wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Na początku lat 50. Wrocław stał się centralną cegielnią Polski Ludowej
Kliknij, aby powiększyć
Wrocław, lata 1948-1949. Na zdjęciu robotnicy ładujący cegły rozbiórkowe. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wrocław, lata 1948-1949. Na zdjęciu robotnicy ładujący cegły rozbiórkowe.

Na początku lat 50. Wrocław stał się centralną cegielnią Polski Ludowej. Rocznie wywożono stąd nawet 165 milionów cegieł. Wyładowane po brzegi pociągi odjeżdżały codziennie, z ośmiu bocznic kolejowych. Oficjalnie – cegły pozyskiwano na odbudowę Warszawy. Sęk w tym, że do odbudowywanej ze zniszczeń stolicy miało dotrzeć raptem około 200 wagonów gotyckiej cegły z Wrocławia. Co stało się z pozostałymi?

Reklama

Do połowy 1954 roku budowali Nową Hutę prawie wyłącznie z rozbiórkowej cegły wrocławskiej

Podpowiedź znajdziemy we wspomnieniach Tadeusza Binka z Dyrekcji Budowy Miasta Nowa Huta.

– Do połowy 1954 r. mury i ściany nośne na budowach Nowej Huty wykonywane były prawie wyłącznie z rozbiórkowej cegły wrocławskiej, od 1953 r. mieliśmy cegłę także z nowo wybudowanej dużej cegielni w pobliskich Zesławicach – pisze Tadeusz Binek.

Potwierdzenie jego słów znajdujemy w radiowym reportażu poświęconym Leopoldowi Mondszajnowi z miejskiego przedsiębiorstwa rozbiórkowego. (W 1956 roku Mondszajn został aresztowany i skazany na 15 lat więzienia za przestępstwa przeciw mieniu, tzw. aferę ceglaną.) Jego syn wspomina, że ojciec niechętnie odpowiadał na pytania. – Powiedział, że wybudował w Polsce miasto, a dostał za to 15 lat więzienia. Czuł się bardzo źle potraktowany.

Tym miastem mogła być tylko Nowa Huta.

Propaganda: „pomagamy w budowie stolicy”

W tym samym czasie państwowa propaganda przekonywała wrocławian, że odbudowują Warszawę. Jak podaje Gregor Thum, pod koniec sierpnia 1953 roku Gazeta Robotnicza zorganizowała nawet konkurs z nagrodami. „Każdy wrocławianin daje 50 cegieł dla Warszawy – Pomagamy w budowie stolicy.” Tym którzy dostarczą ich najwięcej, obiecywano wycieczkę do Warszawy.

Cegły z Wrocławia i okolic istotnie w jakiejś części miały trafiać do odbudowywanej stolicy (a także do Łodzi i Katowic). Kłamstwo polegało na tym, że zatajono przed opinią publiczną główny powód  rozbiórek.

Wmawiano mieszkańcom, że pomagają zniszczonej przez wojnę Warszawie. Było to doskonałe uzasadnienie dla każdej konfiskaty mienia i każdej poniesionej straty. Tyle, że nieprawdziwe.

Budowę Nowej Huty rozpoczęto w czerwcu 1949

Oznacza to, że przez 5 lat (do połowy 1954 roku) budowana była z wrocławskiej cegły rozbiórkowej. W 1951 roku Nowa Huta została włączona w obręb Krakowa, stając jego dzielnicą. Jej układ urbanistyczny wpisany został - już współcześnie - do rejestru zabytków.

Odpowiedzialne za rozbiórki we Wrocławiu są władze PRL

Decyzje zapadały na szczeblu centralnym. Skany stosownych uchwał rządowych dostępne są dziś w internecie. Jedną z nich jest Uchwała Prezydium Rządu z dnia 3 stycznia 1951, którą znajdziecie tutaj. Zobowiązywała ona do pozyskania w 1951 roku łącznie 500 milionów cegieł z rozbiórek. W tym 220 milionów z województwa wrocławskiego.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl