wroclaw.pl strona główna Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Odrestaurowane maszkarony wracają na most Pomorski. Jeden z nich jest zupełnie nowy
Na zdjęciu dwa maszakrony z mostu Pomorskiego. Ten po lewej ma 117 lat. Po prawej zaledwie kilka tygodni - to jedyny nowy maszkaron na przeprawie. fot. Wrocławskie Inwestycje
Na zdjęciu dwa maszakrony z mostu Pomorskiego. Ten po lewej ma 117 lat. Po prawej zaledwie kilka tygodni - to jedyny nowy maszkaron na przeprawie.

Trwa montaż architektonicznych detali na moście Pomorskim Południowym. Systematycznie wracają tam, po odrestaurowaniu, rzeźby maszkaronów. Łącznie będzie ich 68. Jeden jest całkowicie nowy. Przy wjeździe na przeprawę coraz lepiej prezentują się też zabytkowe strażnice, które mają już ciemnozielone okna.

Reklama

Remont mostów Pomorskich idzie zgodnie z planem. Oprócz prac związanych z budową nowej nawierzchni i układaniem szyn tramwajowych, trwa montaż architektonicznych detali. Wśród nich rzeźb maszkaronów, które przez kilkadziesiąt lat były zasłoniete ciepłowniczą rurą.

Galeria zdjęć

Nowy maszkaron jest o 117 lat młodszy od innych

Zrobione z piaskowca postacie mają 117 lat, tyle co cały most. Jest ich 68. Ciekawostką jest, że jeden z maszkaronów jest zupełnie nowy. 

Został odtworzony w zakładzie kamieniarskim z Jeszkowicach. Prace trwały kilkanaście dni. Wykonano go z piaskowca radkowskiego, podobnie jak 67 tego rodzaju rzeźb zdobiących most Pomorski Południowy. Odbudowaliśmy go, bo z oryginału nic nie zostało. Pozostałe maszkarony przyjęły go do rodziny bez mrugnięcia okiem.
Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji

W strażnicach zamontowano nowe okna

Coraz lepiej prezentuja się też strażnice, stojące przy wjeździe na przeprawę. Już wcześniej ich dach pokryto nowymi dachówkami. Ostatnio zamonotwano tam nowe okna, które mają ciemnozielny kolor.

Galeria zdjęć

Wybór barwy należał do koserwatora zabytków. Wkrótce rozpocznie się montaż rzygaczy - ozdobnych zakończeń rynien dachowych.

Wykonawca ma czas na zakończenie wszystkich prac na mostach Pomorskich do kwietnia 2023 r. Jednak jest szansa, że zdąży zrobić to nieco przed tym terminem. Inwestycja w przebudowę zabytkowych przepraw i zdjęcie szpecącej je przez kilkadziesiąt lat rury kosztuje ponad 70 mln zł. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl