Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu wraca z badaniami pamięci dla mieszkańców, które organizuje w ramach kampanii „Razem przed siebie”. Specjalny autobus MPK zatrzyma się 5 listopada, w godzinach od 10.00 do 17.00 na parkingu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej. W środku będzie można bezpłatnie przejść badanie przesiewowe.
– Wynik powie nam, czy konieczna jest dalsza diagnostyka w kierunku zaburzeń poznawczych – wyjaśnia prof. Joanna Rymaszewska, kierująca Katedrą Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – Do mobilnego punktu zapraszamy wszystkich wrocławian, bo na chorobę otępienną mogą zachorować nie tylko seniorzy. Jej wczesne wykrycie jest niezwykle istotne – podkreśla.
Przystanek: badanie pamięci
Akcje społeczne / Zdrowie Uniwersytecki Szpital Kliniczny
Bezpłatnie i bez wcześniejszej rejestracji
Aby wziąć udział w badaniu nie trzeba się wcześniej rejestrować. Wystarczy przyjść w określonych godzinach do mobilnego punktu przy USK. Jak mówią specjaliści, samo badanie nie jest bardzo długie, trwa kilkanaście minut. W tym czasie będzie trzeba wypełnić kilka zadań na papierowym arkuszu.
– Zależy mi na tym, aby w naszych autobusach i tramwajach było miejsce nie tylko dla wrocławian i przyjezdnych pasażerów, ale i na wartości bliskie mieszkańcom Wrocławia: m.in. otwartość i zrozumienie dla drugiego człowieka. Dlatego też chętnie wspieramy działania edukacyjne. Zwłaszcza te związane z ochroną zdrowia w kontekście chorób, o których do tej pory nie mówiono głośno – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław. – Dlatego jesteśmy częścią tej ważnej akcji i zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w badaniu – dodaje.
Czytaj także: Życie z otępieniem to nie wyrok. Jak pomóc chorym i ich rodzinom? [WIDEO]
Webinaria i wystawy
W ramach kampanii „Razem przed siebie” zorganizowany zostanie także cykl webinarów dla pracowników medycznych i społecznych oraz opiekunów osób chorujących na otępienie.
Z kolei, już teraz w szpitalu przy ul. Borowskiej, można oglądać wystawę Katarzyny Klich, artystki u której zdiagnozowano otępienie.
Wystawa Katarzyny Klich w USK we Wrocławiu w ramach kampanii „Razem przed siebie”
– Wystawę będzie można obejrzeć w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ulicy Borowskiej do 17 listopada. Jej celem jest pokazanie pacjentom i pracownikom placówki, że choroba, nawet otępienna, nie musi ograniczać. Udowadnia to właśnie pani, Katarzyna Klich – mówi prof. Joanna Rymaszewska, kierująca Katedrą Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Kampania „Razem przed siebie”
Kampania „Razem przed siebie” powstała w ramach międzynarodowego projektu naukowego COGNISANCE realizowanego w Polsce przez zespół Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Kampanii patronują m.in.: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Miejski Wrocławia, a partnerami są MPK Wrocław, Koleje Dolnośląskie oraz DCF.
Szczegółowe informacje na temat kampanii można uzyskać na stronie www.razemprzedsiebie.pl lub na profilach społecznościowych kampanii.