Zapotrzebowanie na sprzęt w polskiej służbie zdrowia jest ogromne, dlatego wiele instytucji stara się wspierać medyków na różne sposoby. Dlatego też powstała inicjatywa Covid Challenge, która ma zrzeszać inżynierów, startupy oraz studentów, w celu stworzenia m.in.:
- prostych respiratorów,
- bezpieczniejszych kombinezonów,
- wydajnych masek.
Takich rozwiązań mogą dostarczyć ochotnicy, którzy wezmą udział w wyzwaniu Covid Challenge. Najlepsze projekty uzyskają wsparcie w realizacji, nowe metody działania trafią do potrzebujących pomocy szpitali i placówek medycznych.
W ciągu pierwszego tygodnia trwania akcji do organizatorów napłynęło już ponad 30 zgłoszeń, a kolejne pomysły można nadal rejestrować na stronie www.covidchallenge.pl
Jak się zgłosić do Covid Challenge
Organizatorzy czekają na pomysły i propozycje przedstawione w formie demonstracji lub prototypu. Zgłoszenie powinno zawierać:
- krótki opis,
- film na YouTube (mile widziane, ale nieobowiązkowe),
- szkic projektu lub schematu i innych informacji (opcjonalne).
Spośród projektów zostaną wybrane najbardziej obiecujące, następnie organizatorzy przedstawią je potencjalnym użytkownikom.
Covid Challenge współorganizowany jest przez Centrum Informacji Kryzysowej Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie i firmę Planet Partners. Organizatorzy stworzyli listę 28 najpilniejszych potrzeb personelu medycznego.
– Istotne jest, że Covid Challenge to nie zwykły konkurs, ale akcja wspierająca faktyczną walkę o życie ludzi. Chcemy, żeby to wyzwanie było narzędziem, dzięki któremu innowacje mogą zostać nakierowane na realne potrzeby – mówi Łukasz Wilczyński z Planet Partners, pomysłodawca zawodów ERC. I dodaje: – To apel o pomoc – poszukujemy innowatorów dla wsparcia praktyków.
Pierwszymi partnerami merytorycznymi akcji zostali: Zakład Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej UJCM oraz Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM. Inicjatywa jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych.