Warsztaty ze studentami uczelni technicznych mają motywować uczniów gimnazjów do samodzielnej pracy. W bogatej ofercie warsztatów znalazły się takie tematy, jak m.in. mobilna robotyka, czyli sterowanie robotem za pomocą smartfona i tabletu, budowa i działanie łazika marsjańskiego, wytrzymałość konstrukcji na przykładzie budowy mostów czy materiały kompozytowe wykorzystywane w bolidach.
W Urzędzie Patentowym odbędą się zajęcia z udziałem ekspertów, podczas których uczniowie dowiedzą się, w jaki sposób prezentować swoje wynalazki, aby w przyszłości pozyskać potencjalnych inwestorów.
Poza umiejętnościami technicznymi, gimnazjaliści będą mogli rozwinąć swoje kompetencje miękkie. Warsztaty z autoprezentacji, prowadzone przez psychologa, pomogą im lepiej przygotować się do wystąpień publicznych. Dodatkową inspiracją dla gimnazjalistów będą filmy z udziałem młodych naukowców, którzy mają już na swoim koncie pierwsze osiągnięcia w zakresie wynalazczości.
Open – nowa kategoria w konkursie na wynalazek
Gimnazjaliści, biorący udział w warsztatach, będą mogli po raz kolejny zmierzyć się w konkursie na wynalazek. 10 najlepszych projektów otrzyma dofinansowanie od firmy Bosch. Komisja konkursowa nagrodzi trzy najlepsze prototypy. Do trzech podstawowych kategorii konkursowych dołączy czwarta – tzw. Open, obejmująca zgłoszenia dotyczące nowych technologii, np. stron www, grafiki, animacji, gry lub aplikacji mobilnej.
Akademia Online
Wszystkie informacje na temat Akademii Wynalazców można znaleźć na stronie internetowej programu
www.akademiawynalazcow.edu.pl. Nowością w tym roku jest wirtualny ekspert, który będzie pomagał uczestnikom rozwiązywać problemy pojawiające się w trakcie tworzenia prototypów. W odpowiedzi na potrzeby gimnazjalistów Akademia Wynalazców rozwija komunikację w mediach społecznościowych. Poza profilem na Facebooku, uruchomione zostanie konto na Snapchacie, na którym na bieżąco będą publikowane relacje z warsztatów.
Zapisy na warsztaty
Będą trwały
od 18 do 31 stycznia 2016 r. Nauczyciele mogą rejestrować uczniów, wypełniając formularz zgłoszeniowy zamieszczony na
stronie programu. Udział w programie jest bezpłatny.
***
Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla gimnazjalistów prowadzony w Polsce od 2011 r. przez firmę Robert Bosch. Jego celem jest popularyzacja przedmiotów ścisłych – matematyki, fizyki, techniki oraz zainteresowanie młodzieży uczelniami technicznymi, co może skutkować zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce oraz przyczynić się do promocji uzdolnionych, młodych osób. Dotychczas w projekcie wzięło udział 6180 uczniów, którzy zgłosili prawie 300 pomysłowych wynalazków.