wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 17 lat temu Hala Stulecia znalazła się na liście UNESCO [ZDJĘCIA]
Kliknij, aby powiększyć
Hala Stulecia we Wrocławiu Hala Stulecia
Hala Stulecia we Wrocławiu

Na liście znajdują się na niej zabytki takie jak krąg w Stonehenge, Machu Picchu czy Wielki Mur Chiński. 13 lipca 2006, dokładnie 17 lat temu, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisana została wrocławska Hala Stulecia. Jak powstała i czym zasłużyła sobie na to wyróżnienie? Przypominamy - mnóstwo atrakcji przez cały lipiec w kompleksie Hali Stulecia. Zobacz szczegóły.

Reklama

Wszystko zaczęło się w roku 1911

Zgodnie z założeniami ówczesnych władz miasta, nowoprojektowany budynek miał upamiętniać setną rocznicę wojny niepodległościowej Prus z wojskami Napoleona. Do realizacji wybrano bardzo śmiały, modernistyczny projekt. Jego autorem był Max Berg, radca budowlany wrocławskiego magistratu. W grudniu 1912 roku, po zaledwie 13 miesiącach budowy, monumentalna żelbetowa konstrukcja Jahrhunderthalle była gotowa.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Wystawa Stulecia w 1913 roku Hala Stulecia
Wystawa Stulecia w 1913 roku

Budowa kosztowała miasto blisko 2 miliony niegdysiejszych marek, co – według ostrożnych szacunków – odpowiada przeszło 40 milionom dzisiejszych złotych.

W momencie budowy wrocławska hala była budynkiem o największej kopule na świecie (67 metrów średnicy).

Hala wzbudzała początkowo mnóstwo kontrowersji

Porównywano ją do kapelusza i przewróconego kosza na ziemniaki. Zatrudnieni robotnicy nie wierzyli, że tak wielka kopuła będzie się trzymać. Jedna z anegdot głosi, że bali się nawet usunąć śruby rozprężające szalunek żeber Hali.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: podświetlona kopuła Hali Stulecia Hala Stulecia
podświetlona kopuła Hali Stulecia

Prawie 100 lat później nie mniejsze emocje towarzyszyły staraniom o jej wpis na listę UNESCO.

Zgodnie z opinią dr Ilkosza, autora monografii „Hala Stulecia”, zgłoszona została pod historyczną nazwą: Hala Stulecia. Wielu wrocławian przyzwyczajonych było jednak do powojennej nazwy Hala Ludowa. Jak wspominał dr Ilkosz, zarzucano mu wówczas wręcz „wysługiwanie się Niemcom”.

Ludowa czy Stulecia, jest po prostu wyjątkowa

Dziś Hala Stulecia to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisana została 13 lipca 2006 roku. Według kryteriów UNESCO, Hala kwalifikuje się na Listę Światowego Dziedzictwa w trzech kategoriach:

  • I – budowla świadczy o geniuszu jej twórcy;
  • II – obiekt odzwierciedla kulturę danej epoki;
  • IV – budowla jest najważniejszym przykładem ukazującym historię ludzkości.

Wpis Hali Stulecia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO otworzył nową epokę w historii tego niezwykłego miejsca spotkań. Zarządzające kompleksem przedsiębiorstwo rozpoczęło ambitny program modernizacyjny, którego celem było przekształcenie historycznego kompleksu w nowoczesne centrum eventowe
mówi Jakub Grudniewski, prezes Hali Stulecia.

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat przeprowadzono gruntowny remont Hali. Przybyło także nowych atrakcji.  

– Remont, przeprowadzony w latach 2008-2011 w kilku etapach, pozwolił na dostosowanie obiektów do współczesnych standardów, jakie spełniają nowoczesne centra konferencyjno-kongresowe, a także przestrzenie gdzie organizowane są różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, biznesowe, rozrywkowe i sportowe. W 2009 roku uruchomiono Fontannę Multimedialną, której niezwykłe pokazy przyciągają na Pergolę tysiące osób. Hala Stulecia rozwinęła także działalność edukacyjną i uruchomiła Visitor Centre – multimedialną wystawę opowiadającą historię powstania całego kompleksu oraz Wrocławia. W ostatnim czasie prężnie rozwija się gastronomia na czele z Restauracją Tarasową. Wszystkie te zmiany uczyniły ofertę Hali Stulecia kompletną. Dzięki temu Wrocław jest jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem, do którego chętnie przyjeżdżają turyści, a także przedstawiciele biznesu, kultury oraz sportu z całego świata – zaznacza Jakub Grudniewski.

Wakacje w mieście! Mnóstwo atrakcji przez cały lipiec w kompleksie Hali Stulecia (ZA DARMO)

Joga, fitness, dobre kino, silent disco, gry planszowe, spacery z przewodnikiem i oczywiście pokazy fontanny multimedialnej na Pergoli. W każdy lipcowy weekend w kompleksie Hali Stulecia poczujesz się jak na prawdziwych wakacjach. A to wszystko za darmo! Warto się wybrać! Sprawdź szczegóły!

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl