Uważają, że wciąż za mało mówi się o zdrowiu psychicznym. O tym, jak jest ono ważne i jak należy o nie dbać. Doskonale wiedzą też, że obecnie zdecydowana większość nastolatków boryka się z dużym stresem, presją otoczenia oraz przytłaczającymi myślami. Dlatego postanowiły zebrać wiedzę o tym, jak dbać o swoją psychikę, i podzielić się nią ze swoimi rówieśnikami. Tegoroczna olimpiada „Zwolnieni z teorii” stała się do tego dobrą okazją.
Stres dotyka każdego
Trzy licealistki z VIII LO we Wrocławiu – Olivia Siemiochin, Zofia Śliwińska i Blanka Pieczkowska – oraz ich koleżanka z IV LO we Wrocławiu, Weronika Kieszkowska, zgłosiły na tę olimpiadę projekt społeczny pt. „Mniej zmęczony – lepiej wyuczony”. Dlaczego taki temat wybrały?
Stres jest wszechogarniający, wielu z nas mierzy się z presją społeczną, prokrastynacją, perfekcjonizmem czy zmęczeniem. Wiele młodych osób ma problemy natury psychicznej, dlatego chcemy zwiększać świadomość naszych rówieśników na temat konsekwencji niezdrowych nawyków.Olivia Siemiochin, uczennica VIII LO we Wrocławiu
Jakich? Licealistki wymieniają: niewłaściwą dietę, niedostateczne nawodnienie, brak ruchu, nieodpowiednią ilość snu, nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych, przeciążenie obowiązkami.
Podpowiadają, co zmienić
Uczestniczki projektu postanowiły najpierw same wprowadzić w życie zdrowe zasady.
– Nawadniamy się, mniej korzystamy z urządzeń elektronicznych i mediów społecznościowych, staramy się spać przynajmniej 7 godzin – wylicza Olivia Siemiochin.
Blanka Pieczkowska dodaje, że dla zdrowia nie tylko fizycznego, ale też psychicznego ważny jest ruch.
Wprowadzamy małe zmiany w codziennych wyborach: spacer zamiast jazdy autobusem, schody zamiast windy i chodzimy na wszystkie lekcje wuefu.Blanka Pieczkowska, uczennica VIII LO
Młode wrocławianki chcą inspirować do zdrowszych wyborów rówieśników, dlatego proponują im konkretne rozwiązania, które mogą poprawić jakość życia. Dzielą się swoją wiedzą na Instagramie: @mniej_zmeczony_lepiej_wyuczony i na TikToku: @mniej_zmeczony.
Warsztaty z uważności, wykład dietetyczki klinicznej
Jak projekt przyjmują koledzy i koleżanki licealistek?
– Pozytywnie. Obserwują nasze profile, czytają, są zainteresowani, bo większość ma podobne problemy – mówi Olivia Siemiochin. – Każdy wie, że wizyta u psychologa to normalna sprawa, ale czasami bywa to tematem tabu.
Aby jeszcze lepiej szerzyć wiedzę o zdrowiu psychicznym, dziewczyny nawiązały współpracę ze specjalistkami. Zorganizowały w VIII LO warsztaty z uważności, które poprowadzi Jowita Wowczak – nauczycielka medytacji i uważności, trenerka oraz konsultantka ds. redukcji stresu. Młodzież będzie miała też okazję posłuchać wykładu Katarzyny Błażejewskiej-Stuhr – dietetyczki klinicznej i psychodietetyczki o wpływie diety na zdrowie psychiczne.