Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Kiedy startuje Tour de Pologne 2024?
Tegoroczny Tour de Pologne (UCI World Tour) to 81. edycja najważniejszego wyścigu kolarskiego w Polsce. Rozpocznie się 12 sierpnia 2024 roku we Wrocławiu i zakończy się 18 sierpnia w Krakowie.
Ile kolarzy startuje w Tour de Pologne 2024?
W TdP 2024 pojadą 22 ekipy. 4 z nich, w tym reprezentacja Polski, dostały dzikie karty. Każda drużyna składa się z 7 kolarzy, co oznacza, że w peletonie zobaczymy łącznie 154 osoby. Skład Biało-Czerwonych: Norbert Banaszek (Mazowsze Serce Polski), Marcin Budziński (Mazowsze Serce Polski), Radosław Frątczak (Voster ATS Team), Kacper Gieryk (Lubelskie Perła Polski), Piotr Pękala (Santic-Wibatech), Michał Paluta (Santic-Wibatech), Mateusz Kostański (Voster ATS Team). Selekcjonerem jest Tomasz Brożyna.
W wyścigu biorą udział Polacy z innych ekip: Rafał Majka (UAE Team Emirates), Szymon Sajnok (Q36.5 Pro Cycling Team) i Stanisław Aniołkowski (Cofidis).
Trasa 81. edycji Tour de Pologne
Trasa tegorocznej odsłony TdP prezentuje się następująco:
- 12 sierpnia | (start) Wrocław – Karpacz
- 13 sierpnia | Mysłakowice – Karpacz (jazda indywidualna na czas)
- 14 sierpnia | Wałbrzych – Duszniki-Zdrój
- 15 sierpnia | Kudowa-Zdrój – Prudnik
- 16 sierpnia | Katowice
- 17 sierpnia | Wadowice – Bukowina Tatrzańska
- 18 sierpnia | Wieliczka – Kraków (meta)
Ile kilometrów ma trasa Tour de Pologne 2024?
Trasa ma około 1050 km. W podziale na etapy:
- 159 km
- 15 km
- 156 km
- 195 km
- 188 km
- 183 km
- 153 km
Ile etapów ma Tour de Pologne 2024?
Wyścig Tour de Pologne w 2024 jest podzielony na 7 etapów.
Gdzie oglądać Tour de Pologne 2024?
Wszystkie etapy będą transmitowane od startu w TVP Sport, tvpsport.pl, aplikacji mobilnej, smart TV i HbbTV. Rywalizacja na ostatnich kilometrach także w TVP 1.
Kiedy było pierwsze Tour de Pologne?
Pierwszy wyścig kolarski Tour de Pologne rozpoczął się 7 września 1928 roku.
Czym jest UCI World Tour?
UCI World Tour to cykl najważniejszych w sezonie wyścigów, najlepiej punktowanych do rankingu. 13 imprez to wyścigi etapowe, a wśród nich Tour de France, Giro d'Italia, Vuelta a Espana i Tour de Pologne.
Czego nie wiecie o wyścigu Tour de Pologne?
Ciekawe zdarzenia okiem koordynatora ochrony Tour de Pologne:
Potężna nawałnica tuż przed metą
Na kilkanaście minut przez przyjazdem zawodników na metę I etapu w Poznaniu, organizatorów zaskoczyła nagła burza. Uderzenie wiatru i deszczu było tak silne, że elementy scenografii oraz scena, na której mieli być dekorowani zwycięzcy, zostały porozrzucane. Część balonów reklamowych odfrunęła i do dziś nie zostały odzyskane. Tymczasem zbliżał się wyścig i zawodnicy w ciągu najbliższych kilku minut mieli pojawić się na mecie. Na szczęście nawałnica choć potężna, była krótkotrwała. Gdyby burza lub prace porządkowe trwały zaledwie 5 minut dłużej, zawodnicy nie mogliby wjechać na linię mety, a wyścig byłby przerwany.
Ślub na trasie wyścigu
W czasie etapu miejskiego w Katowicach w 2021 r., część miasta była zamknięta na 7 godzin. Wydarzenie zorganizowane było w taki sposób, aby w możliwie jak najmniejszym stopniu wpłynąć na codzienne życie mieszkańców. Jednak w zamkniętej strefie ludzie mieli swoje potrzeby i plany, czasem poczynione wiele miesięcy wcześniej. I tak w wydzielonej przez trasę wyścigu części Katowic znalazł się kościół, w którym miała odbyć się zaplanowana znacznie wcześniej ceremonia ślubna. Ze względu na zmiany w organizacji ruchu dojazd do kościoła nie był możliwy. Aby para młoda i goście mogli dotrzeć na ślub, konieczne było chwilowe odwrócenie wcześniej już zmienionego ruchu. Udało się i młodzi złożyli sobie przysięgę małżeńską.
Nieoczekiwana zmiana trasy
W wyniku pomyłki peleton znalazł się na niewłaściwej trasie. Gdy organizatorzy zorientowali się, zrobili wszystko, aby kolarze jak najszybciej wrócili na wyznaczoną drogę. Okazało się jednak, że peleton dojedzie do mety w Katowicach o 30 minut szybciej niż planowano. Organizatorzy wraz z zespołem ochrony musieli w kilka sekund podjąć szereg decyzji i na nowo ułożyć całą logistykę zakończenia etapu. Należało m.in. jak najszybciej sprowadzić na miejsce gości specjalnych, którzy mieli wziąć udział w ceremonii wręczenia nagród. Ostatecznie kolarze zrobili kilka okrążeń więcej, a zespół ochrony w błyskawiczny sposób zadbał o właściwy i bezpieczny przebieg imprezy.