wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. ESK 2016: Miasto Przyszłości. Jaki będzie Wrocław

Koordynator specjalnego programu „Miasto Przyszłości. Laboratorium Wrocław” Edwin Bendyk przekonuje, że planowane w nim wydarzenia mają łączyć te tematy, jakie w głównym programie ESK 2016 nie są tak obecne. Między innymi dyskusję o przyszłości miasta za 20 i 40 lat (czyli badania Foresight Miejski 2036/2056), wizję naszej teraźniejszości i nadchodzących lat oczami artystów z całego świata (weekend otwierający Eco Expanded City organizowany przez WRO Art Center), czy konferencje (m.in. najważniejszą – „Człowiek Antropocenu” w kampusie EIT+ poświęconą człowiekowi, jako głównemu motorowi napędowemu zmian w dzisiejszym świecie).

Reklama

Edwin Bendyk przyznaje, że Wrocław, tak atrakcyjny dla wielu mieszkańców innych miast, łączy w sobie wiele paradoksów. – Jest tu otwartość, ale równoważona konserwatyzmem, łatwo u przyjechać z zewnątrz i osiedlić się – przekonuje publicysta specjalizujący się w tematyce naukowej.

Badanie społeczne w 2016 roku

Jednym z największych projektów „Miasta Przyszłości” ma być Foresight Społeczny 2036-2056, czyli badanie, w którym ankietowani odpowiadać będą na pytania o przyszłość Wrocławia za ponad dwie dekady i w jeszcze odleglejszej perspektywie. Do końca 2016 roku swoje zdanie wyrazi (m.in. wchodząc do ustawionych w różnych punktach miasta fotobudek) wielu zainteresowanych tym, w jaki mieście będą żyły m.in. oni i ich dzieci. – Wrocław to wprawdzie jedno z najlepiej przebadanych miast, ale warto myśleć strategicznie i pokazać, na ile po ESK 2016 będzie w stanie promieniować nadal pozytywną energią – zwraca uwagę Edwin Bendyk. Przypomina też, że Foresight przeprowadzony w Glasgow był dowodem na to, że władza i mieszkańcy mieli radykalnie odmienne wizje, a konfrontacja poglądów dała możliwość wypracowania wspólnej koncepcji miasta.

Majowy weekend z WRO

Drugim wielkim wydarzeniem „Miasta Przyszłości” ma być majowy weekend (13-15 maja) organizowany przez WRO Art Center. O wszystkich atrakcjach przeczytacie w

Ciekawe konferencje naukowe

Czeka nas też sporo konferencji naukowych z udziałem fantastycznych prelegentów. Już 16-17 maja pierwsza z nich „Interfejsy, kody, symbole. Przyszłość komunikowania”, która ma być wyjątkowo nowoczesna pod kątem przekazu, angażowania uczestników.

W sierpniu (19-20) Wrocław odwiedzi słynny pisarz science-fiction Jacek Dukaj jako gość konferencji „Nadzieja i odpowiedzialność. W kręgu utopii: od Stanisława Lema do papieża Franciszka”, a w październiku jedno z najważniejszych wydarzeń programu „Miasto przyszłości”, czyli konferencja „Człowiek Antropocenu” w EIT + (15-16 października) poświęcona roli człowieka jako odpowiedzialnego za kształtowanie dzisiejszego świata w sensie systemowym i geograficznym, ekologicznym. Ale konferencji towarzyszyć będzie wiele innych wydarzeń planowanych w EIT+ na Praczach Odrzańskich od połowy września do połowy października, bo centrum zajmujące się innowacyjnością już zapowiada spotkania, warsztaty (m.in. z robotyki i recyclingu), wystawę fotograficzną i wystawę „Człowiek Antropocenu”.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl