wroclaw.pl strona główna Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Horrendalne ceny prądu
rozmyte światła na ulicy www.wroclaw.pl
rozmyte światła na ulicy

339 mln złotych – o tyle więcej Wrocław miałby zapłacić w przyszłym roku za energię elektryczną na oświetlenie miasta, zasilanie tramwajów oraz szkół, przedszkoli czy instytucji kultury. Zaproponowana oferta wyższa jest o ponad 500 procent w stosunku do tegorocznych cen. Dlatego prezydent Wrocławia podjął decyzję o unieważnieniu przetargu.

Reklama

Miasto kupuje prąd we wspólnym przetargu dla grupy zakupowej liczącej około 270 jednostek. Należą do niej m.in. MPK, szkoły, instytucje kultury oraz Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, odpowiedzialny za oświetlenie wrocławskich ulic.

W przetargu na przyszły rok wpłynęła tylko jedna oferta – od PGE Obrót S.A  na kwotę 405 mln złotych. To o 339 mln złotych więcej niż w roku bieżącym. Obecnie koszt ten wynosi 66 mln złotych. 

Polska jest w absolutnym kryzysie, pierwszy raz sytuacja jest tak poważna, że zagraża dostarczaniu podstawowych usług dla mieszkańców. Dotyczy to nie tylko Wrocławia, ale też innych polskich miast. Podobna sytuacja jest również w Poznaniu, Łodzi, Bydgoszczy, Elblągu, Warszawie, Lublinie, a w Radomiu przewidywany wzrost cen prądu to aż 900 proc. Codziennie docierają do nas informacje o kolejnych, niczym nieuzasadnionych podwyżkach. Dlatego zdecydowanie domagamy się stworzenia przez rząd rozwiązań osłonowych. Tym bardziej, że energię dostarczają nam nie prywatne firmy, a spółki należące do skarbu państwa.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Za kwotę 339 milionów złotych, którą Wrocław musiałby dopłacić za energię w przyszłym roku można by wybudować m.in. dwie strategiczne inwestycje komunikacyjne: Aleję Wielkiej Wyspy i obwodnicę Leśnicy.

To także suma kluczowych inwestycji sportowych ostatnich lat: remontu Stadionu Olimpijskiego, budowy Wrocławskiego Centrum Sportu, hali przy ul. Racławickiej i dwóch aquaparków.

339 milionów złotych to niemalże równowartość Trasy Autobusowo-Tramwajowej na Nowy Dwór. 

Samo oświetlenie wrocławskich ulic kosztowało w tym roku 13 mln złotych a teraz, zgodnie z proponowaną ofertą, kwota ta miałaby wzrosnąć do 79 mln złotych. Oznaczałoby to ponad 500-procentowy wzrost kosztów oświetlenia miasta w roku przyszłym. 

Sprawdza się czarny scenariusz

Według szacunków Związku Miast Polskich, w skali całego kraju samorządy zapłacą za prąd w przyszłym roku o ok. 30 mld zł więcej niż wydają obecnie. Dla porównania, to prawie dwa razy tyle, co NFZ planuje przeznaczyć na działanie wszystkich POZ-ów i połowa kwoty, którą wyda na szpitale. Skala podwyżek cen energii jest na tyle wysoka, że bez wprowadzenia rozwiązań systemowych przez rząd, samorządy nie poradzą sobie z jej konsekwencjami. 

Przed wakacjami nie zostały przyjęte wstępne założenia budżetowe, bo spodziewaliśmy się takich rozstrzygnięć. Trzy miesiące temu ostrzegaliśmy, że to czysta fikcja by przy ówczesnej drożyźnie i szalejących cenach energii przedstawiać plan budżetowy. Teraz widzimy, że czarny scenariusz się sprawdza.
Jacek Sutryk

Jest plan oszczędzania energii 

Wrocław, podobnie jak inne miasta w Polsce, przygotowuje się do wprowadzenia planu oszczędzania energii elektrycznej wymuszonego przez gigantyczne podwyżki cen prądu.

W ponad 300 miejskich obiektach wprowadzone zostaną nowe zasady oszczędzania. Jeszcze w tym miesiącu prezydent Wrocławia podpisze specjalne zarządzenie z wytycznymi dla zarządców obiektów. Zalecenia te będą jednak cały czas weryfikowane.

  • temperatura w budynkach miejskich nie przekroczy 19 stopni,
  • część pracowników, o ile to możliwe, będzie pracowała w trybie zdalnym.
  • dodatkowo, w miejskich budynkach obniżona zostanie temperatura wody w kranach.

W szkołach i przedszkolach musi być ciepło i jasno

Również dyrektorzy placówek edukacyjnych otrzymali informację z prośbą o maksymalną optymalizację zużywanej energii elektrycznej, na tyle na ile pozwalają przepisy prawne.

Wielkim wyzwaniem jest edukacja, mamy aż 220 placówek, które działają w 260 budynkach, a koszty ich utrzymania drastycznie wzrastają. Dlatego poprosiliśmy dyrektorów szkół i przedszkoli o optymalizację kosztów. Ograniczyliśmy też dodatkowe projekty w szkołach wyłącznie do tych, które są realizowane ze środków zewnętrznych.
Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia

Nie będzie zabawy sylwestrowej, a iluminacje świąteczne tylko w Rynku

W związku z koniecznymi oszczędnościami we Wrocławiu nie będzie organizowana w tym roku zabawa sylwestrowa na Rynku, festiwal „Europa na Widelcu” oraz wrocławski maraton.

Poza Rynkiem nie będzie też iluminacji świątecznych. Ograniczone zostanie oświetlenie mostów i kładek, natomiast od godziny 22 będzie stopniowo wyłączane.

Analizowane są również możliwości wyłączania lamp ulicznych tam, gdzie nie będzie to zagrażało bezpieczeństwu mieszkańców. Z kolei od najbliższego weekendu (24-25 września) membrana stadionu Tarczyński Arena Wrocław będzie podświetlona jedynie w sobotnie i niedzielne wieczory. Dzięki temu wrocławski stadion dołączy do obiektów zmniejszających zużycie energii elektrycznej i ponoszone z tego tytułu koszty. 

Gigantyczny wzrost wydatków na komunikację miejską

W ramach grupy zakupowej dla Miasta Wrocław jest także zakup energii do zasilania tramwajów, obsługi zajezdni oraz punktów socjalnych. W tym roku MPK zapłaciło za nią 32 mln złotych.

Według oferty, która wpłynęła na rok następny będzie to 194 mln złotych, czyli więcej aż o 162 mln złotych. Za taką kwotę MPK mogłoby zakupić 19 tramwajów Moderus Gamma 2 lub 40 autobusów elektrycznych. Za kilowatogodzinę MPK płaci obecnie 454,40 zł netto, natomiast według oferty z przetargu, cena ta w przyszłym roku wyniosłaby 2680 zł. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl