wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Agnieszka Osiecka, poetka, autorka piosenek, została patronką ronda we Wrocławiu

Osiecka została patronką ronda na Wojszycach, Abakanowicz skweru na Dąbiu. Kto jeszcze?

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

Agnieszka Osiecka, poetka, autorka tekstów do wielu przebojów, została patronką ronda na Wojszycach. Na kwietniowej sesji Rady Miejskiej przyjęto serię uchwał o nowych patronach miejsc we Wrocławiu.

Reklama

Agnieszka Osiecka, poetka, autorka tekstów do setek piosenek, reżyserka, scenarzystka, została patronką ronda na Wojszycach, które łączy ulice Asfaltową i Witolda Lutosławskiego.

Osiecka to autorka tekstów do wielu przebojów: „Małgośki”, „Sing Sing”, „Uciekaj moje serce”, „Nie żałuję”, „Niech żyje bal”, „Gdzie ta muzyczka”. Artystka regularnie odwiedzała Wrocław, choćby przy okazji Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

W latach 80. napisała – wspólnie z Zygmuntem Koniecznym, piosenki do spektaklu „Sztukmistrz z Lublina”, który był wystawiany w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Od wielu lat Osiecka jest patronką XVII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Tęczowej.

Rzeźbiarka, uczony, lekarz żołnierz

Radni miejscy patronami wrocławskich ulic i skwerów oraz parków ogłosili również:

  • Magdalenę Abakanowicz, rzeźbiarkę, jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystek współczesnych. Wiele jej prac znajduje się w kolekcji wrocławskiego Muzeum Narodowego. Imieniem artystki nazwano skwer na osiedlu Dąbie, u zbiegu ulicy Chełmońskiego i aleją Wielkiej Wyspy;
  • Stefana Inglota, historyka, przez II wojną wykładowcę lwowskiego Uniwersytetu Jana Kazimierza i pracownika Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, a po 1950 roku pracownika naukowego Uniwersytetu Wrocławskiego. Ulica Stefana Inglota leży na Marszowicach, łączy ul. Dawskich i Marty Burbianki;

  • Andrzeja Klisieckiego, lekarza, fizjologa, po II wojnie wykładowcy na wrocławskich uczelniach. Ulica Klisieckiego łączy ul. Dawskich i Marty Burbianki na Marszowicach;
  • Roberta Marczewskiego, żołnierza Wojska Polskiego, harcerza. Jako dowódca plutonu w jednostce specjalnej w 2008 r. wyjechał na misję wojskową w ramach III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Zginął 21 czerwca 2008 r. podczas patrolu w prowincji Paktika w wyniku ataku talibów. Por. Marczewski został patronem parku między ulicami Czajkowskiego, Długosza i aleją Kromera.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama