wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wizyta Związku Polaków w Kazachstanie we Wrocławiu. Spotkanie z Radą Miejską

W poniedziałek, 21 marca specjalna delegacja z Kazachstanu spotkała się z przedstawicielami Rady Miejskiej Wrocławia. Wizyta była okazją do zacieśnienia współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy Wrocławiem a kazachską stolicą – Nur-Sułtan.

Reklama

Podczas spotkania zaprezentowano m.in. historię wrocławskiego ratusza i herbu oraz działalność Rady Miejskiej Wrocławia. Zwrócono również uwagę na pomoc, jaką miasto oferuje polskim rodzinom wracającym z Kazachstanu w kwestii udostępnienia lokali komunalnych.

Czytaj także: Projekty partnerskie Wrocławia i Nur-Sułtan

Współpraca Wrocławia i Nur-Sułtan

Biorąc pod uwagę obecną sytuację polityczną, takie wizyty są bardzo ważne. Dziś szczególnie mocno doceniamy rolę kontaktów międzynarodowych. Dziękuję za państwa aktywność i pełną zaangażowania działalność na rzecz naszych wzajemnych relacji i pogłębiania kontaktów między mieszkańcami Wrocławia i Nur-Sułtan
Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia

– Jesteśmy szczęśliwi, że w tak trudnym czasie udało nam się spotkać. Wrocław to przepiękne miasto. Naszym zadaniem w Kazachstanie jest łączenie i reprezentowanie polskiej mniejszości, której liczebność to aż ponad 30 tys. osób. To dziewiąty wynik spośród 120 narodowości, które żyją w Kazachstanie. W skład naszego związku wchodzi łącznie 16 stowarzyszeń. Do tej pory, w ramach repatriacji, z Kazachstanu do Polski przeniosło się ok. 500 polskich rodzin – podkreślała Katarzyna Ostrowska, prezes Związku Polaków w Kazachstanie.

 Od lewej: Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, Katarzyna Ostrowska, prezes Związku Polaków w Kazachstanie, oraz Małgorzata Thouard, ambasador Zgromadzenia Narodu Kazachstanu, www.wroclaw.pl Od lewej: Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, Katarzyna Ostrowska, prezes Związku Polaków w Kazachstanie, oraz Irena Pajewska, wiceprezes Stowarzyszenia „Orszak Polonijny” w Nur-Sułtan, www.wroclaw.pl

W spotkaniu z przedstawicielami Rady Miejskiej Wrocławia wzięli także udział m.in.: Irena Pajewska, wiceprezes Stowarzyszenia „Orszak Polonijny” w Nur-Sułtan, Małgorzata Thouard, ambasador Zgromadzenia Narodu Kazachstanu, Jarosław Krauze, przewodniczący Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa, Dominik Kłosowski, przewodniczący Komisji Kultury i Współpracy z Zagranicą, Bohdan Aniszczyk, przewodniczący Komisji Nominacyjnej a także Dariusz Ostrowski, dyrektor zarządzający z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Wcześniej spotkanie z repatriantami i koordynatorami projektu Study in Wrocław

Wizyta we Wrocławiu prezes Związku Polaków w Kazachstanie i wiceprezes Stowarzyszenia „Orszak Polonijny” trwała od 17 marca. W jej trakcie Katarzyna Ostrowska i Irena Pajewska-Strzałkowska spotkały się z koordynatorami projektu Study in Wrocław, Szkołą Języka Polskiego na Uniwersytecie Wrocławskim, Wydziałem Zarządzania Politechniki Wrocławskiej i Starostwem Powiatowym we Wrocławiu.

W sobotę, 19 marca w przestrzeni Centrum Historii Zajezdnia przeprowadzono spotkanie z repatriantami z Kazachstanu mieszkającymi we Wrocławiu. Obecne były całe rodziny repatriantów, a także urzędnicy z wrocławskiego magistratu zajmujący się przyjęciem repatriantów. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć film dokumentalny „Artefakty z szafy – historia o naszych przodkach zaklęta w przedmiotach” powstały w wyniku wielu lat żmudnego gromadzenia pamiątek z obszarów przesiedlenia w Kazachstanie polskich zesłańców. Przez pryzmat przedmiotów i omawianych miejsc przemawiały niezwykłe wzruszające historie.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl