wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Foodsharing we Wrocławiu. Rośnie liczba społecznych lodówek

Foodsharing we Wrocławiu. Rośnie liczba społecznych lodówek

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

Już dziewiętnaście społecznych lodówek z inicjatywy Foodsharing Wrocław oraz Fundacji Weźpomóż.pl stoi w stolicy Dolnego Śląska. Są rozmieszczone w różnych częściach miasta, tak aby mieszkańcy mogli dzielić się jedzeniem w całym Wrocławiu.

Reklama

Na specjalnej mapie możemy sprawdzić, gdzie najbliżej naszego miejsca zamieszkania znajduje się lodówka, w której możemy zostawić produkty spożywcze i w ten sposób podzielić się jedzeniem. Mapa obejmuje jadłodzielnie stawiane przez Foodsharing Wrocław, lodówkę osiedlową na ul. Gajowickiej (objęta patronatem Foodsharing Wrocław) oraz lodówki społeczne zakładane przez Fundację Weźpomóż.pl.

Lokalizacje społecznych lodówek

Fundacja Weźpomóż.pl:

  • ul. Osobowicka 129 (Osobowice)
  • ul. Zachodnia 1 (Szczepin)
  • ul. Okulickiego 2 (Zakrzów)
  • ul. Kazimierza Wielkiego 31-33 (Stare Miasto)
  • ul. Grabiszyńska 56 (Przedmieście Świdnickie)
  • ul. Odona Bujwida 51 (Ołbin)
  • ul. Strzegomska 49 (Szczepin)
  • ul. Gliniana 16 (Huby)
  • ul. Grabiszyńska 184 (Grabiszynek)
  • ul. Namysłowska 8 (Ołbin)
  • ul. Swojczycka 82 (Swojczyce)
  • ul. Biegła 2 (Brochów)
  • ul. Wojanowska 20 (Stabłowice)
  • ul. Pautscha 4 (Biskupin)
  • ul. Pilczycka 47 (Kozanów)
  • ul. Petrusewicza, obok Aquaparku (Huby)

Foodsharing Wrocław:

  • ul. Ludwika Rydygiera 25a (Nadodrze)
  • ul. Hercena 13 (Przedmieście Oławskie)
  • ul. Swojczycka 118 (Swojczyce)
  • ul. Gajowicka 96a (Powstańców Śląskich)

Ostatnią postawioną lodówką jest jadłodzielnia przy Wrocławskim Klubie Anima na Kozanowie. Na początku listopada we Wrocławiu uruchomiona zostanie dwudziesta społeczna lodówka – z inicjatywy Foodsharing wrocław na Muchoborze.

– Jadłodzielnie to udostępnione miejsca, z których każdy może zarówno wziąć coś dla siebie, jak i zostawić produkty dla innych. Nie są to punkty pomocy, z założenia nie chodzi o to żeby kogoś dokarmiać – to tylko jeden z rezultatów. Głównym bohaterem Foodsharingu jest jedzenie – wyjaśnia Agnieszka Maniewska, koordynatorka Foodsharing Wrocław.

Do lodówki można przynieść różne produkty. Przede wszystkim muszą one jednak mieć ważną datą przydatności do spożycia. Ciasta czy zupy powinny być zapakowane w jednorazowe, szczelne pojemniki z dokładną datą przygotowania i opisem. W jadłodzielni nie powinniśmy natomiast zostawiać potraw zawierających surowe mięso, surowych jajek, otwartych konserw i słoików z przetworami. Zasady korzystania ze społecznych lodówek są umieszczone na jej drzwiach.

Foodsharing Wrocław wspiera także chętnych do postawienia jadłodzielni, zapewniając oficjalne grafiki, logotyp oraz pomoc w zdobyciu lodówki.

Fot. Foodsharing Wrocław

Fot. Foodsharing Wrocław

Foodsharing coraz popularniejszy

Po tym jak Foodsharing rozwinął się w Niemczech, na polski grunt trafił w 2016 roku. Wtedy to w Warszawie Karolina Hansen i Agnieszka Bielska założyły pierwszą w Polsce jadłodzielnię i ruch Foodsharing. Zaczęły pojawiać się kolejne miasta - Toruń, Kraków i Wrocław. Obecnie Foodsharing Polska to 52 jadłodzielnie w 26 miastach.

Pierwsza lodówka we Wrocławiu stanęła w grudniu 2016 roku - była to jadłodzielnia w Domu Studenckim Arka. Działała z powodzeniem przed pół roku. Ziarno zakiełkowało i nieco później, 14 lutego 2018 z inicjatywy Izabeli Duchnowskiej (HART) i Foodsharing Wrocław powstała Wspólna Lodówka Nadodrze, mieszcząca się na ul. Rydygiera.

W tym samym czasie z podobnym pomysłem ruszyła Fundacja WeźPomóż.pl - to właśnie jej członkowie stworzyli nazwę lodówka społeczna. Czternaście z osiemnastu postawionych - jak dotąd we Wrocławiu - lodówek pochodzi właśniej z inicjatywy fundacji założonej przez Jana Piontka, laureata plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia z 2018 r.

– Pomysł na społeczne lodówki zrodził się z tego, że widziałem, ile jedzenia się marnuje. Dzięki temu potrzebujący nie szukają w śmietnikach, tylko mogą przyjść i z pełną godnością wyjąć jedzenie z lodówki – tłumaczy Jan Piontek.

Jan Piontek, założyciel Fundacji Weźpomóż.pl, fot. Redakcja Wroclaw.pl

Członkowie Weźpomóż.pl postawili również lodówki w podwrocławskiej Żórawinie, Oławie, Brzegu, Złotoryi, Bolesławcu, Jeleniej Górze, Zgorzelcu a także w województwach wielkopolskim, pomorskim czy warmińsko-mazurskim. W sumie z inicjatywy fundacji w całej Polsce stoi już 29 społecznych lodówek.

Osoby zainteresowane postawieniem społecznej lodówki we własnym zakresie mogą skontaktować się z przedstawicielami Weźpomóż.pl (Jan Piontek, tel. 508 101 016 lub przez stronę internetową).

Zbiórki i wydawanie żywności, edukacja mieszkańców

Stawianie lodówek to jednak nie jedyna działalność Foodsharing Wrocław i Fundacji Weźpomóż.pl. Oba podmioty działają znacznie szerzej, skupiając się na pomocy innym.

– Przede wszystkim ratujemy dobre jedzenie przed zmarnowaniem i budujemy poczucie odpowiedzialności za żywność. Staramy się docierać do miejsc, gdzie ze względu na brak czasu, pomysłu lub systemu dobre jedzenie ląduje w koszu i działamy, by – poprzez odbiory - temu zapobiegać. Współpracujemy z piekarniami, targowiskami, szkolnymi stołówkami. Kontaktujemy się z organizatorami wydarzeń, gdzie występuje catering. Pojawiamy się na zakończeniach gal, konferencji i zlotach food trucków – wylicza Agnieszka Maniewska, koordynatorka Foodsharing Wrocław.

Fot. Foodsharing Wrocław

Fot. Foodsharing Wrocław

– Poza odbiorami nadwyżek żywności staramy się promować samą ideę wśród mieszkańców, zachęcać ich do tego, by nie marnowali. Informujemy o lodówkach, o ich lokalizacjach. Edukujemy i uświadamiamy skalę marnowania żywności. Pokazujemy, ze każdy z nas ma realny wpływ na ograniczenie tego procederu. Wystarczy popatrzeć na statystyki Banków Żywności - wyrzucamy coraz więcej dobrych produktów, najnowsze dane mówią o 250 kg rocznie na osobę – dodaje.

Na inne formy pomocy stawia również Fundacja Weźpomóż.pl. Dzięki współpracy z Bankiem Żywności we Wrocławiu jej członkowie wydają żywność dla potrzebujących na ul. Zachodniej 1 we Wrocławiu, dostarczają żywność do lodówek czy też organizują dla potrzebujących podstawowe rzeczy potrzebne do życia, takie jak: koce, poduszki czy ubranie. W sumie fundacja wydaje ok. 470 paczek z żywnością tygodniowo.

Najbliższe plany

Działalność Fundacji Weżpomóż.pl można wspierać darowizną lub przez platformę patronite. W najbliższym czasie jej członkowie chcą przede wszystkim wynając lokal biurowo-magazynowy i zorganizować samochody dostawcze.

Natomiast Foodsharing Wrocław ma w planach nabór kolejnych wolontariuszy na odbiory w nowych lokalizacjach w stolicy Dolnego Śląska, a także program edukacyjny dla dzieci poświęcony szacunku do żywności i pokazaniu, jak jej nie marnować.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama