wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Bezpłatna pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy. Gdzie do lekarza we Wrocławiu

Bezpłatna pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy. Gdzie do lekarza we Wrocławiu

Katarzyna Wiązowska,

Kliknij, aby powiększyć
Pomocą służą zarówno placówki finansowane przez NFZ, jak i prywatni specjaliści. www.wroclaw.pl
Pomocą służą zarówno placówki finansowane przez NFZ, jak i prywatni specjaliści.

Ukraińcy, którzy przyjeżdżają do Wrocławia, mogą liczyć na bezpłatną pomoc medyczną. Darmowe konsultacje i leczenie oferują zarówno placówki współpracujące z NFZ, jak niepubliczne przychodnie i szpitale, a także lekarze prowadzący prywatne praktyki lekarskie.

Reklama

Obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski mają zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną. Każdy, kto potrzebuje takiej pomocy może zgłosić się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala.

Dotyczy to wszystkich placówek medycznych, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Kto i jak może korzystać z pomocy medycznej

  • Masz bezpłatny dostęp do polskiej służby zdrowia na takich samych zasadach, co obywatele polscy, bez żadnych opłat.
  • Jeśli źle się czujesz, chorujesz, potrzebujesz receptę – pójdź do publicznej przychodni lekarskiej lub zadzwoń na numer 800 190 590 – porozmawiasz także po ukraińsku i rosyjsku.
  • Jeśli źle się poczujesz wieczorem i w nocy (w godz. 18.00–8.00) lub w weekend albo święta, czyli poza godzinami pracy przychodni lekarskich, otrzymasz poradę lekarza przez telefon. Zadzwoń na numer 800 137 200 – porozmawiasz po ukraińsku i rosyjsku.

Z bólem gardła – do lekarza POZ

  • Z katarem, bólem gardła, niestrawnością, a także po receptę na leki w przypadku chorób przewlekłych zgłoś się do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). We Wrocławiu masz ich do dyspozycji ponad 500. Tam powinieneś otrzymać poradę bezpłatnie.
  • Pełna lista ponad 500 przychodni KLIKNIJ. W rubryce Miejscowość wpisz po polsku „Wrocław”, a potem wybierz „Wrocław gm. Wrocław”.

Ostry ból brzucha lub złamana noga: jedź na SOR

  • We Wrocławiu działają cztery Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Jeśli czujesz się na siłach, wsiądź do taksówki, tramwaju lub autobusem (do 31.03 tramwajem lub autobusem MPK możesz jeździć bezpłatnie, pokazując paszport) i jedź na SOR.
  • W razie zagrożenia życia zadzwoń pod bezpłatny numer ratunkowy 112.

SOR we Wrocławiu 

  • 4 Wojskowy Szpital Kliniczny, ul. Weigla 5, tel. 261 660 720, 71 721 03 73
  • Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. Marciniaka, ul. Fieldorfa 2, Tel. 71 306 43 00 Lub 71 306 43 04
  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny Im. Mikulicza-Radeckiego, ul. Borowska 213, tel.71 733 10 00 Lub 71 733 10 00
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny We Wrocławiu, ul. Kamieńskiego 73a, tel. 71 327 01 44 Lub 71 327 04 33

Zostaniesz przyjęty na podstawie zaświadczenia wystawionego przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24.02. 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Gdzie z bólem zęba? Dentyści

  • We Wrocławiu prawie 200 przychodni stomatologicznych ma podpisaną umowę z NFZ. Godziny otwarcia i numery do rejestracji znajdziesz tutaj. W rubryce Miejscowość wpisz po polsku „Wrocław”, a potem wybierz „Wrocław gm. Wrocław”.

 Polscy Dentyści Solidarni z Ukrainą – specjalna akcja

  • W skali całej Polski do akcji zgłosiło się już ponad 300 gabinetów stomatologicznych, które bezpłatnie świadczą pomoc dorosłym i dzieciom. We Wrocławiu zgłosiło się na razie 8. Strona po polsku i ukraińsku.

Szczepienia i testy przeciw Covid-19

Szczepienia

Można też zaszczepić się bezpłatnie p/COVID-19 Warunkiem jest posiadanie paszportu, dowodu osobistego lub tymczasowego zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC.

Jak wyrobić Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemców?

Lekarz POZ powinien wystawić skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Wystawiając skierowanie, w polu „dane pacjenta” powinien wybrać „Inny identyfikator” (zamiast „Numer PESEL”) i wprowadzić numer dokumentu, jakim posługuje się uprawniony cudzoziemiec.

Więcej o szczepienia p/Covid-19 cudzoziemców narodowości ukraińskiej [KLIKNIJ]

Bezpłatne testy na Covid-19

Ukrainiec, który chce mieć zrobiony test, musi tylko przedstawić dokument potwierdzający tożsamość, w tym dowód osobisty, paszport albo tymczasowe zaświadczenie o tożsamości cudzoziemca – TZTC. Nie jest konieczne skierowanie. Z bezpłatnych testów Ukraińcy mogą skorzystać w tych samych aptekach i punktach pobrań, co wszyscy wrocławianie.

Prywatne oferty pomocy medycznej

  • Pilną pomoc medyczną zaoferowała Grupa Lux Med we wszystkich placówkach LUX MED w całej Polsce. Zadzwoń na polsko-ukraińską infolinię pod nr tel. 22 45 87 007 oraz adres mailowy [email protected].
  • Pomoc chorym w trakcie leczenia onkologicznego zaoferowała Fundacja Onkologiczna Rakiety. Kontakt telefoniczny 793 293 333 lub mailowy: [email protected]
  • Grupa ENEL-MED oferuje pomoc medyczną dla uchodźców z Ukrainy (dorosłych i dzieci). We Wrocławiu bezpłatne wizyt u lekarza internisty i pediatry Scanmed, ul. Parkowa 46, tel. 12 629 88 00
  • Swoją pomoc oferuje też coraz więcej prywatnych gabinetów. Coraz liczniejsze propozycje takiego wsparcia można znaleźć m.in. na Facebooku.
  • Platforma Lekarze dla Ukrainy, na której specjaliści oferują bezpłatne konsultacje i telekonsultacje w języku ukraińskim i rosyjskim.
  • Rodzice dzieci z niepełnosprawnością mogą uzyskać pomoc lekarzy specjalistów i pomoc w rehabilitacji przez Fundację Promyk Słońca. Fundacja przekazuje również sprzęt rehabilitacyjny i artykuły medyczne. Kontakt: tel. 665 414 669, e-mail: [email protected]

Pomoc dla Ukraińców zmagających się z padaczką (epilepsją)

  • Bezpłatna infolinia działa w języku ukraińskim, rosyjskim oraz polskim. Potrzebujący uzyskają poradę medyczną, doraźną pomoc oraz receptę.
  • Infolinia działa pod numerem: +48 503 924 756, kontakt mailowy: [email protected]

Rodzice dzieci z niepełnosprawnością mogą uzyskać pomoc lekarzy specjalistów i pomoc w rehabilitacji przez Fundację Promyk Słońca. Fundacja przekazuje również sprzęt rehabilitacyjny i artykuły medyczne. Kontakt: tel. 665 414 669, e-mail: [email protected]

Jak zapisać do przedszkola lub szkoły dziecko

Skontaktuj się z Departamentem Edukacji w sprawie zapisów do:

przedszkola:

  • e-mail: [email protected]
  • tel.: 71 777 87 06, 71 777 76 19, 71 777 77 33, 71 777 76 90, 71 777 77 45

szkoły podstawowej:

szkoły ponadpodstawowej:

Przygotuj dane dziecka:

  • imię, nazwisko, rok urodzenia, liczba ukończonych lat nauki (w przypadku zapisania do szkoły), adres zamieszkania/pobytu, kontakt do rodzica (nr tel./e-mail). Podaj, w jakim języku dziecko się komunikuje (polski, angielski, ukraiński, rosyjski).

Czekaj na informację z przedszkola/szkoły, do której dziecko zostanie przyjęte.

Udaj się z dzieckiem do wskazanego przedszkola lub szkoły.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl