4. Chcesz być jak Musiałowski? Też kup pałac! Ten pod Wrocławiem jest gotowy do zamieszkania
Pałac w Boleścinie k. Trzebnicy został wystawiony na sprzedaż, w kółku jego wnętrza, sala Agencja nieruchomości Urbanestate

Internet obiegła niedawno informacja o tym, że młody aktor Maciej Musiałowski kupił sobie pałac na Dolnym Śląsku. Trzeba przyznać, że w naszym województwie pałaców nie brakuje. Pojawiła się właśnie kolejna okazja. Okazały pałac na sprzedaż znajduje się zaledwie 20 kilometrów od Wrocławia. Położony w Boleścinie, nad jeziorami widocznymi z okien posiadłości, jest urządzony i gotowy do zamieszkania. Zabytek kosztuje 5,5 mln zł. Zobaczcie te wnętrza!

Neorenesansowa posiadłość powstała w 1885 roku pod Wrocławiem. Na ogromnej działce o powierzchni ponad 2,5 ha znajduje się wymurowany cegłą budynek pałacu, dwa jeziora (również z plażą) oraz mnóstwo zielonych terenów, w tym park ze starodrzewiem.

Oranżeria, złocone lustra, sala bankietowa i 34 pokoje

Mieszkańcy, zwłaszcza Trzebnicy, doskonale znają pałac w Boleścinie, która to wieś należy do Gminy Trzebnica. Okazuje się, że ta niewielka wieś ma bardzo stary rodowód. Oto, co przeczytać można na stronie Gminy Trzebnica:

Znaleziska archeologiczne wskazują, że ślady pobytu człowieka na terenie tej wsi sięgają epoki neolitu i brązu, oraz okresu wpływów rzymskich i wczesnego średniowiecza - gródek stożkowy z lekko wydzielającym się wałem ziemnym. Wieś ma bardzo starą metrykę. Jej nazwę notują źródła od końca XII w.: Bolescino (1193), Boleschino (1293), Polentschin, Poltschin (1720), Pollentschin, Pollentachine (1750), Eichendorf (1932), Boleścin po 1945 r. Nazwa wywodzi od imienia Bolesław, Bolko.
historyczny opis wsi Boleścin na stronie Gminy Trzebnica

W majątku znajdował się folwark liczący ponad 300 ha z polami uprawnymi i pastwiskami, gdzie pasło się czerwone bydło wschodniofryzyjskie, świnie oraz owce merynosy. Po drugiej wojnie światowej, gospodarstwo należące do rodziny Haukohl przejęło państwo polskie. Stworzono tam PGR, którego pracownicy mieszkali w części pałacu. Funkcjonowała tam również szkoła i żeński internat.

Nieruchomość od niemal 20 lat jest w rękach prywatnych. Została częściowo wyremontowana. Wnętrza mieszczą aż 1160 mkw. na trzech kondygnacjach.

Nieruchomość składa się z:

• 9 pokoi mieszczących się na wysokim parterze,
  • sali bankietowej,
  • 9 pokoi na pierwszym piętrze,
  • 8 pomieszczeń w przyziemiu,
  • poddasza do adaptacji na około 9 pokoi,
  • balkonu i ganku.

Z informacji podanych w ogłoszeniu wynika, że nieruchomość można również wynająć.