Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Dzieci ukraińskich uchodźców uczą się zdalnie
- Zajęcia w sześciu klasach dla dzieci w wieku 13-15 lat
- Ukraińscy uczniowie zadowoleni z nauki i kontaktu z rówieśnikami
- Centra Nauki Zdalnej – udział jest bezpłatny, są wolne miejsca
- Centra Nauki Zdalnej we Wrocławiu - adresy
- Centra Nauko Zdalnej – jak się zapisać
- Kontynuacja nauki w ukraińskim systemie oświaty
Dzieci ukraińskich uchodźców uczą się zdalnie
Wrocławskie Centra Nauki Zdalnej funkcjonują przy Młodzieżowych Domach Kultury.
We Wrocławiu właśnie powstało pięć tych miejsc po to, aby uczniowie, którzy chcą kontynuować naukę w systemie online mogli skorzystać z takiej ofertyJarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UMW
– Mamy nadzieję, że projekt będzie się rozrastał, biorąc pod uwagę, że w systemie edukacji wrocławskiej mamy w tej chwili ok. 11,5 tys. nowych uczniów z Ukrainy. Jednocześnie obserwujemy dużą zmienność, jeśli chodzi o tę liczbę, wynikającą z faktu, iż część uczniów po pobycie w mieście wraca na Ukrainę. Tym cenniejsze jest, że będą mogli skorzystać z tej łączności i pobierać edukację w systemie ukraińskim – dodaje Jarosław Delewski.
Projekt powstał przy współpracy z UNICEF-em. – Wsparcie, które otrzymało miasto w tym kryzysie było bardzo potrzebne i jakość zaproponowanych usług jest wysoka. Mam nadzieję, że młodzi ludzie, którzy siedzą przy biurkach, nowym sprzęcie i mają szybkie łącze potwierdzą, że takie miejsce we Wrocławiu było potrzebne – mówi dyrektor Departamentu Edukacji.
Zajęcia w sześciu klasach dla dzieci w wieku 13-15 lat
W każdej z pięciu wrocławskich placówek jedna z sal jest przeznaczona dla dzieci ukraińskich uchodźców, którzy od ok. godz. 8.00 do 14.00 uczą się zdalnie w ukraińskiej szkole.
– Przychodzę na zajęcia bardzo chętnie. To dla mnie niezwykle ważne, że mogę połączyć się z klasą i zobaczyć swoich kolegów i nauczycieli. Poza tym miło spędzam tu czas. Jestem zajęty lekcjami i nie myślę o tym, co dzieje się w Ukrainie – opowiada Stanislaw, który do Wrocławia przyjechał z Mikołajowa a uczy się w Młodzieżowym Domu Kultury Śródmieście przy ul. Dubois 5.
W sumie uruchomionych zostało 6 klas, w których uczyć się może do 12 dzieci w wieku od 13 do 15 lat. Każde z nich do dyspozycji ma laptop oraz słuchawki. Opiekę nad nimi sprawuje asystent międzykulturowy.
– Asystenci pomagają w lekcjach i przy odrabianiu zadań domowych. Pilnują też, by uczniowie na czas łączyli się zdalnie ze swoimi szkołami i nie spóźniali na zajęcia. Wspierają też integrację uczniów, bo na lekcjach mamy osoby, które przyjechały do Wrocławia z różnych części Ukrainy – opowiada Anna Yaremchuk, koordynatorka Centrów Nauki Zdalnej. – Niebawem nasi uczniowie będą mieli także lekcje języka polskiego, które poprowadzą przedstawiciele Fundacji Ukraina – dodaje.
Ukraińscy uczniowie zadowoleni z nauki i kontaktu z rówieśnikami
Anna Yaremchuk ma też nadzieję, że projekt zostanie przedłużony i zwiększona będzie ilość miejsc. – Na razie jest ich 72, a teraz, po atakach na Ukrainie, zwiększyła się ilość osób, które wracają do Polski i szukają rozwiązania, aby pomóc dzieciom – tłumaczy koordynatorka i dodaje, że młodzież, która dzisiaj się uczy online we Wrocławiu to przyszłość Ukrainy.
– Oni będą tworzyli nową Ukrainę po zakończeniu wojny i - jak patrzę teraz na nich - jestem dumna i wiem, że czeka nas najlepsza przyszłość – nie ma wątpliwości Yaremchuk. – Po półtora miesiąca od rozpoczęcia zajęć widzę w uczniach wielką różnicę. Są zadowoleni, spędzają razem czas po zajęciach. Rodzice szukali dokładnie czegoś takiego i wielu mówiło, że wie, że dziecko będzie się dobrze uczyło, ale chce także, aby miało z kim porozmawiać – podkreśla koordynatorka Centrów Nauki Zdalnej.
Centra Nauki Zdalnej – udział jest bezpłatny, są wolne miejsca
Chętni mogą się zapisywać, są jeszcze wolne miejsca.
– We wrocławskich szkołach i przedszkolach uczy się obecnie ok. 11 tys. ukraińskich dzieci. Jednak część uchodźczej młodzieży, która przyjechała do Wrocławia, decyduje się kontynuować naukę w ukraińskim systemie oświaty. Chcąc im to ułatwić, we współpracy z UNICEF-em, otworzyliśmy we Wrocławiu pięć Centrów Nauki Zdalnej. Zapewniamy niezbędny sprzęt i opiekę – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Centra Nauki Zdalnej we Wrocławiu - adresy
- Centrum Kreatywności Talent, ul. Jedności Narodowej 115,
- Młodzieżowy Dom Kultury Fabryczna, ul. Zemska 16a,
- Młodzieżowy Dom Kultury Krzyki, ul. Powstańców Śląskich 190,
- Młodzieżowy Dom Kultury Śródmieście, ul. Dubois 5,
- Młodzieżowy Dom Kultury im. Mikołaja Kopernika (zajęcia w SP nr 2 ul. Komuny Paryskiej 36 - 38).
Centra Nauko Zdalnej – jak się zapisać
Po rejestracji koordynator lub asystent międzykulturowy kontaktuje się z daną osobą i zaprasza na organizacyjne spotkanie.
Kontynuacja nauki w ukraińskim systemie oświaty
– Rodzice dzieci, które uczą się w Centrach Nauki Zdalnej, zobowiązani są do złożenia oświadczenia potwierdzającego kontynuację nauki w ukraińskim systemie oświaty. Jest to niezbędne, by zwolnić dzieci i młodzież z realizacji obowiązku nauki w polskiej szkole. Oświadczenie to uprawnia ucznia do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej we Wrocławiu – podkreśla Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UMW.
Takie oświadczenie należy składać osobiście w kancelarii Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia przy ul. G. Zapolskiej 4, pokój nr 439 lub wysłać pocztą na adres Departamentu Edukacji: ul. G. Zapolskiej 4, 50-032 Wrocław.