wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Życie z otępieniem to nie wyrok. Jak pomóc chorym i ich rodzinom? [WIDEO]

Dobre życie z otępieniem jest możliwe - pod takim hasłem ruszyła kampania społeczna „Razem przed siebie”. Jej głównym celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat otępień oraz przeciwdziałanie stygmatyzacji chorych.

Reklama

Kampania powstała w ramach międzynarodowego projektu naukowego COGNISANCE realizowanego w Polsce przez zespół z Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zaprojektowano ją wspólnie z lekarzami, jak i osobami z otępieniem i ich opiekunami.

Śmiało rozmawiajmy o otępieniu

– Nasze działania mają na celu przede wszystkim odczarowanie tematu otępień, ściągnięcie z niego tabu. Chcemy, abyśmy śmielej rozmawiali o tych chorobach, tak jak teraz śmiało rozmawiamy o profilaktyce, wczesnym wykrywaniu i leczeniu chorób nowotworowych. Liczymy, że to jest możliwe, bo kampania będzie żyła w przestrzeni publicznej do końca lutego przyszłego roku. Chcemy też wyczulić społeczeństwo i uwrażliwić na kwestie chorób otępiennych – zaznacza kierująca projektem prof. Joanna Rymaszewska, kierownik Katedry Psychiatrii UMW.

O codziennych problemach i trudnościach, z którymi borykają się rodziny i opiekunowie osób cierpiących na otępienie, opowiada Iwona Wachowicz, która przez kilka lat opiekowała się mężem chorym na Alzheimera. — Interesujmy się starszymi ludźmi i nie wykluczajmy ich z życia, a także nie wstydźmy się choroby, bo to choroba jak każda inna – apeluje. 

Badania profilaktyczne

Twórcy kampanii chcą pokazać mieszkańcom, że otępienie to choroba, a nie naturalny proces starzenia się. Dlatego tak ważna jest znajomość czynników ryzyka i najczęstszych objawów oraz wykonywanie badań przesiewowych. I takie właśnie badanie będzie można wykonać w autobusie, który stanie przy ul. Oławskiej 1 października br. Badanie takie, jak zapewnia psycholog Maria Maćkowiak, trwa kilkanaście minut i polega na wykonaniu kilku zadań na papierowym arkuszu. Nie będzie wymagało wcześniejszej rejestracji i wykonane zostanie bezpłatnie. Pozwoli ono sprawdzić, czy konieczna jest dalsza diagnostyka w kierunku zaburzeń poznawczych.

Kampanię we Wrocławiu wsparły: Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewódzki, Urząd Miasta oraz Koleje Dolnośląskie i MPK Wrocław. Przykładowo, w komunikacji miejskiej wyświetlane będą filmy edukacyjne na temat otępień.

– Jako spółka odpowiedzialna społecznie chętnie wspieramy działania edukacyjne, a zwłaszcza te związane z ochroną zdrowia. Między innymi dzięki ekranom w naszych pojazdach mamy możliwość docierania ze swoim przekazem do tysięcy ludzi dziennie. Korzystamy z tego przywileju w słusznej sprawie. Ta kampania jest dla nas szczególnie ważna z tego powodu, że porusza kwestie związane z chorobami, o których do tej pory nie mówiono głośno. Najwyższa pora to zmienić – dodaje Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

We Wrocławiu rusza kampania społeczna „Razem przed siebie”

We Wrocławiu ruszyła kampania „Razem przed siebie”, źródło: mat.pras.

Działania w ramach kampanii „Razem przed siebie”:

  • 30 września 2021 - spotkanie w Centrum Spotkań na Ciepłej,
  • 1 października 2021 – akcja badań przesiewowych dla mieszkańców w autobusie MPK Wrocław przy ul. Oławskiej (pierwsza z trzech zaplanowanych tego typu akcji),
  • 9-25 października 2021 – wernisaż prac malarskich artystki żyjącej z otępieniem (stojaki wystawowe na ul. Oławskiej),
  • 20 października 2021 spotkanie i wykład na Forum Rad Senioralnych w Jeleniej Górze
  • ekspozycja animacji z informacjami na temat chorób otępiennych, ich przebiegu i symptomów na ekranach w pojazdach MPK Wrocław i w pociągach Kolei Dolnośląskich,
  • przejazdy autobusu MPK Wrocław z grafikami kampanii po ulicach Wrocławia,
  • cykl webinarów dla opiekunów osób z otępieniem i pracowników ochrony zdrowia,
  • działania informacyjne w mediach społecznościowych,
  • udostępnianie aktualnych informacji dla osób żyjących z otępieniem, dla opiekunów i dla profesjonalistów na stronie internetowej www.razemprzedsiebie.pl.

Przypomnijmy, otępienie czy demencja - to grupa chorób mózgu, powodujących długoterminowe i często postępujące obniżenie zdolności myślenia i zapamiętywania.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl