Podczas spotkania zaprezentowano m.in. historię wrocławskiego ratusza i herbu oraz działalność Rady Miejskiej Wrocławia. Zwrócono również uwagę na pomoc, jaką miasto oferuje polskim rodzinom wracającym z Kazachstanu w kwestii udostępnienia lokali komunalnych.
Czytaj także: Projekty partnerskie Wrocławia i Nur-Sułtan
Współpraca Wrocławia i Nur-Sułtan
– Jesteśmy szczęśliwi, że w tak trudnym czasie udało nam się spotkać. Wrocław to przepiękne miasto. Naszym zadaniem w Kazachstanie jest łączenie i reprezentowanie polskiej mniejszości, której liczebność to aż ponad 30 tys. osób. To dziewiąty wynik spośród 120 narodowości, które żyją w Kazachstanie. W skład naszego związku wchodzi łącznie 16 stowarzyszeń. Do tej pory, w ramach repatriacji, z Kazachstanu do Polski przeniosło się ok. 500 polskich rodzin – podkreślała Katarzyna Ostrowska, prezes Związku Polaków w Kazachstanie.
Od lewej: Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, Katarzyna Ostrowska, prezes Związku Polaków w Kazachstanie, oraz Irena Pajewska, wiceprezes Stowarzyszenia „Orszak Polonijny” w Nur-Sułtan, www.wroclaw.pl
W spotkaniu z przedstawicielami Rady Miejskiej Wrocławia wzięli także udział m.in.: Irena Pajewska, wiceprezes Stowarzyszenia „Orszak Polonijny” w Nur-Sułtan, Małgorzata Thouard, ambasador Zgromadzenia Narodu Kazachstanu, Jarosław Krauze, przewodniczący Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa, Dominik Kłosowski, przewodniczący Komisji Kultury i Współpracy z Zagranicą, Bohdan Aniszczyk, przewodniczący Komisji Nominacyjnej a także Dariusz Ostrowski, dyrektor zarządzający z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
Wcześniej spotkanie z repatriantami i koordynatorami projektu Study in Wrocław
Wizyta we Wrocławiu prezes Związku Polaków w Kazachstanie i wiceprezes Stowarzyszenia „Orszak Polonijny” trwała od 17 marca. W jej trakcie Katarzyna Ostrowska i Irena Pajewska-Strzałkowska spotkały się z koordynatorami projektu Study in Wrocław, Szkołą Języka Polskiego na Uniwersytecie Wrocławskim, Wydziałem Zarządzania Politechniki Wrocławskiej i Starostwem Powiatowym we Wrocławiu.
W sobotę, 19 marca w przestrzeni Centrum Historii Zajezdnia przeprowadzono spotkanie z repatriantami z Kazachstanu mieszkającymi we Wrocławiu. Obecne były całe rodziny repatriantów, a także urzędnicy z wrocławskiego magistratu zajmujący się przyjęciem repatriantów. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć film dokumentalny „Artefakty z szafy – historia o naszych przodkach zaklęta w przedmiotach” powstały w wyniku wielu lat żmudnego gromadzenia pamiątek z obszarów przesiedlenia w Kazachstanie polskich zesłańców. Przez pryzmat przedmiotów i omawianych miejsc przemawiały niezwykłe wzruszające historie.