do tegorocznych cen. Dlatego prezydent Wrocławia podjął decyzję o unieważnieniu przetargu.

Miasto kupuje prąd we wspólnym przetargu dla grupy zakupowej liczącej około 270 jednostek. Należą do niej m.in. MPK, szkoły, instytucje kultury oraz Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, odpowiedzialny za oświetlenie wrocławskich ulic.

Powiększ obraz: wzrost cen za energię we Wrocławiu www.wroclaw.pl
wzrost cen za energię we Wrocławiu

W przetargu na przyszły rok wpłynęła tylko jedna oferta – od PGE Obrót S.A  na kwotę 405 mln złotych. To o 339 mln złotych więcej niż w roku bieżącym. Obecnie koszt ten wynosi 66 mln złotych.

Polska jest w absolutnym kryzysie, pierwszy raz sytuacja jest tak poważna, że zagraża dostarczaniu podstawowych usług dla mieszkańców. Dotyczy to nie tylko Wrocławia, ale też innych polskich miast. Podobna sytuacja jest również w Poznaniu, Łodzi, Bydgoszczy, Elblągu, Warszawie, Lublinie, a w Radomiu przewidywany wzrost cen prądu to aż 900 proc. Codziennie docierają do nas informacje o kolejnych, niczym nieuzasadnionych podwyżkach. Dlatego zdecydowanie domagamy się stworzenia przez rząd rozwiązań osłonowych. Tym bardziej, że energię dostarczają nam nie prywatne firmy, a spółki należące do skarbu państwa.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Za kwotę 339 milionów złotych, którą Wrocław musiałby dopłacić za energię w przyszłym roku można by wybudować m.in. dwie strategiczne inwestycje komunikacyjne: Aleję Wielkiej Wyspy i obwodnicę Leśnicy.

To także suma kluczowych inwestycji sportowych ostatnich lat: remontu Stadionu Olimpijskiego, budowy Wrocławskiego Centrum Sportu, hali przy ul. Racławickiej i dwóch aquaparków.

339 milionów złotych to niemalże równowartość Trasy Autobusowo-Tramwajowej na Nowy Dwór.

Samo oświetlenie wrocławskich ulic kosztowało w tym roku 13 mln złotych a teraz, zgodnie z proponowaną ofertą, kwota ta miałaby wzrosnąć do 79 mln złotych. Oznaczałoby to ponad 500-procentowy wzrost kosztów oświetlenia miasta w roku przyszłym.

Sprawdza się czarny scenariusz

Według szacunków Związku Miast Polskich, w skali całego kraju samorządy zapłacą za prąd w przyszłym roku o ok. 30 mld zł więcej niż wydają obecnie. Dla porównania, to prawie dwa razy tyle, co NFZ planuje przeznaczyć na działanie wszystkich POZ-ów i połowa kwoty, którą wyda na szpitale. Skala podwyżek cen energii jest na tyle wysoka, że bez wprowadzenia rozwiązań systemowych przez rząd, samorządy nie poradzą sobie z jej konsekwencjami.

Przed wakacjami nie zostały przyjęte wstępne założenia budżetowe, bo spodziewaliśmy się takich rozstrzygnięć. Trzy miesiące temu ostrzegaliśmy, że to czysta fikcja by przy ówczesnej drożyźnie i szalejących cenach energii przedstawiać plan budżetowy. Teraz widzimy, że czarny scenariusz się sprawdza.
Jacek Sutryk

Jest plan oszczędzania energii

Wrocław, podobnie jak inne miasta w Polsce, przygotowuje się do wprowadzenia planu oszczędzania energii elektrycznej wymuszonego przez gigantyczne podwyżki cen prądu.

W ponad 300 miejskich obiektach wprowadzone zostaną nowe zasady oszczędzania. Jeszcze w tym miesiącu prezydent Wrocławia podpisze specjalne zarządzenie z wytycznymi dla zarządców obiektów. Zalecenia te będą jednak cały czas weryfikowane.

• temperatura w budynkach miejskich nie przekroczy 19 stopni,
  • część pracowników, o ile to możliwe, będzie pracowała w trybie zdalnym.
  • dodatkowo, w miejskich budynkach obniżona zostanie temperatura wody w kranach.

W szkołach i przedszkolach musi być ciepło i jasno

Również dyrektorzy placówek edukacyjnych otrzymali informację z prośbą o maksymalną optymalizację zużywanej energii elektrycznej, na tyle na ile pozwalają przepisy prawne.

Wielkim wyzwaniem jest edukacja, mamy aż 220 placówek, które działają w 260 budynkach, a koszty ich utrzymania drastycznie wzrastają. Dlatego poprosiliśmy dyrektorów szkół i przedszkoli o optymalizację kosztów. Ograniczyliśmy też dodatkowe projekty w szkołach wyłącznie do tych, które są realizowane ze środków zewnętrznych.
Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia

Nie będzie zabawy sylwestrowej, a iluminacje świąteczne tylko w Rynku

W związku z koniecznymi oszczędnościami we Wrocławiu nie będzie organizowana w tym roku zabawa sylwestrowa na Rynku, festiwal „Europa na Widelcu” oraz wrocławski maraton.

Poza Rynkiem nie będzie też iluminacji świątecznych. Ograniczone zostanie oświetlenie mostów i kładek, natomiast od godziny 22 będzie stopniowo wyłączane.

Analizowane są również możliwości wyłączania lamp ulicznych tam, gdzie nie będzie to zagrażało bezpieczeństwu mieszkańców. Z kolei od najbliższego weekendu (24-25 września) membrana stadionu Tarczyński Arena Wrocław będzie podświetlona jedynie w sobotnie i niedzielne wieczory. Dzięki temu wrocławski stadion dołączy do obiektów zmniejszających zużycie energii elektrycznej i ponoszone z tego tytułu koszty.

Gigantyczny wzrost wydatków na komunikację miejską

W ramach grupy zakupowej dla Miasta Wrocław jest także zakup energii do zasilania tramwajów, obsługi zajezdni oraz punktów socjalnych. W tym roku MPK zapłaciło za nią 32 mln złotych.

Według oferty, która wpłynęła na rok następny będzie to 194 mln złotych, czyli więcej aż o 162 mln złotych. Za taką kwotę MPK mogłoby zakupić 19 tramwajów Moderus Gamma 2 lub 40 autobusów elektrycznych. Za kilowatogodzinę MPK płaci obecnie 454,40 zł netto, natomiast według oferty z przetargu, cena ta w przyszłym roku wyniosłaby 2680 zł.