wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Adolf Juzwenko obchodzi 85. urodziny. To wieloletni dyrektor Ossolineum i Honorowy Obywatel Wrocławia
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu dr Adolf Juzwenko na dziedzińcu Ossolineum fot. Visit Wrocław
Na zdjęciu dr Adolf Juzwenko na dziedzińcu Ossolineum

Jedna z rozmów z Adolfem Juzwenką miała tytuł „Najważniejsze jest długie trwanie” i, być może, okazała się prorocza. W czwartek 7 marca wieloletni dyrektor (1990-2022) Zakładu Narodowego im. Ossolińskich obchodzi 85. urodziny. Dzięki jego staraniom Ossolineum pozyskało m.in. oryginalny rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, ale też kolekcję archiwaliów i dokumentów Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich oraz Władysława i Zofii Bartoszewskich.

Reklama

Dr Adolf Juzwenko jest kresowiakiem. Urodził się 7 marca 1939 roku w Lisowcach (obecnie wieś na Ukrainie, w obwodzie tarnopolskim).

Z Wrocławiem jest związany od 1956 r., tu ukończył historię na uniwersytecie, następnie był pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Instytucie Historycznym UWr. (1961–1990), a obszarem jego zainteresowań były dzieje polskiego ruchu niepodległościowego i stosunki polsko-rosyjskie w XIX i XX wieku oraz historia Rosji.

Członek i doradca Solidarności

W latach 70. i 80. XX w. Adolf Juzwenko był zaangażowany w działalność opozycji demokratycznej jako członek i doradca Solidarności. 

Na I Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ „Solidarność” w 1981 roku przewodniczył delegacji Zarządu Regionu Dolny Śląsk. Przewodniczącym Wrocławskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” został przed wyborami do Sejmu Kontraktowego (1989). 

Przez lata prowadził wykłady, odczyty i prelekcje w ramach Wrocławskich Czwartków Naukowych Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, w Klubach Inteligencji Katolickiej i Wszechnicach Solidarności oraz w parafiach w całej Polsce.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Dr Adolf Juzwenko podczas otwarcia wystawy dot. Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego</p> fot. UM Wrocław
Dr Adolf Juzwenko podczas otwarcia wystawy dot. Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

W 1990 r. doktorowi Adolfowi Juzwence powierzono funkcję dyrektora Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (wtedy placówki PAN). Wspierany przez Radę Naukową oraz Towarzystwo Przyjaciół Ossolineum podjął starania o restytucję Fundacji, co udało się w 1995 roku. Wówczas Sejm przyjął uchwałę nadającą Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich status fundacji prawa publicznego, a Rada Kuratorów Ossolineum powierzyła Adolfowi Juzwence stanowisko dyrektora Zakładu im. Ossolińskich, które pełnił do 2022 roku.

Od lat dziewięćdziesiątych XX w. Ossolineum odzyskiwało pozycję liczącej się w kraju placówki naukowej i kulturalnej, a jego zbiory wzbogacały się o cenne dary i kolekcje:

  • mapy śląskie od dr. Tomasza Niewodniczańskiego,
  • medale i monety od Stanisława Garczyńskiego,
  • archiwa Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego,
  • jeden z najcenniejszych polskich rękopisów – "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza (przeszedł w 1999 r. na własność Zakładu Narodowego im. Ossolińskich jako dar rodziny Tarnowskich i Miasta Wrocławia). Wokół niego powstało Muzeum Pana Tadeusza.

W 2002 roku ukazała się książka prof. Normana Daviesa „Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego. Vratislavia – Breslau”, na której pomysł ówczesny prezydent Bogdan Zdrojewski wpadł podczas spotkania u dra Adolfa Juzwenki (panowie są zaprzyjaźnieni od lat). 

W 2004 roku, podczas kadencji dra Adolfa Juzwenki jako dyrektora Ossolineum ustanowiona została Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego (fundatorami byli Jan Nowak-Jeziorański, Kolegium Europy Wschodniej, miasto Wrocław, Uniwersytet Wrocławski oraz Zakład Narodowy im. Ossolińskich).

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Laureatki Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego w 2021 roku &ndash; od lewej&nbsp; Wołha Kawalkowa, obok niej Swiatłana Cichanouska i Tatsiana Khomich, siostra nagrodzonej Maryi Kalesnikawej</p> fot. UM Wrocław
Laureatki Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego w 2021 roku – od lewej  Wołha Kawalkowa, obok niej Swiatłana Cichanouska i Tatsiana Khomich, siostra nagrodzonej Maryi Kalesnikawej

Laur wręczany jest co roku honorując osoby i instytucje, które mają znaczący wkład w obalenie komunizmu, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz w kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Nagrody dla Adolfa Juzwenki 

Za swoją działalność Adolf Juzwenko uhonorowany został m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2007), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2009). 

W 2016 Rada Miejska Wrocławia nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia. W 2018 został laureatem Nagrody "Rzeczpospolitej" im. Jerzego Giedroycia, rok później otrzymał Nagrodę PAU im. Erazma i Anny Jerzmanowskich, zaś w 2022 otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. 

Szanownemu jubilatowi życzymy wszystkiego najlepszego!

Zobaczcie, jak Adolf Juzwenko oprowadza po swoim Wrocławiu

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl