Dni fantastyki trwają od 23 do 27 sierpnia. Co się dzieje w trakcie pięciu festiwalowych dni?
23-25 sierpnia: spotkania w Mediatece dla młodzieży i dorosłych
Impreza rozpoczęła się już w środę (23 sierpnia) w Mediatece (pl. Teatralny 5, niedaleko wrocławskiego Rynku).
Do piątku to właśnie Mediateka stanie się główną lokalizacją festiwalu, gdzie odbędą się spotkania z pisarzami, twórcami komiksów, vlogerami książkowymi i bookstagramerami.Organizatorzy
Podczas tych spotkań będzie mowa m.in. o sztuce tworzenia map fantastycznych, koreańskich mitach i potworach w kulturze popularnej, miastach wyobrażonych, światotwórstwie w literaturze fantasy, ruchu i ustawieniach „kamery” w komiksach, bookmediach i wielu innych fascynujących sprawach.
23-25 sierpnia: zajęcia dla dzieci w bibliotece przy ul. Chociebuskiej
Od środy do piątku na najmłodszych fanów fantastyki czekają atrakcje w kolejnym punkcie na mapie festiwalu – w bibliotece przy ulicy Chociebuskiej 8-10.
W programie m.in. Rodzinny Escape Room, Bal Postaci Fantastycznych, warsztaty z Małym Czarodziejem i warsztaty tworzenia czarodziejskich lalek, mioteł, masek i biżuterii.
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach „bibliotecznej” części programu będzie bezpłatny.
25-27 sierpnia: moc atrakcji w OPT Zamek w Leśnicy
W piątek festiwal przeniesie się na teren urokliwego leśnickiego Zamku, gdzie na uczestników czekać będzie jeszcze więcej rozrywek.
W budynku odbędą się spotkania dotyczące literatury, komiksów, filmów, mangi i anime, nauki oraz popkultury.
Organizatorzy zaplanowali rozmowy ze znanymi autorami, panele dyskusyjne, turnieje planszówek, konkursy cosplay i wiele innych atrakcji. Podczas prelekcji będą poruszane m.in. takie tematy jak rytualne zabobony, słowiański realizm magiczny, bohaterowie i antybohaterowie, kobiety w fantastyce czy kino grozy dla mądrali.
Niezależnie od tego, czy jesteście fanami fantasy, science fiction, horroru czy steampunku, z pewnością znajdziecie coś dla siebieOrganizatorzy
Karnety na cały festiwal można kupić w serwisie Biletyna.pl.
Wstęp na teren wokół Zamku i korzystanie z atrakcji festiwalowych, takich jak koncerty czy strefa handlowa jest całkowicie darmowy!
10 tys. uczestników!
Dni Fantastyki odbywają się od 2004 roku, co czyni je najstarszym dolnośląskim festiwalem poświęconym szeroko pojętej fantastyce: literaturze, filmom, komiksom, popkulturze, mandze, anime oraz grom planszowym i komputerowym.
Wydarzenie łączy fanów i twórców fantastyki - pisarzy, aktorów, twórców komiksu czy reżyserów. Z każdym rokiem liczba uczestników rośnie, edycję z 2022 roku odwiedziło ponad 10 tys. uczestników.Organizatorzy
Zobacz zdjęcia z poprzednich edycji wydarzenia!
Organizatorzy wydarzenia
Dotąd organizatorem Dni Fantastyki był leśnicki Zamek (pl. Świętojański 1), który od 1 stycznia stał się częścią nowo powstałej instytucji kultury występującej pod nazwą Ośrodek Postaw Twórczych Zamek (OPT Zamek).
Oprócz Dni Fantastyki, Zamek organizuje wiele festiwali i projektów lokalnych, takich jak zakorzeniona w mitologii słowiańskiej Noc Świętojańska i średniowieczny Jarmark Jadwiżański.
W tym roku do ekipy organizującej Dni Fantastyki dołącza Miejska Biblioteka Publiczna im. T. Różewicza – największa instytucja kultury zajmująca się literaturą we Wrocławiu, a także Stowarzyszenie Gildia Organizatorów.
- Strona festiwalu: dnifantastyki.pl
- Szczegółowy program w poświęconej mu zakładce.