Od czerwca każdy za pomocą internetu będzie mógł zweryfikować podstawowe informacje o samochodzie i autokarze. Wszystko za sprawą e-usługi "Historia pojazdu" i "Bezpieczny autokar", uruchomionej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Kierowcy będą mieli dostęp on-line do danych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0), z tej bazy korzysta m.in. policja. Co ważne, dane o historii pojazdu będzie można uzyskać bezpłatnie przez internet, zamiast – jak obecnie – składania wniosku na piśmie i czekania na jego rozpatrzenie.
Zanim kupisz samochód, sprawdź czy nie jest kradziony
W "Historii pojazdu" sprawdzimy m.in.: ile razy i kiedy pojazd był rejestrowany, jego dane techniczne (np. przebieg, a to oznacza, że wiadomo będzie, czy licznik nie był cofnięty), dowiemy się, czy pojazd ma ważne badanie techniczne i ubezpieczenie OC oraz czy nie jest oznaczony w ewidencji jako kradziony. Nowa e-usługa nie dotyczy samochodów sprowadzanych z zagranicy – w bazie CEPiK są informacje tylko o pojazdach zarejestrowanych w Polsce. Niestety nie dowiemy się też, czy samochód, który zamierzamy kupić, jest po stłuczkach czy wypadkach.
Jak skorzystać z ewidencji pojazdów?
By uzyskać dostęp do danych, trzeba będzie on-line podać numer nadwozia VIN, datę pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu.
– Składający zapytania otrzymają informacje tylko o samochodzie. Dane personalne o właścicielach i posiadaczach auta nie będą dostępne – informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Dostęp do centralnej ewidencji pojazdów będzie bezpłatny. Obecnie opłaty za udostępnienie informacji wynoszą od 100 zł do nawet 9 tys. zł, a dane dotyczące pojazdu mogą być przekazane jedynie wykazującym uzasadniony interes w ich otrzymaniu oraz jego posiadaczowi.
Poprzez usługę "Bezpieczny autokar" dowiemy się np., czy bus, który wiezie nasze dzieci, jest sprawny i dopuszczony do ruchu.
– Rodzice, którzy wysyłają swoje dzieci na kolonie lub wycieczki, będą mogli sprawdzić m.in., czy autokar ma ważne badanie techniczne oraz ubezpieczenie OC. Dostęp do danych będzie możliwy po podaniu numeru rejestracyjnego – informuje MSW.
To nie wszystkie nowości. Od 2016 r. internetowo sprawdzimy, ile mamy punktów karnych, otrzymamy przypomnienie o terminie badań technicznych, o konieczności zawarcia umowy OC, a także terminie ważności prawa jazdy.
Film "Nie wierz w bajki, sprawdź fakty" – CEPiK 2.0, przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
jr
Z bazy CEPiK otrzymamy m.in.
- informację, czy samochód nie został skradziony,
- jego dane techniczne, np. pojemność i moc silnika, dopuszczalnej masie i ładowności, liczbie miejsc
- dowiemy się także o wskazaniu licznika pojazdu, spisanego podczas ostatniego badania technicznego, a to oznacza, że sprawdzimy, czy licznik nie był cofnięty
- podana zostanie liczba właścicieli pojazdu
- otrzymamy informację, czy pojazd ma ważne badanie techniczne i ubezpieczenie OC
- po podaniu numeru rejestracyjnego sprawdzimy, czy autokar wiozący dzieci na wakacje ma ważne badanie techniczne oraz ubezpieczenie OC