wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nie daj się rakowi jelita grubego

Nie daj się rakowi jelita grubego

Data publikacji: Autor:

Rak jelita grubego jest nadal dużym problemem w Polsce. Jednak w porę wykryty jest uleczalny. Co więcej można mu zapobiec. Wystarczy tylko się przebadać. Zwłaszcza, że badania endoskopowe są bezpłatne.

Reklama

Jest jedynym z pięciu najczęściej występujących nowotworów, zarówno u kobiet jak i mężczyzn.

– Nadal rak jelita grubego jest zbyt późno wykrywany, co pogarsza rokowania na wyleczenie. Jeśli chodzi o efekty leczenia, Polska na tle innych państw Unii klasyfikuje się na jednym z ostatnich miejsc – przyznaje dr Roman Massopust, chirurg i gastroenterolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Koszarowej.

Zbadają za darmo i bez kolejki

Właśnie tam, w ramach Programu Badań Przesiewowych Wczesnego Wykrywania Raka Jelita Grubego finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia, mieszkańcy Wrocławia mogą od kilku dni zgłaszać się na darmowe badania endoskopowe do kilku placówek w mieście. Na bezpłatna kolonoskopię zaprasza też Dolnośląskie Centrum Onkologii przy ul. Hirszfelda 12, Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. Borowskiej i kilka innych ośrodków (lista poniżej).

Badania te są adresowane do osób w wieku 50-65 lat i 40-65 lat, jeśli w rodzinie były przypadki zachorowania na raka jelita grubego. Do badania kwalifikują się osoby, które nie miały robionej kolonoskopii w ostatnich 10 latach.

Wystarczy tylko PESEL

- Program badań przesiewowych jest pomyślany tak, aby wykryć nowotwór, wtedy gdy nie daje on żadnych objawów. Dlatego na badania zapraszamy osoby, które nie zgłaszają żadnych dolegliwości – podkreśla Roman Massopust. Co więcej, podczas badania endoskopowego można też wykryć zmiany przed nowotworowe, czyli polipy i od razu je pacjentowi usunąć. - Dzięki temu ryzyko zachorowania w przyszłości na raka jelita grubego jest znikome – zaznacza lekarz.

Na badania czeka się krótko, obecnie to kilka dni. Należy się zgłaszać do pracowni endoskopii na parterze, w budynku A1. - Nie trzeba być ubezpieczonym. Wystarczy PESEL. Zainteresowani mogą rejestrować się w godzinach od 7:30 do 15:00 pod numerami: (71) 39 57 497 lub komórkowym 519 847 069. – informuje Urszula Małecka, rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Koszarowej.

Gdzie zgłosić się na bezpłatne badania:

Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu, ul. Hirszfelda 12, 53-413 Wrocław

Centrum Medyczne ENDO – MED we Wrocławiu, Pl. Solidarności 1/3/5, 53-661 Wrocław

Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. J. Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, ul. Borowska 213, 50-556 Wrocław

Centrum Gastrologiczno – Hepatologiczne we Wrocławiu, ul. Krynicka 37-39 lok. 1, 50-555 Wrocław

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, ul. Koszarowa 5, 51-149 Wrocław

Zespół Opieki Zdrowotnej w Oławie, ul. K. Baczyńskiego 1, 55-200 Oława

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama