Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
„Angel shot” ratuje życie wielu kobiet
W jednym z barów w naszym mieście obsługa zawiesiła w damskiej toalecie kartki z informacjami, co mogą zrobić, gdy czują się zagrożone. Otóż, w takiej sytuacji należy poprosić barmana o „Angel shot”, który nie jest drinkiem, a dyskretnym hasłem bezpieczeństwa.
Wyróżnia się trzy rodzaje tego hasła:
- czysty Angel shot - kobieta prosi o wezwanie taksówki
- Angel shot z lodem - kobieta prosi, aby ochrona odprowadziła ją do samochodu
- Angel shot z limonką - kobieta prosi o wezwanie policji
Hasło bezpieczeństwa znane na świecie
Jednym z krajów, w którym używa się „Angel shot” jest Anglia. Jak dowiedzieliśmy się od Julii, która od dwóch lat studiuje w Nottingham – w większości pubów i klubów można znaleźć w toalecie plakaty z informacją, że jeśli ktoś potrzebuje pomocy lub znajduje się w niebezpiecznej sytuacji może przy barze zamówić tzw. „angel shot” i barman wtedy zadzwoni po taksówkę, wyprowadzi z klubu lub wezwie policję.
Uważam, że ta informacja powinna być bardziej powszechna, żeby takie hasło było znane wszędzie, również w Polsce. Myślę, że wiele kobiet, zwłaszcza młodych umówiło się na spotkanie z osobą poznaną przez portal randkowy. Niestety dla niektórych nie jest to dobre doświadczenie, przykładem jest jedna z moich koleżanek.Julia Krawczyk, Polka studiująca w Anglii
Coraz więcej kobiet mówi o tym, że podczas wyjścia do klubu lub internetowej randki musiały uciekać od natarczywych mężczyzn. Nie każdy ma tyle odwagi i nie każdy ma też możliwość zareagowania na zaczepki. Niektóre sytuacje kończą się tragicznie, a kobiety nawet latami zmagają się z traumą.
Czasami lepszym rozwiązaniem jest dyskretne poproszenie o pomoc. Tak, aby nie robić wokół siebie zamieszania i żeby podejrzana osoba nie dowiedziała się o tym, gdyż może zareagować agresywnie. Dlatego właśnie powstały hasła bezpieczeństwa.
Niektóre lokale uważają, że „Angel shot” jest już tak popularne, że wprowadzają własny kod alarmowy. Akcja cieszy się uznaniem kobiet w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, ale zaczynają jej używać również bary w Polsce, m.in. we Wrocławiu. Zachęcamy do tego kolejne miejsca.
Co na temat akcji uważa policja
Hasło ma trzy warianty pomocy. Jednym z nich jest wezwanie do lokalu policji. Zapytaliśmy policjanta z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, co sądzi na temat tej akcji.
Pomysł wprowadzenia hasła bezpieczeństwa powstał po to, by ochronić kobiety od przemocy, molestowania i napaści na tle seksualnym w barach i klubach.