wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. Zmiany w edukacji na rok szkolny 2022/2023. Co nowego czeka na uczniów i nauczycieli?

Już wkrótce rozpocznie się nowy rok szkolny, który przyniesie sporo zmian zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli. Wśród nich nauka strzelania, regulacje dotyczące zwolnień z lekcji WF-u, zmiany w egzaminie maturalnym, nowa ścieżka awansu zawodowego pedagogów czy dodatkowa godzina pracy. Sprawdź, co jeszcze czeka od września.

Reklama

Zmiany dla uczniów

Nowy przedmiot: Historia i teraźniejszość

Od września w programie zajęć szkół ponadpodstawowych pojawi się nowy przedmiot Historia i teraźniejszość, który zastąpi w zakresie podstawowym dotychczasową Wiedzę o społeczeństwie.

Program ma dotyczyć wydarzeń z lat od 1945 do 2015. Uczniowie podczas zajęć dowiedzą się m.in. o katastrofie smoleńskiej.

Edukacja dla bezpieczeństwa

Przedmiot jest już w szkołach – do tej pory uczniowie uczyli się na nim głównie zasad pierwszej pomocy, ale od września ma zmienić się jego program. Zaplanowana jest m.in. nauka strzelania, pierwsza pomoc w sytuacji wystąpienia zagrożenia z użyciem broni konwencjonalnej czy nauka radzenia sobie w zagrożeniach wywołanych przez działania wojenne.

W przypadku szkoły podstawowej będzie dotyczyć wymagań z zakresu:

  • terenoznawstwa
  • cyberbezpieczeństwa w wymiarze wojskowym
  • przygotowania do szkolenia strzeleckiego

Natomiast w szkołach ponadpodstawowych: 

  • reagowania w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi
  • cyberbezpieczeństwa w wymiarze wojskowym
  • szkolenia strzeleckiego

Edukacja dla bezpieczeństwa jest przedmiotem obowiązkowym dla klas VIII szkół podstawowych i klas I szkół ponadpodstawowych. 

Zajęcia wychowania fizycznego

Od 1 września br. dłuższe zwolnienia z wychowania fizycznego mają być dopuszczalne tylko wtedy, gdy wystawi je lekarz specjalista, a nie lekarz rodzinny lub rodzic. 

Plany nowego przedmiotu: Biznes i zarządzanie – wrzesień 2023

Nowy przedmiot, który prawdopodobnie wejdzie do szkół ponadpodstawowych od 1 września 2023 roku, to Biznes i zarządzanie. 

Ma zastąpić obecne Podstawy przedsiębiorczości.

Nowa matura i nowy termin egzaminu ósmoklasisty

Po raz pierwszy odbędzie się tzw. nowa matura. Będą ją pisać uczniowie kończący edukację w nowym systemie, 8+4, czyli osoby, które ukończyły ośmioletnie szkoły podstawowe i czteroletnie szkoły ponadpodstawowe.

Na przyszłych maturzystów czeka kilka zmian. Zmieni się nie tylko arkusz egzaminacyjny, bardziej rozbudowany będzie także program, np. z języka polskiego. Uczniowie będą musieli napisać egzamin z trzech części: język polski w użyciu, test historycznoliteracki i wypracowanie.

Na maturze ustnej na zdających czeka losowanie zestawu egzaminacyjnego, który składa się z dwóch zadań – pierwsze zawiera zagadnienie sprawdzające znajomość treści i problematyki lekturyobowiązkowej, a drugie dotyczy zagadnienia związanego z literaturą lub innymi dziełami sztuki albojęzykiem, następnie omawia się je na podstawie dołączonego materiału (tekstu literackiego, nieliterackiego albo ikonicznego).

Z matematyki będzie więcej zadań otwartych, maksymalnie może ich być w arkuszu 13. Z języka nowożytnego zmieni się poziom biegłości językowej – w zakresie środków językowych w wypowiedziach pisemnych na B1, a w zakresie rozumienia ze słuchu i tekstów pisemnych B1+.

Zmieni się także czas pisania egzaminów. Będzie więcej czasu na rozwiązanie zadań – z j. polskiego czas wzrośnie ze 170 min na 240 min., a z matematyki ze 170 min na 180 min

Uczniowie klas ósmych napiszą egzamin ósmoklasisty w innym terminie – nie w kwietniu, a w maju. Będą musieli m.in. znać wybrane dzieła Adama Mickiewicza czy utwory Jana Kochanowskiego, rozwiązywać zadania praktyczne z matematyki oraz posługiwać się językiem obcym nowożytnym na poziomie A2.

Zmiany dla nauczycieli

Zmiany w ścieżce awansu zawodowego nauczycieli

Nauczycieli będzie obowiązywała nowa ścieżka awansu zawodowego. Zostaną zlikwidowane dwa stopnie awansu: nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy. Zastąpi je stopień nauczyciela początkującego.

Pierwszym stopniem awansu stanie się stopień nauczyciela mianowanego, o który młody nauczyciel będzie mógł się starać po 4 latach pracy. W tym okresie (przez 3 lata i 9 miesięcy) początkujący pedagog będzie odbywał „przygotowanie do zawodu”, które podlega ocenie – w drugim i ostatnim roku.

Podczas tego czasu będzie mógł liczyć na wsparcie mentora, czyli bardziej doświadczonego nauczyciela – wyznaczonego przez dyrektora szkoły. Ma on wspierać w procesie wdrażania do pracy, a także dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Nowe stanowisko: Pedagog specjalny

Resort edukacji zapowiedział, że od 1 września br. rozpocznie się pierwszy etap zatrudniania pedagogów specjalnych w szkołach i przedszkolach. 

– Projekt nowelizacji rozporządzenia zmienia również wymagania dotyczące kwalifikacji nauczycieli przedszkoli, szkół i oddziałów specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych. Ta grupa nauczycieli nie będzie zobowiązana do posiadania kwalifikacji w zakresie pedagogiki leczniczej czy terapeutycznej - czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Większe wynagrodzenie – dla kogo?

Zwiększona zostanie także pensja wynagrodzenia dla nauczycieli rozpoczynających pracę w zawodzie. Obecnie osoba początkująca zarabia 100% kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej. Po zmianach wzrośnie ona do 120%.

Wysokość średniego wynagrodzenia nauczyciela mianowanego i dyplomowanego ma się nie zmienić. Tak, jak dotąd, ma wynosić 144 proc. kwoty bazowej dla nauczyciela mianowanego, a dla nauczyciela dyplomowanego – 184 proc. kwoty bazowej.

Dodatkowe godziny pracy

W nowelizacji ustawy Karty nauczyciela zapisano też, że w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy, nauczyciel ma obowiązek wprowadzenia dodatkowej dostępności w szkole – w wymiarze 1 godziny tygodniowo. W tym czasie rodzice lub uczniowie będą mogli przyjść na konsultacje. 

W przypadku nauczyciela zatrudnionego w niższym wymiarze godzin, zostanie on zobowiązany do dostępności w wymiarze 1 godziny w ciągu dwóch tygodni.

W szkołach i przedszkolach brakuje nauczycieli

We Wrocławiu, tak jak i w całym kraju, brakuje nauczycieli. Pedagodzy potrzebni są w szkołach i przedszkolach.

Sprawdź, jakich nauczycieli szukają obecnie wrocławskie placówki. Lista dostępna jest na stronie z ofertami pracy dla nauczycieli

Zatrudnianiem pedagogów zajmuje się bezpośrednio dyrektor jednostki.

Kontrowersyjny podręcznik do historii i teraźniejszości

Do tej pory resort edukacji dopuścił tylko jeden podręcznik do HiT-u (autorstwa Wojciecha Roszkowskiego). W podręczniku kontrowersję wywołał fragment dotyczący płodności i planowania rodziny. Brzmi on następująco:

„Wraz z postępem medycznym i ofensywą ideologii gender wiek XXI przyniósł dalszy rozkład instytucji rodziny. Lansowany obecnie inkluzywny model rodziny zakłada tworzenie dowolnych grup ludzi czasem o tej samej płci, którzy będą przywodzić dzieci na świat w oderwaniu od naturalnego związku mężczyzny i kobiety, najchętniej w laboratorium. Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju produkcję?”.

Według wielu osób, nawiązuje on do homofobii, braku szacunku do drugiego człowieka i szerzenia nienawiści wobec dzieci poczętych metodą in vitro. Coraz więcej szkół rezygnuje z tego podręcznika, również we Wrocławiu.

29 sierpnia, miała zostać wydana zgoda na dopuszczenie drugiego podręcznika do historii i teraźniejszości, przygotowanego przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Wkrótce ma się pojawić również kolejny, a szkoły będą mogły wybrać, z którego podręcznika uczyć młodzież. Wciąż czekamy na potwierdzenie tej informacji.

Kalendarz roku szkolnego 2022/2023

Sprawdź, kiedy wypadają dni wolne:

  • Zimowa przerwa świąteczna: 23 – 31 grudnia 2022 r.
  • Ferie zimowe: 16-29 stycznia 2023 r. – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie; 23 stycznia-5 lutego 2023 r. – podlaskie, warmińsko-mazurskie; 30 stycznia-12 lutego 2023 r. – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie; 13 – 26 lutego 2023 r. – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
  • Wiosenna przerwa świąteczna: 6 kwietnia – 11 kwietnia 2023 r.
  • Egzamin ósmoklasisty – maj (termin ustali Centralna Komisja Egzaminacyjna)
  • Zakończenie roku szkolnego dla ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół II stopnia – 28 kwietnia 2023 r.
  • Egzaminy maturalne – maj (termin ustali Centralna Komisja Egzaminacyjna)
  • Zakończenie roku szkolnego – 23 czerwca 2023 r

Oprócz tego dni wolne będą: 1 listopada (Wszystkich Świętych, wtorek), 11 listopada (Dzień Niepodległości, piątek), 6 stycznia 2023 r. (Trzech Króli, piątek), 1 i 3 maja (Święto Pracy i Święto Konstytucji, poniedziałek i środa) i 8 czerwca (Boże Ciało, czwartek).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl