Akcja „Nakrętki dla Hospicjum” firmowana jest przez Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Angażowały się w nią szkoły, przedszkola, instytucje publiczne i firmy oraz osoby prywatne. Pojemniki na nakrętki stały w wielu miejscach Wrocławia.
Plastikowe nakrętki zbierały także inne organizacje i stowarzyszenia, z ich sprzedaży można było uzyskać dodatkowe pieniądze na działalność. Największe fundacje gromadziły miesięcznie nawet kilka ton tego typu surowców wtórnych, za kilogram plastiku przetwórcy płacili około 1-1,20 zł.
Nowe prawo: nakrętka zostaje przy butelce
Zakończenie zbiórki to efekt nowych przepisów, które zaczną obowiązywać w połowie 2024 r. Zakładają one wprowadzenie rozwiązań, które utrudniają oddzielenie zakrętki od pojemnika. Dotyczy to, na przykład, opakowań na mleko i popularne napoje gazowane i ma ograniczyć zanieczyszczenie drobnymi elementami z tworzyw sztucznych. Część producentów opakowań już dostosowała się do nowych zaleceń.
W efekcie znacznie zmniejszy się ilość plastikowych nakrętek. Firmy skupujące odpady z tworzyw sztucznych już rezygnują z ich odbioru. Tym samym organizacje pomocowe też wycofują się z gromadzenia nakrętek. Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci będzie je zbierało jeszcze tylko do końca marca.