wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Eksperci z Izraela na pomoc uchodźcom z traumą wojenną
Kliknij, aby powiększyć
Dr Eyal Fruchter i Dr Gila Matzliah-Liberman. Wrocław, 21 czerwca 2022 fot. Janusz Krzeszowski - www.wroclaw.pl
Dr Eyal Fruchter i Dr Gila Matzliah-Liberman. Wrocław, 21 czerwca 2022

Mają polskie korzenie i przyjechali do Wrocławia podzielić się doświadczeniami w zakresie pomocy osobom dotkniętym wojenną traumą. Dwójka naukowców z Izraela spotkała się wczoraj (21.06) na warsztatach z wrocławskimi pedagogami, urzędnikami i przedstawicielami organizacji pozarządowych.

Reklama

Dr Gila Matzliah-Liberman – psycholog, na co dzień doradza izraelskiemu resortowi edukacji jak mądrze rozmawiać z dziećmi o Holokauście (w Izraelu to ważny element podstawy programowej). Zajmuje się także pomocą rodzicom i dzieciom, które doświadczają różnego rodzaju traumy. Dr Eyal Fruchter jest psychiatrą. Kieruje Oddziałem Zdrowia Psychicznego szpitala w Hajfie. W przeszłości był głównym psychiatrą izraelskiej armii. Do Wrocławia przylecieli na zaproszenie Urzędu Miejskiego. Bezpłatnie, bo ich podróż zorganizowała i opłaciła Fundacja ELNET-Poland.

Jak pracować z dziećmi dotkniętymi traumą wojenną? Warsztaty dla pedagogów i terapeutów

W pierwszym ze spotkań wzięli udział przedstawiciele wrocławskich placówek edukacyjnych: szkolni pedagodzy, psycholodzy, nauczyciele. Ale także terapeuci udzielający wsparcia dla dzieci i młodzieży z Ukrainy.

Nasi prelegenci to wybitni specjaliści w dziedzinie leczenia i zapobiegania traumie i zespołowi stresu pourazowego. Prowadzą dziś szkolenie dla specjalistów: psychologów, terapeutów, pedagogów. Dla tych, którzy mają na co dzień kontakt zarówno z uchodźcami ukraińskimi, jak również z osobami, które pomagają uchodźcom. Warsztaty obejmują część praktyczną. Przyjechali podzielić się konkretnymi metodami pracy: co robić w pierwszym, drugim, trzecim etapie. Mamy nadzieję, że ta wiedza się przyda i zostanie zmultiplikowana
mówi Marta Kubica, Prezes Fundacji ELNET-Poland.

W drugiej części dnia goście z Izraela spotkają się także z przedstawicielami wrocławskich NGO-sów. Porozmawiają o tym, jak radzić sobie z wypaleniem, jak działać skutecznie i długofalowo.

Wypracowany zostanie długofalowy program wsparcia psychologicznego dla uchodźców

Ważnym etapem wizyty będą także konsultacje z władzami Wrocławia. W ich wyniku stworzony ma zostać kompleksowy plan długoterminowej pomocy. Chodzi o to, by praktyczne doświadczenia z Izraela przetłumaczyć na polskie warunki.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Spotkanie ekspertów z Izraela z przedstawicielami Urzędu Miejskiego fot. Janusz Krzeszowski
Konsultacje z przedstawicielami Urzędu Miejskiego i jednostek miejskich

- Wrocław jest pierwszym miejscem w którym takie konsultacje robimy, natomiast ten program później będzie mógł być skalowany. Na większą bądź mniejszą skalę. Zależy nam, żeby móc go promować i upowszechniać także w innych miastach Europy Środkowo-Wschodniej – dodaje Marta Kubica.

Fundacja ELNET stawia sobie za cel rozwijanie kontaktów Izraela z Europą

- Naszym celem jest zbliżanie krajów Unii Europejskiej z Izraelem. Zależy nam na tym, żeby pokazać Europie jak ważny dla niej mógłby być Izrael, ale również jak bardzo Europa jest ważna dla Izraela. Przez wiele lat pokutowało takie przekonanie, że politycznie Izrael może liczyć tylko na Stany Zjednoczone. W ostatnich latach widzimy, że to nie do końca jest prawdą. Europa jest też największym partnerem handlowym Izraela. Zależy nam na tym, żeby Europejczycy, europejscy politycy, eksperci mogli bezpośrednio poznać swoich izraelskich kolegów. Staramy się doprowadzać do takiej wymiany praktycznych doświadczeń – tłumaczy Marta Kubica.

Pomoc miasta dla osób dotkniętych traumą wojenną

Jak podkreśla Jadwiga Ardelli-Książek - zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia Urzędu Miejskiego Wrocławia, wsparcie psychologiczne i zdrowotne jest bardzo ważne, by odnaleźć się w nowej rzeczywistości. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Jadwiga Ardelli-Książek - zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia Urzędu Miejskiego Wrocławia fot. Janusz Krzeszowski
Jadwiga Ardelli-Książek - zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia Urzędu Miejskiego Wrocławia

Trauma wojenna i strach nadal towarzyszą uchodźcom, dlatego miejskie programy wsparcia psychologicznego realizowane dotychczas dla mieszkańców miasta, którzy mają różnego rodzaju problemy, zostały poszerzone. Zaprosiliśmy do nich wszystkich Ukraińców, którzy również potrzebują pomocy psychologicznej. Chodzi o to, żeby jakość tej opieki psychologicznej była jak najbardziej skuteczna
mówi Jadwiga Ardelli-Książek.

Część osób, które przyjechały do Wrocławia z ogarniętej wojną Ukrainy, może nawet czasem nie zdawać sobie sprawy, że potrzebują  pomocy psychologicznej. Czasem zwykłe ludzkie wsparcie to za mało. W takich sytuacjach pomocy należy  szukać w specjalistycznych ośrodkach. We Wrocławiu są to  Centrum Neuropsychiatrii Dziecięcej przy ulicy Białowieskiej 74A oraz Centrum Zdrowia Psychicznego + przy ulicy Ostrowskiego 13. Pomocy udzielają także Fundacja Kalejdoskop Kultur (ul. Ruska 46a) i Dolnośląska Fundacja Alzheimerowska (ul. Sikorskiego 7GHJ).

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl