Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Skąd się wzięło Black Friday?
Pochodzenie nazwy tego święta nie jest do końca jasne. Według jednej z teorii Black Friday odnosi się do wydarzeń z 1869 roku, kiedy to w wyniku spekulacji giełdowych wartość złota na amerykańskim rynku osiągnęła rekordową wysokość. W odpowiedzi, rząd Stanów Zjednoczonych postanowił zainterweniować, co spowodowało gwałtowny spadek cen w sklepach.
Inna historia tego, skąd się wziął Black Friday, dotyczy z kolei listopada 1981 r., kiedy to po całym roku strat finansowych domy towarowe zaczęły osiągać zyski ze sprzedaży po Święcie Dziękczynienia. Zgodnie z tą wersją wydarzeń właściciele sklepów użyli wyjątkowo tego dnia czarnego długopisu zamiast, jak dotychczas – czerwonego, aby wyróżnić tę datę w kalendarzu.
Kiedy jest Black Friday 2024?
Chociaż oficjalnie Black Friday wypada w 2024 roku 29 listopada, a więc w piątek tuż po Święcie Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych, często wyprzedaże zaczynają się już na początku tygodnia, co określa się mianem Black Week.
Okres promocyjny w centrach handlowych we Wrocławiu zazwyczaj ciągnie się również przez cały weekend, aż do poniedziałku znanego jako Cyber Monday. Wtedy też można skorzystać ze zniżek i darmowej dostawy, jaką oferują sklepy internetowe.
Co warto kupić na Black Friday?
Podczas Black Friday można kupić zarówno ubrania, elektronikę, sprzęty AGD i RTV, książki, zabawki, akcesoria, obuwie, gry czy kosmetyki. Wraz z rosnącą popularnością, do wydarzenia z roku na rok dołączają kolejne sklepy. Ze względu na długie kolejki w galeriach handlowych coraz więcej marek oferuje także wyprzedaż online, dzięki czemu można zrobić zakupy bez wychodzenia z domu.
Galeria zdjęć
Czy w Black Friday jest taniej?
W Black Friday większość sklepów oferuje kody rabatowe, które pozwalają na zakupy w okazyjnych cenach. Wysokość promocji jest uzależniona od konkretnego sklepu, ale zarówno stacjonarnie, jak i zamawiając przez internet, można liczyć w tym terminie na duże wyprzedaże.
Zdarza się jednak, że niektóre firmy manipulują tego dnia cenami produktów, w związku z czym dobrze jest zachować czujność. Na szczęście w ubiegłym roku została uchwalona dyrektywa Omnibus wprowadzająca obowiązek podawania najniższej ceny towarów lub usług z 30 dni przed obniżką. Dzięki temu możemy sprawdzić ceny, które widniały przed wyprzedażą, aby nie dać się oszukać.