wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Taka gmina: Wisznia Mała [WIDEO]

Tuż za północną granicą Wrocławia, w kierunku Trzebnicy, zaczynają się malownicze tereny Doliny Baryczy i Wzgórz Trzebnickich. Jeśli chcesz zrobić sobie weekendowy wypad za miasto, weź pod uwagę gminę Wisznia Mała. Dotrzesz tam z centrum Wrocławia w 15 minut.

W ostatnich latach terenami gminy bardzo zainteresowali się mieszkańcy Wrocławia. Wielu z nich zbudowało tam swoje domy i prowadzi szczęśliwe życie pośród zieleni, nie tracąc dostępu na przykład do życia kulturalnego.

Dogodny dojazd

Do Wiszni Małej prowadzi wyremontowana droga krajowa nr 5 w kierunku Poznania, połączona węzłem północnym z autostradową obwodnicą Wrocławia. Można również pojechać śródmiejską obwodnicą Wrocławia, dojeżdżając do ul. Żmigrodzkiej i kierując się w stronę Poznania. Skorzystanie z publicznych środków transportu jest wyjątkowo wygodne w krótkiej podróży do Wiszni Małej. Z Dworca Głównego regularnie odjeżdża szynobus do Trzebnicy, zatrzymujący się w Pierwoszowie, tuż obok kompleksu wypoczynkowego Miłocin. Do zachodniej części gminy, wysiadając w Szewcach, można dotrzeć koleją PKP, jadącą w kierunki Żmigrodu, Obornik Śląskich, Poznania. Skorzystać można również z transportu busami i autobusami z głównego dworca autobusowego czy Dworca Nadodrze. Jak widać, dróg wiodących do gminy Wisznia Mała, jest sporo.

Domek dróżnika w Szewcach 

Gminę tworzy 16 miejscowości (o których historii i atrakcjach możesz poczytać tutaj), a w wielu z nich można trafić na ciekawe obiekty – kościoły i pałace, jak ten wspaniale odrestaurowany w Machnicach, obok którego zbudowano parkour do uprawiania jeździectwa i skoków przez przeszkody. Odbywają się tam zawody jeździeckie o krajowym i regionalnym zasięgu.

W „stolicy” gminy, w Wiszni Małej również znajduje się pałac, gdzie mieści się obecnie szkoła podstawowa, przy którym jest zabytkowy park, pełen strumyków i ścieżek.

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Ozorowicach 

Inne lokalne architektoniczne perełki to np. świątynia w Ozorowicach ze średniowiecznymi malunkami, w Szewcach kościół parafialny pw. św. Anny z zachwycającym obrazem patronki, namalowanym przez Schefflera, a w Strzeszowie, również kościół parafialny, w którym warto spojrzeć w górę i przyjrzeć się drewnianemu, rzadko występującemu sklepieniu. 

Moc przyciągania na dłużej

Rozległe malownicze połacie pól i zalesień gminy zachęcają, by poświęcić im trochę wolnego czasu. Warto więc zorganizować sobie rodzinną weekendową wycieczkę na rowerach – w Wiszni Małej ścieżki są oznaczone i sprawdzone.

Ale gmina potrafi również przyciągnąć na dłużej, oferując atrakcyjne miejsce do zamieszkania, i niemało osób z takiej możliwości już skorzystało. W ostatnich latach, wykorzystując środki europejskie, rozbudowano gminną infrastrukturę. Utworzono wewnątrz gminną komunikację, tak by mieszkańcy mogli bez używania swoich samochodów dotrzeć do serca gminy – Wiszni Małej, gdzie znajduje się ośrodek zdrowia, apteka, urząd gminy, ośrodek kultury i sportu, restauracja, bank i bankomat czy przystanek autobusowy, z którego średnio co godzina odjeżdżają autobusy do Wrocławia. Miejscowości położone na południu gminy zostały objęte wrocławską komunikacją podmiejską. 

W calej gminie nie brakuje malowniczych, pięknych przyrodniczo terenów, sprzyjających aktywnemu wypoczynkowi  

Ośrodek zdrowia robi największe wrażenie wśród osób przyjezdnych. Są w nim specjaliści z różnych dziedzin, osobna poradnią dla dzieci zdrowych i chorych, gabinet ginekologicznym z USG, a gabinet stomatologiczny wyposażony jest w aparat RTG z radiowizjografią cyfrową. Ośrodek prowadzi też wzmożoną profilaktykę. Z infrastrukturalnych ciekawostek trzeba wspomnieć jeszcze o nowej stacji uzdatniania wody, również wybudowanej z użyciem środków europejskich. To jeden z ciekawszych obiektów infrastruktury wodnej na Dolnym Śląsku, zlokalizowany na wzniesieniu, dzięki czemu zużywane jest o wiele mniej energii potrzebnej do pompowania i utrzymywania ciśnienia w rurach wodociągowych.

W Wiszni Małej, wspólnie z powiatem trzebnickim, z powodzeniem udało się wyremontować wiele powiatowych dróg, a gminne drogi dojazdowe do posesji pokryte są frezowiną, odzyskaną z asfaltu podczas niedawnego remontu drogi krajowej nr 5.

Wpadnij na weekend i oceń sam!

Oktawian Sebastian

fot. M. Mazurkiewicz

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl