Awaria skomplikowanego systemu Afrykarium
Wrocław zadrżał w ostatnie dni z powodu mętnej wody w basenie kotików i pingwinów. Domyślano się, że to, co spowodowało mętną wodę, to glony porastające zbiornik. Dlaczego tak się dzieje?
W zbiorniku z kotikami i pingwinami zakwitły glony, a wysokie temperatury i słoneczna pogoda przyspieszyły ten proces. Zakwit glonów jest sytuacją niezależną i zdarza się w zbiornikach naturalnych, sztucznych, czy nawet akwariach. Dodatkowo jednocześnie doszło do awarii ozonatora zbiornika z kotikami i pingwinami.Weronika Skupin, rzeczniczka wrocławskiego zoo.
Jak wyjaśnia rzeczniczka zoo - woda jest filtrowana, ale mniej wydajnie. - Części zamienne zamówiliśmy niezwłocznie, jednak są one trudno dostępne. Czekamy na nie i natychmiast zamontujemy. To zespół tysięcy elementów, w tym pomp i nie mamy możliwości mieć donich wszystkich części zapasowych. - zapewniła.
Zbiorniki nie są czyszczone chemicznie ponieważ takie metody zaszkodziłyby zwierzętom, a pojawienie się glonów jest naturalnym zjawiskiem, które nie wpływa na bezpieczeństwo zwierząt. Zbiorniki są czyszczone obecnie przez nurków, którzy na bieżąco mogą je usunąć przede wszystkim z szyb. Woda jednak, mimo czyszczenia pozostaje nieznacznie mętna. Sytuacja taka nie występuje po raz pierwszy. Powtarza się, gdy w lecie robi się ciepło.
Glony po zamontowaniu części mogą jeszcze występować
- Naprawa ozonatora nie sprawi, że glony natychmiast znikną. To osobny czynnik biologiczny, którego nie da się w całości wyeliminować, zwłaszcza ze zbiornika o pojemności 6 mln litrów wody. Obecność glonów jest rzeczą naturalną, a nie moglibyśmy walczyć z nimi inwazyjnymi metodami (chemicznymi) gdyż mamy w tych zbiornikach zwierzęta. W naturze glony stopniowo ustępują same, między innymi obumierają. Sytuacja jest chwilowa - zapewnia Skupin.
Części zamienne do ozonatora zostały zamówione i zoo oczekuje na ich dostawę, jednak są one trudno dostępne. Za ich dostarczanie i serwis odpowiada tylko jedna firma, która powinna na dniach naprawić awarię, co poprawi sytuację w basenie.
- Afrykarium ma 8,5 roku, a jego system filtrujący działał jeszcze przed otwarciem obiektu i działa od tego czasu nieprzerwanie 24h/dobę, tworząc największy tego typu "mechanizm" w tej części Polski. To zespół tysięcy elementów, w tym pomp, odstojników, ozonatorów - wymienia Skupin.
Kotiki i pingwiny mają ogromny wybieg ze stanowiskami obserwacyjnymi
Zobaczcie, pingwiny na ich wybiegu: