wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:10

wroclaw.pl strona główna

UWAGA! Gdzie nie będzie prądu we Wrocławiu od 7 do 11 lipca?

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Dla jednych święta, dla innych normalne dni

Gdy chrześcijanie obchodzą święta Bożego Narodzenia wyznawcy innych religii mają normalne dni pracy, ale ci mieszkający w Polsce nie narzekają. Bożego Narodzenia nie celebrują, ale zauważają radosną, rodzinną atmosferę tych dni.

- 25. i 26. grudnia muzułmanie też mają wolne, ale wynika to z tego, że mieszkamy w Polsce - mówi imam Ali Abi Issa, przewodniczący Rady Naczelnej Ligii Muzułmańskiej w RP.

Cztery lata temu muzułmańskie święto Kurban-bajram, czyli święto ofiarowania, nałożyło się w grudniu z chrześcijańskim Bożym Narodzeniem. W tym roku, tak nie będzie. Ostanie święta muzułmanie mieli półtora miesiąca temu.

Imam Ali Abi Issa, mieszkał w Palestynie. W Polsce jest od 26 lat. W tym roku w grudniu, to jego rodacy na ulicach mieli śnieg.

- Tam lubią śnieg tak samo jak Polacy słońce – żartuje Ali Abi Issa i dodaje, że urodził się w Libanie, a tam mają potężne góry. – Śnieg dla mnie nie był obcy, ale w Polsce zima ze śniegiem bardzo mnie uspokaja.

W Polsce na wigilie co roku jeździł do teściowej, w tym roku zrobił wyjątek i rodzinę zabiera w góry na narty. Opowiada, że podczas wigilii najbardziej lubi barszcz i krokiety, uwielbia pierogi i flaki.

Żydzi w tym roku w okresie Bożego Narodzenia nie obchodzą żadnych swoich świąt.

Na początku grudnia mieli święto Hanuka, które jak wynika z kalendarza jest świętem ruchomym.

- Świętowanie pod koniec grudnia jest charakterystyczne dla różnych religii – tłumaczy Jerzy Kichler, były przewodniczący Związku Gmin Żydowskiego w PR. - Był to okres nie napawający optymizmem. Krótkie dni, długie noce i nie wiadomo co będzie dalej. Rzymianie modlili się do boga słońce, by to zmienił no i zmieniał….. Akurat u nas nałożyła się na to pamiątka po tym jak lud Machadeuszy odbił z rąk pogan czyli Greków, świątynię w Jerozolimie. Na pamiątkę tego zapalili świecznik w świątyni, ponieważ wlali mało oleju, palił się tylko osiem dni.

Stąd Żydzi w grudniu mają trwające osiem dni święto Hanuka, czyli święto świateł, podczas którego zapalają po jednej świecy.

- Święto świateł, to radość z tego, że zwyciężyliśmy nad poganami, a po drugie rozjaśniamy mroki nocy i w ten sposób służmy Panu Bogu – dodaje Jerzy Kichler i zaznacza, że w niektórych żydowskich domach, szczególnie tych mniej ortodoksyjnych stawiane są choinki. Co prawda uznają ten zwyczaj za pogański, ale robią to ze względu na dzieci i obdarowywanie się prezentami.

Katolicy i ewangelicy w kwestiach wiary różnią się doktrynalnie, ale w sprawie Bożego Narodzenia różnic nie ma. W tych samych terminach obchodzą Wigilię, pierwszy i drugi dzień świat. Na wigilijnym stole są potrawy postne, między innymi zupy grzybowa i barszcz. Wierni kościołów obrządku wschodniego wigilię świąt Bożego Narodzenia będą obchodzić 6 stycznia.

 

Święta wypadają w różnych terminach, i tak też witamy Nowy Rok.

Nowy żydowski rok, czyli święto Rosz Haszana, rozpoczął się 4 września. Społeczność żydowska celebrowała nadejście 5774 r. Nowy rok przywitali już muzułmanie - od 4 listopada mają 1435 r. Prawosławny Nowy Rok – czyli Nowy Rok w kalendarzu juliańskim, stosowanym przez Cerkiew Prawosławną i Kościoły Katolickie obrządku Wschodniego, wypada w kalendarzu gregoriańskim 14 stycznia.

 

jarek ratajczak

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama